تجارت

ضمانتنامه بانکی یا بانک گارانتی چیست؟

ضمانت نامه های بانکی معمولا برای تضمین اجرای تعهدات بین خریدار و فروشنده است. این ضمانت نامه ها توسط بانک صادر می شوند و به آنها ضمانتنامه بانکی یا بانک گارانتی می گویند. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

ضمانتنامه بانکی

ضمانتنامه بانکی یا بانک گارانتی (Bank Guarantee)

معمولا ضمانتنامه بانکی تضمینی بر اجرای تعهدات در راستای مفاد قراردادی که تنظیم شده بین خریدار و فروشنده است. این ضمانتنامه ها در عرصه های جهانی نمونه های مختلفی دارد.

نکته

ضمانتنامه را بانک صادر می کند و دارای سه بخش است، بانک، ذینفع، متقاضی و این گونه است که اگر بانک تضمینی نداده باشد ضمانت‌نامه تلقی کرد.

شرایط ضمانت نامه بانک ها

 • ضمانت‌نامه باید بدون قید و شرط تنظیم گردد.
 • تهیه ضبط یا ابطال یا تمدید آن طبق درخواست کتبی خریدار تنظیم شود.
 • تاریخ درخواست تمدید یا ضمانت نامه باید قبل از سررسید ضمانت نامه باشد.
 • ضمانتنامه دارای مدت بوده و به درخواست خریدار تمدید می گردد.
 • در متن ضمانت نامه باید تاریخ، شماره و موضوع قرارداد قید شود اعتبار اسنادی خود نوعی قرارداد است توسط بانک صادر شود.

انواع ضمانت نامه بانکی

 • ضمانت‌نامه پیش پرداخت (advance payment bank guarantee)
 • دوره گارانتی ( bond for guarantee peirod)
 • حسن اجرای تعهدات ( performance bond/bank guarantee)
 • شرکت در مناقصه یا استعلام بها ( bid bond)
ضمانتنامه بانکی

ضمانت‌نامه شرکت در مناقصه با استعلام

نمونه ای دریافت تضمین از فروشنده برای تصمیم پیشنهاد یا قول او است. که در صورت قبول شدن در مناقصه یا استعلام بها، شرایط پیشنهادی خودش را محترم شمرده و حاضر به عقد قرارداد است. در صورت عقد قرارداد، ضمانت‌نامه آزاد می‌شود.

ضمانت نامه حسن اجرای تعهدات

این ضمانت نامه به منظور اطمینان از انجام تعهدات فروشنده در طول مدت دوره قرارداد با آزاد کردن ضمانت نامه شرکت در مناقصه با استعلام بها اخذ می شود و در آخر اگر فروشنده به تعهدات خود که در متن قرارداد قید شده است متعهد باشد ضمانت نامه آزاد می شود.

ضمانت‌نامه دوره گارانتی

این ضمانت در صورتی اخذ می شود که در طول مدت پایان عادی قرارداد نتوان نسبت به کارکرد تجهیزات خریداری شده با سایر اقلام اظهار اطمینان کرد و ماهیت این گونه اقلام نیاز به دوره گارانتی دارد. این ضمانت نامه تضمینی است که از طرف خریدار از طرف فروشنده گرفته و در دوره گارانتی مسولیت رفع عیوب احتمالی موضوع خریدار را عهده دار باشد.

ضمانت‌نامه پیش پرداخت

این نوع ضمانت معمولا در پروژه های بزرگ و معاملات ویژه هنگام مذاکرات قراردادی یا حتی در شرایط مناقصه یا استعلام بها در خریدار می تواند. رقمی حداکتر تا 25 تا 20 درصد کل مبلغ قرارداد است. در مقابل اخذ ضمانت نامه پیش پرداخت به فروشنده پرداخت نماید. در واقع این عمل خریدار به دو هدف می رسد. یک، یکبار دیگر اعتبار مالی و بانکی فروشنده را بررسی می کند، دو اینکه با پرداخت در راستای اقلام سفارشی خود به فروشنده کمک می کند. آزاد شدن این ضمانت به دو صورت تدریجی و یک باره انجام می گیرد.

وارنتی ها چیستند

بیان کننده قوانین و مقررات متحدالشکل بازرگانی هستند و توسط اتاق بازرگانی بین المللی تدوین شده ای تاییدیه ای است از طرف سازنده یا نماینده مجاز او در چهار نوع صادر می‌شود.

انواع وارنتی

 • تصمیم برای مناسب بودن جهت استفاده خاص
 • سفارش پذیرش خرید توسط فروشنده بدون داشتن شرح مشخصات، کیفیت، مواد، انداره، ظرفیت، ترکیب شیمیایی و …
 • عاری از عیب و نقص و نداشتن اثرات جانبی مورد خرید
 • داشتن حقوق قانونی فروش
ضمانتنامه بانکی

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا