تجارت

امیدواری ها به رونق بندر چابهار

بندر چابهار از جمله بنادر پر اهمیت و دارای موقعیت مناسب در حمل و نقل دریایی در کشورمان است. با بهره گیری از این موقعیت و تزریق امکانات و سرمایه ها می توان بهره بری و سوددهی بیشتری از این بندر ناب به‌دست آورد. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

بندر چابهار

بندر چابهار (chabahar port)

بندر چابهار یکی از بنادر جنوبی سیستان و بلوچستان و در کرانه دریای عمان و اقیانوس هند قرار گرفته است. این شهر به دلیل داشتن موقعیتی نزدیک به راس السرطان دارای آب و هوای گرمسیری معتدلی است، جمعیت این شهر حدود 106 هزار نفر ثبت گردیده اکثریت مردم چابهار سنی و حنفی مذهب هستند. این شهر با فاصله کمی در همسایگی کشور های پاکستان، هندوستان و افغانستان دارد.

دلیل رونق ترخیص کالا از گمرک شهر چابهار چیست؟

یکی از دلایل رونق گمرک چابهار دسترسی به آب‌های آزاد و موقعیت و شرایط جغرافیایی است که تمام این خصوصیات مزید بر رونق و جذب سرمایه گذاران و بازرگانان برای بارگیری و تخلیه کالا ها و بار های تجاری شان گردیده است.

گمرک شهر چابهار و سرمایه گذاری کشور هندوستان در آن

کشور هندوستان با بودجه 85 میلیون دلاری به دنبال سرمایه گذاری در چابهار بوده و جالب اینجا است که کشور چین برای تقابل در مقابل این حرکت در بندر پاکستان به دنبال سرمایه گذاری است.

سرمایه گذاری هندوستان شامل چه مواردی است؟

 • در زمینه تامین تجهیزات بنادر
 • احداث رو بنا های بندری مانند: انبار های نگه داری کالا، مانند: سرپوشیده و رو باز
 • مخازن نگه داری مواد فله مایع
 • کارخانجات تولیدی و ارزش های افزوده
 • خدمات لجستیکی و پشتیبانی بنادر
 • سیلو های نگه داری غلات

ترخیص کالا از گمرک چابهار چه مزایایی دارد

با سرمایه گذاری تجار این گمرک رشد چشم گیر و به سزایی کرده و با توجه به نظریه اقتصاد دانان همچنان جای پیشرفت نیز دارد. همچنین نزدیک بودن به کشور های هند، پاکستان و افغانستان یکی از مزایای بزرگ این بندر بوده و به علاوه کشور هند تخفیف ویژه ای برای کالا هایی که به بندر چابهار حمل می شوند قائل هستند.

وعده های افتتاح شبکه ریلی چابهار_زاهدان

از زمان افتتاح فاز اول طرح توسعه اسکله شهید بهشتی چابهار در سال ۱۳۹۶ تا کنون، بندر چابهار فراز و نشیب های فراوانی را طی نموده است. در آن زمان صحبت از سرمایه گذاری هندی ها در بندر چابهار بودکه نخستین بخش از سرمایه گذاری ها در بخش تجهیزات اسکله بود.
طبق پیش بینی ها با اتمام فاز های طرح توسعه چابهار تنها بندر اقیانوسی کشور ظرفیت جا به جایی ۸۰ میلیون تن کالا را در سال خواهد داشت، علاوه بر آن طرح های صنعتی متعددی همچون مجتمع فولاد مکران، فرودگاه بین‌المللی و مجتمع پتروشیمی نیز در طرح توسعه منطقه آزاد چابهار در نظر گرفته شده است.

بندر چابهار

خطوط ریلی چابهار

خط ریلی چابهار به زاهدان نیز سال ها است که توسط دولت های متعدد به اجرا در آمده است. اما همچنان از افتتاح این پروژه بزرگ ملی خبری در میان نیست. در سال ۱۳۹۸ و با موافقت مقام رهبری مبلغ ۳۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی براشته و به این پروژه اختصاص یافت، به استناد سخنان آقای عباس خطیبی معاون ساخت و توسعه راه آهن شرکت ساخت و توسعه‌یافته بنا های حمل و نقل کشور، تا پایان آذر ۱۴۰۱، مبلغ ۲۵۰ میلیون یورو به این پروژه تزریق شده و به زودی ۵۰ میلیون یورو دیگر به زودی به این پروژه اختصاص خواهد یافت.

با توسعه بندر چابهار و سواحل مکران به سیستم ریلی کشور کدام کشور ها با این طریق به آب های آزاد دست خواهند یافت؟

با توسعه همه جانبه بندر چابهار و سواحل مکران به شبکه ریلی کشور هفت کشور از آسیای میانه به آب های آزاد و اقیانوس دسترسی خواهند یافت. از جمله:

 • قرقیزستان
 • افغانستان
 • تاجیکستان
 • ازبکستان
 • قزاقستان
 • مغولستان
 • ترکمنستان

آیا بندر چابهار توانایی رقابت با بندر گوادر پاکستان را دارد؟

از زمان افتتاح فاز اول طرح توسعه اسکله شهید بهشتی چابهار در سال ۱۳۹۶ توسط رئیس جمهور وقت به بهره‌برداری رسید. به طوری که ظرفیت بندر چابهار ۸ میلیون تن بار در سال رسید. هم زمان رییس دولت خبر از افتتاح قطعی راه آهن زاهدان-چابهار را تا سال ۱۴۰۰ داد.

از سوی دیگر خبر از سرمایه گذاری هندی ها در این بندر بود. در ابتدای همه از این اتفاق خوشبخت بودند که خبری مهم در راه است. کشتی های گندم مورد نیاز افغانستان، از ایران به افغانستان می رساندند و چابهار نقش مهمی در این ترانزیت داشت حتی بعد از خروج آمریکا از برجام چابهار از مالیات معاف شده بود. اما کم کم ورق برگشت و به طوری که پس از رونق کوتاه دو سه ساله در سال ۱۴۰۰ ناگهان اعلام شد که هندی ها در حال انتقال گندم افغانستان از طریق شمال این کشور و با عبور از مرز پاکستان هستند.

در حال حاضر رقیب منطقه ای چابهار، بندر گوادر پاکستان است که با سرمایه گذاری گسترده چینی ها در حال توسعه است. در بندر گوادر در مسیر یکی از خطوط چندگانه ابر پروژه یک کمربند-یک جاده قرار دارد و دولت چین عزم خود را برای توسعه همه جانبه این بندر جزم کرده است. از قرار معلوم مناطق غرب و جنوب غرب چین از طریق راه آهن شمالی-جنوبی کشور پاکستان در نهایت به بندر گوادر متصل خواهد شد.

با توجه به امروز که فردا کردن مسئولان ذی ربط برای افتتاح راه آهن چابهار طبعا دولت خارجی با تصور اینکه ایران اهمیتی به توسعه زیر ساخت ها در آن منطقه ندارد انگیزه خود را برای سرمایه گذاری و تجهیز سواحل مکران از دست خواهد داد. همکاری سینوسی هندی ها در بندر چابهار همچنین عدم فعالیت منظم آنها در سال های اخیر، گواه بر این مدعا است.

خبری که امیدواریم به تحقق دست یابد

‌مدیر عامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران با شرکت در اجلاس مشترک راه آهن های منطقه CIS از تکمیل خط ریلی چابهار_زاهدان تا پایان سال ۱۴۰۲ خبرداد.

بندر چابهار

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا