تجارت

اصطلاحات رایج بازرگانی چه می دانیم؟

اصطلاحات بازرگانی جز پر کاربردترین و پر اهمیت ترین مواردی است که در تجارت و بازرگانی مورد استفاده می گیرد. اگرچه شما جز افرادی هستید که مشاغلی مرتبط با صادرات و واردات دارید باید با این اصطلاحات بازرگانی آشنا شده و به کار ببرید. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم نمایید.

اصطلاحات بازرگانی

اصطلاحات بازرگانی (Business terms)

اصطلاحات بازرگانی جز پر کاربردترین و پر اهمیت ترین مواردی است که در تجارت و بازرگانی مورد استفاده می گیرد. انواع زیادی دارد که تعدادی از آنها را در این مقاله آورده شده است.

واردات کالا ( Import )

هر گونه کالایی که در خارج از مرزهای کشور تهیه و ساخته شود و بر اساس پروسه های قانونی وارد مرزهای کشور شوند را واردات کالا می گویند.

NSTW

سامانه ای است که در آن به ثبت سفارش پرداخته و بعد از وارد کردن اطلاعات مرتبط با پروفرما در این سامانه و دریافت مجوز از سازمان های مرتبط، مجوز ورود کالا ی مورد نظر صادر می شود. بازرسی های لازم برای کالا انجام می شود که از تعداد و سلامت کالا پیش از واریز وجه برای فروشنده آن کالا اطمینان حاصل گردد.

فاکتور یا سیاهه (Invioce) تجاری

از جمله اصطلاحات بازرگانی سیاهه تجاری همان فاکتور است که توسط فروشنده برای خریدار صادر می گردد. که سندی بسیار مهم است و زمانی صادر می شود که تمام توافقات بین خریدار و فروشنده انجام شده باشد.

کنترل کیفیت

هر سازمانی واحدی به نام کنترل کیفیت ( Quality control ) دارد. به این معنا است که هر سازمانی برای رسیدن به استاندارد های موجود در بازار های ایران و جهان باید یکسری قوانین را رعایت کند. وظیفه نظارت بر فرآیند تولید را کنترل کیفیت می گویند. که وظیفه نظارت بر محصول و شناسایی ایرادات و معایب آن را دارد. باید این نکته را باید متذکر شد که هدف از کنترل آن صرفا شناسایی ایرادات و کم و کاستی های محصول نیست بلکه رسیدن به بالاترین حد کیفیت و استانداردهای موجود است. افراد و کارشناسان این واحد تمام تلاش خود را با انجام آزمایشات و آزمون ها و ابزار های آن داده تا محصول خود را به سطح استاندارد های بین المللی و کیفیت عالی برسانند.

استاندارد (Standard)

تعیین کیفیت پذیرفته شده و توافقی برای هر کالا و یا خدمات یک شرکت در مقیاس جهانی است. انجام تعیین شاخص های مورد نیاز برای تولید هر محصول یا کالا در حیطه آن است. که برای رسیدن به سطح مناسبی از کیفیت و جلب اطمینان و رضایت مصرف کننده صورت می گیرد.

اصطلاحات بازرگانی

سازمان استاندارد

سازمان هایی وجود دارد که بر کیفیت کالا ها و محصولات نظارت دارند، به این سازمان یا سازمان ها، سازمان استاندارد گفته می شود. انواع مختلفی دارد که یکی از آنها ایزو ISO  که 157 عضو دارد.

استاندارد ایزو ISO

ایزو International Organizations for Standardization سازمانی بین المللی در شهر ژنو در کشور سوییس است که توسعه و انتشار قوانینی بین المللی را بر عهده دارد. این سازمان 157 عضو دارد. برای دریافت ایزو باید پروسه ها و فرایند ها و بهینه سازی و اقداماتی مطابق با دستورالعمل استانداردهای مورد نظر انجام شود و سپس آن شرکت پس از انجام این اعمال و رعایت این شرایط با تایید کارشناسان موفق به اخذ و دریافت گواهی ایزو می شود.

برگه آنالیز مواد شیمیایی (Certificate Of Analysis)

برگه آنالیز مواد شیمیایی سندی معتبر بوده که یک فرد در موقعیت و مقام متخصص خلوص و کیفیت محصولات دارویی، گیاهی و حیوانی صادر شده را تایید می نماید. این برگه گواهی می دهد که کالاهای خاص با گذراندن آزمایش های مشخص و معینی با نتایج مشخص قرار گرفته اند.

آسیکودا ( ASICODA )

از جمله اصطلاحات بازرگانی آسیکودا ( ASICODA ) که به لاتین ( Automated System for Customs Data ) نام دارد. سیستمی است که در ایران با نام طرح نگار شناخته می شود. طرح نگار به معنی نظارت گمرکی اطلاعات رایانه ای است. سیستمی است که اطلاعات گمرکی را پردازش می‌کند و به پیشنهاد سازمان تجارت و انکشاف ملل متحد (آنکتات) یا (UNCTAD) برای همه کشور های دنیا و به خصوص کشورهای در حال توسعه ایجاد شده است. سیستم آسیکودا جز مدرن ترین سیستم های کنترلی و نظارتی گمرک های جهانی است که برای بهینه سازی پروسه عملیات ترخیص کالا به شمار می آید.

کارت بازرگانی ( business cards )

این کارت مجوزی است برای صاحب آن که می تواند واردات و صادرات کالا به و از خارج از کشور را انجام دهد به آن کارت بازرگانی ( business cards ) می گویند. کارت بازرگانی می تواند حقیقی یا حقوقی باشد. تجار می توانند از این کارت برای انجام امورات بانکی استفاده کنند.

بار فله (Bulk Goods)

یکی از روش های عمده بارگیری کالا ها، بارگیری از طریق بار فله (Bulk Goods) است. بار فله را در تیپ های مختلفی قرار داد.

کابوتاژ (cabotage)

زمانی که شما قصد دارید کالایی را از نقطه ای به نقطه دیگر از کشور ( انتقال کالا از گمرک یک کشور به گمرک دیگر همان کشور انتقال دهید) ارسال کنید و از نظر اقتصادی به صرفه باشد و از راه دریا یا رودخانه های مرزی کشور انتقال انجام شود کاپوتاژ یا کابوتاژ یا کران بری صورت گرفته است.

اصطلاحات بازرگانی

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا