حمل و نقل

جرثقیل دستی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

جرثقیل ها از تجهیزات مهم و اساسی در ساختمان سازی، صنایع دریایی و کشتی سازی، تخلیه و بارگیری و از دیگر خدمات دریایی مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر امور زیر ساختی و عمرانی به جرثقیل ها وابسته هستند. این وابستگی به قدری زیاد است که صنعتگران و تولید کنندگان برای هر نوع شرایط نوعی جرثقیل خاص طراحی کرده اند. چین بلاک ها نیز نوعی جرثقیل است که به آن جرثقیل دستی می گویند. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

جرثقیل دستی

جرثقیل دستی (chain block)

جرثقیل های دستی از تجهیزات مورد نیاز در ساختمان سازی، پل سازی، صنایع ریلی و جاده ای، آتش نشانی و امداد و نجات، صنایع برقی و مخابرات، صنایع دریایی و کشتی سازی، جنگلداری و بسیاری مشاغل و صنایع مختلفی است .

چه زمانی از جرثقیل دستی به جای جرثقیل تاور استفاده می شود؟

جرثقیل دستی زمانی به کار می رود که یا وزن اجسام در حدی نیست که نیاز به جرثقیل ایستگاهی و تاور کرین باشد و یا اینکه موقعیت مناسب و دسترسی های لازم برای استفاده از سایر جرثقیل ها نیست.

انواع جرثقیل دستی

 • الکتریکی
 • مکانیکی
 • مغناطیسی

جرثقیل الکتریکی

توسط نیروی برقی هدایت می شوند که مطمئن ترین و سریع ترین نوع جرثقیل های دستی است.

چین بلاک مکانیکی

جرثقیل هایی که با استفاد از زنجیر و چرخ دنده کمکی به صورت مکانیکی هدایت می شوند.

جرثقیل مغناطیسی

بدون نیاز به هیچ گونه قلاب و هم چنین نیرو های دستی و برقی اجسام را تا وزن 5 تن جا به جا می کنند.

انواع کاربرد جرثقیل دستی

 • جا به جایی دستگاه ها جهت تراز کردن در محیط
 • استفاده برای کلیه مسیر های سیال کارخانجات جهت انتقال ابزار، مواد، پالت ها و …
 • انواع بارگیری های محیط کارگاهی و سوله ها
 • نگهداری انواع قطعات جهت جوشکاری، پوشش دهی و … .
 • سوار کردن انواع قطعات روی دستگاه های صنعتی از جمله دستگاه تراشکاری، فرزتراش، بورینگ، سنگ محور و … .
 • کمک برای جا به جایی برخی کار های حساس به اتاق های سندبلاست، رنگ کوره ای و …
 • جدا کردن قطعات گیرپاچ کرده در محیط کارگاهی
 • حفظ تعادل اجسام جهت انجام برخی ماشین کاری های تخصصی مانند دریل  کاری و …

دلیل استفاده از جرثقیل دستی به جای جرثقیل های سیار چیست؟

دلیل اینکه ما در جهت بالا بودن اطمینان از جا به جایی ها جرثقیل سیار و تاور کرین را پیشنهاد می کنیم اما گاهی شرایطی به گونه ای است که بهترین جرثقیل برای جا به جایی، جرثقیل دستی یا همان چین بلاک است:

 • کافی نبودن فضا برای مانور جرثقیل های سیار و تاور کرین
 • به صرفه نبودن هزینه های اجاره جرثقیل برای جا به جایی اجسام کم وزن
 • نیاز به واکنش سریع و سرعت انجام کار بالا در جا به جایی ها

نحوه کار با جرثقیل دستی

چین بلاک از یک زنجیر بالابر، یک زنجیر دستی و یک قلاب تشکیل شده است. در این دستگاه زنجیری که به یک قلاب متصل است به بار وصل می‌شود و سمت دیگر زنجیر دستی وجود دارد. وقتی این زنجیر دستی کشیده شود، زنجیر بر روی چرخ پیچیده و کشش ایجاد می‌شود. در نتیجه بار بلند می‌شود. اغلب از جرثقیل دستی در مکانیکی‌ها و برای جداکردن موتور از اتومبیل استفاده می‌شود

مزایای استقاده از جرثقیل دستی

از مزایای استفاده از این تجهیزات این است که بسیار عملکرد ساده و قابل فهمی دارند و تنها به یک نفر برای کار نیاز دارند. در نتیجه نیروی انسانی به‌راحتی می‌تواند خود را با آن سازگار کند.

نکته:

 • اپراتور جرثقیل از قبل باید برای استفاده از آن آموزش های مورد نیاز را دیده باشد.
 • مهارت های لازم را برای استفاده ایمن و صحیح از چین بلاک دارا باشد. به عنوان مثال اپراتور می بایست از این آگاهی داشته باشد. که میزان بار قابل حمل نباید بیش از ظرفیت مشخص شده توسط قلاب و زنجیر باشد، میزان وزن قابل تحمل چین بلاک بر روی آن درج شده است.
 • هیچ کارگر یا مهندس و عابری نباید زیر باری که توسط جرثقیل دستی در حال حمل است، قرار بگیرد. زیرا امکان دارد در هر لحظه حادثه‌ ای غیر مترقبه اتفاق بیفتد و عواقب ناگوار به همراه داشته باشد.
 • در استفاده از جرثقیل دستی این است که نباید هم زمان از دو چین بلاک برای حمل یک بار استفاده نمود. هم چنین زنجیر مورد استفاده باید کاملا سالم باشد و چین خوردگی و بریدگی نداشته باشد.
جرثقیل دستی

بررسی ظواهر فیزیکی جرثقیل دستی

چین بلاک ها دارای ساختار فیزیکی ساده ای هستند. این تجهیزات کاربردی که به جرثقیل دستی هم معروف اند دارای زنجیر هایی هستند که یک قلاب به آن متصل بوده و به کمک قلاب می توان اجسام را جا به جا نمود. قلاب دیگری نیز در ساختار چین بلاک به چشم می خورد که در نقطه اتصال فیکس می شود.

چین بلاک تا ظرفیت دو تن معمولا دارای یک زنجیر هستند. در ظرفیت های بیش از دو تن به صورت دوبل ساخته می شوند. همچنین ظرفیت های بیش از 8 تن نیز دارای تعداد زنجیر های بیشتری هستند. بنابراین ممکن است با انواع چین بلاک هایی مواجه شوید که دارای تعداد زنجیرهای متفاوتی هستند. تعداد زنجیر ها اساسا با ظرفیت چین بلاک ارتباط مستقیم دارد.
چین بلاک یا همان جرثقیل دستی معمولا در ارتفاع های سه متری و شش متری نصب می شوند با این حال می توان در مواردی که نیاز به نصب چین بلاک در ارتفاع بالاتر وجود دارد این ارتفاع را تا دوازده متر هم افزایش داد. 

چین بلاک ها معمولا از جنس فولاد ساخته می شوند و ایمنی بسیار بالایی دارند. استفاده از فولاد ضد زنگ در ساخت چین بلاک ها باعث شده تا این تجهیزات در بدترین شرایط آب و هوایی و رطوبت بالا نیز مقاومت خوبی از خود نشان دهند. نرخ بروز حادثه را به حداقل برسانند.

ترولی چیست

قطعه ای که با ریل درگیر است ترولی نام دارد که دارای دو نوع زنجیری و ساده است.

نحوه اتصال مدل های مختلف جرثقیل دستی و جهت حرکت آن

انواع چین بلاک ها را می توان به صورت ریلی به سقف متصل کرد و آن ها را در جهات مختلف حرکت داد.

چین بلاک الکتریکی یا فیزیکی ؟

چین بلاک های مکانیکی و الکتریکی هر کدام دارای ویژگی های مختص خود هستند. به عنوان مثال چین بلاک مکانیکی دارای قیمت کمتری بوده و برای استفاده از آن ها لزوما نیاز به جریان برق نیست.

به همین جهت می توان در هر نوع شرایطی از آن ها استفاده کرد. نه تنها هزینه خرید چین بلاک مکانیکی اقتصادی تر است بلکه هزینه نگهداری و تعمیرات آن نیز مقرون به صرفه تر هستند.
با این حال چین بلاک الکتریکی دارای قدرت مانور دهی بیشتری است و سرعت و کارایی بهتری از خود نشان می دهد چرا که اساسا با نیروی الکتریکی کار می کند.

از طرفی می توان وزن بار در حال حمل را روی صفحه نمایش چین بلاک الکتریکی مشاهده کرد. بنابراین از بابت عدم تجاوز وزن در حال حمل از محدوده ایمنی چین بلاک خیالی آسوده خواهید داشت. رعایت نکات ایمنی با استفاده از چین بلاک الکتریکی بسیار ساده تر خواهد بود.

نکات ایمنی به هنگام استفاده از جرثقیل های دستی

در زمان خرید چین بلاک به دارا بودن شماره سریال معتبر، استاندارد های ساخت، کیفیت بدنه و زنجیر ها، کیفیت بلبرینگ، حرکت روان و بی نقص و ظرفیت آن توجه داشته باشید. بسیار مهم است که برای استفاده از چین بلاک در پروژه ها از اپراتور های آموزش دیده استفاده شود تا نکات ایمنی رعایت گردد.

جرثقیل دستی

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا