حمل و نقل

درباره کالای متروکه چه می دانیم؟

یکی از پرکاربرد ترین اصطلاحات در زمینه صادرات و واردات کالا، کالا ی متروکه است. اگر در زمینه تجارت فعالیت داشته باشید با این اصطلاح بسیار آشنا هستید. اما اگر تازه کار هستید لازم به ذکر است که باید اطلاعاتی به روز در زمینه های قوانین گمرکی و تصمیمات و اصطلاحات آن داشته باشید تا دچار مشکل نشوید و بتوانید با دور اندیشی بهتری به برنامه ها و تصمیمات تجاری خود را جامه عمل بپوشانید. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

کالا متروکه

کالا ی متروکه (Abandoned Goods)

هرگاه کالایی در انبار گمرگ به مدت ۴ ماه بماند و از گمرک ترخیص نشود و چنان چه صاحب کالا برای انجام کارهای ترخیص و کارهای تشریفاتی به گمرک مراجعه نکند این کالا به اصطلاح کالا ی متروکه گفته می شود.

اقداماتی که برای کالاهای متروکه می شود

  • حراج
  • مزایده
  • خرده فروشی

نکته

تجار و بازرگانان و صاحبان کالا اگر به هر دلیلی نتوانستند کالای متروکه خود را در زمان معینی دریافت کنند پس از گذشت موعد مقرر از متروکه شدن کالا می توانند از گمرک مرتبط خود مهلت بگیرند. در گمرک های دریایی و زمینی به مدت 4 ماه اما در گمرک های فرودگاهی به مدت 2 ماه می توانند از گمرک مهلت دوباره بگیرند.

دلایل متروکه شدن کالا های صادراتی و وارداتی

  • مراجعه نکردن صاحب کالا به گمرک به دلیل نداشتن مدارک و اسناد مورد نیاز مجوز برای صدور ترخیص کالا
  • کسر نقدینگی صاحب کالا برای پرداخت هزینه های گمرک
  • مراجعه نکردن صاحب کالا به گمرک به دلیل نداشتن مجوز های لازم در زمینه واردات کالا و ترخیص آنها از اداره گمرک
  • مراجعه نکردن صاحب کالا به گمرک به دلیل نداشتن مجوز های اداره بهداشت و استاندارد درباره تایید کالا های وارداتی

سرانجام کالای متروکه

کالا ی متروک بعد از مدت زمانی که برای صاحبان کالا در گمرک های زمینی و دریای به مدت 4 ماه و در گمرک های فرودگاهی دو ماه تا 70 روز تمدید شد. گمرک می تواند کالاهای متروکه را بفروشد. طریقه ای که گمرک کالاهای متروکه را به فروش می رساند به صورت مزایده است. که بعد از فروش کالای متروکه گمرک می تواند هزینه های خود را بردارد و مازاد آن را مبلغی می شود که به صاحب کالا می دهد.

اگر کالا ی متروکه ممنوعه باشد کسانی که وظیفه ارزیابی دارند می توانند بلافاصله صورت جلسه ضبطی روی آن کالا تنظیم کنند.

نکته

صاحب کالای متروکه می تواند در مزایده حضور داشته باشد.

کالا متروکه

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا