تجارت

تفاوت تخصیص ارز با تامین ارز در چیست؟

آیا اطلاعاتی در مورد تخصیص ارز دارید؟ برای درک این مسائل لازم است در ابتدا انواع ارزها، راه های ورود آنها به کشور را باید بررسی کرد، آنگاه به بررسی تخصیص ارز و تامین آنها توجه داشت. با واردات کالا به داخل کشور ارز است که از منابع ملی خرج می شود و از کشور خارج می گردد. برای دانستن اطلاعاتی بیشتر در زمینه تخصیص ارز باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

تخصیص ارز

ارز چیست (Currency)

ارز وسیله اصلی برای تبادلات کالا و خدمات بین کشور ها است. در واقع برای واردات کالا ها به داخل کشور نیاز است پولی که بین خریدار و فروشنده از دو کشور برای مبادله شناخته شده و پذیرفته شده باشد. این پول نیز توسط دولت صادر و توزیع می گردد و باعث گردش اقتصادی در سطوح بین المللی شده و به هر ابزار پولی همانند: کاغذ، اسکناس، سکه ارز نامیده می شود.

تخصیص ارز (Allocation of Currency)

به اختصاص دادن مقداری معین ارز برای وارد کردن کالا ها و خدمات به داخل کشور که دولت این مبلغ را تعیین می کند تخصیص ارز می گویند.

نحوه تخصیص ارز دولت 

 • ارز نیمایی
 • صرافی
 • آزاد
 • بانکی
 • اشخاص
 • واردات در برابر صادرات خود
 • واردات در برابر صادرات دیگران

ارز دولتی

این ارز نرخ کمتری نسبت به ارز آزاد دارد و از این رو اگر دولت برای خرید همه کالا ها از این نوع ارز استفاده کند با مشکلات زیادی مواجه می گردد.

تخصیص ارز

ارز آزاد

وارد کنندگان و تجار از ارز های آزاد استفاده می کنند که برایشان گران تمام می شود. این گرانی نیز بر روی دوش مردم می افتد و متحمل هزینه های زیادی می گردند.

ارز نیمایی

با راه اندازی سامانه دولت ارتباطی مستقیم بین واردکنندگان و صادرکنندگان و صرافی ها ایجاد می گردد. از این رو واردکنندگان می توانند ارز را با نرخ کمتری نسبت به ارز آزاد برای خرید کالا های خود بیابند. به این ارز که در این سامانه توزیع می گردد ارز نیمایی می گویند.

ارز اشخاص

ارز هایی که مخصوص ایرانیان خارج از کشور بوده و برای وارد کردن کالا به ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چه ارگان هایی برای تخصیص ارز و تامین آن مسولیت دارند؟

وزارتخانه مسئول تخصیص ارز و بانک مرکزی مسئولیت تامین ارز را دارد.

تخصیص ارز با تامین آن چه تفاوتی دارد

برای ذکر این دلیل به بررسی 4 گروه کالا می پردازیم:

 • گروه اول کالا هایی با ارز 4200 و جز کالا های اساسی و مايحتاج و مواد اولیه زندگی مردم هستند نرخ این کالا ها از فروش درآمد های نفتی و توسط دولت تامین و برای تایید به ادره صحت تهران ارجاع می گردد.
 • دوم کالا ها مواد اولیه، واسطه ای و سرمایه داری که تامین ارز شان از طریق صادرات محصولات پتروشیمی، فولاد و مواد معدنی و از طریق سامانه نیما امکان پذیر است.
 • گروه سوم کالا ها گروهی هستند که واردات آنها جز ضروریات هستند و برای خرید ارز می توانند از سامانه نیما ارز خود را تهیه کنند.
 • گروه چهارم کالا ها، دسته ای از کالا هایی که ممنوع و غیر شرعی هستند.

آیا تخصیص ارز خوب است یا نه؟

اگرچه دولت بتواند کنترل ورود و خروج ارز را درست در دست گرفته و بتواند از رانت خواری و قاچاق ها جلوگیری کند و این ارز را برای واردات کالا های مورد نیاز مردم باشد و تخصیص دادن آن برای کارآفرینی باشد، خوب و مفید است.
اقشار کم درآمد جامعه با ارز 4200 تقریبا حمایت می شدند و واردکنندگان با وارد کردن کالا های اساسی از این ارز استفاده و برای کالا های دیگر از سامانه نیمایی استفاده می کردند. اما همیشه افرادی سودجو و طماع هستند که توازن ها را بر هم بزنند. افراد رانت خوار باعث شدند که فعالان واقعی در اقتصاد با محدودیت های زیادی روبرو شوند. از این رو دولت از سال 97 شرط دریافت این ارز هارا اخذ مجوز قرار داد. اگرچه باز هم دست افراد طماع و رانت خوار کوتاه نگردید و موجب افزایش سرسام آور هزینه ها در حال حاضر کشور هستیم.

تخصیص ارز

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا