اصطلاحات

کشتی چارتری چیست؟

احتمالا تا به حال با واژه چارتری در حوزه هوانوردی مانند: هواپیمای چارتری آشنا شده اید. اما جالب است که بدانید این واژه در صنعت دریانوری از پیش با نام کشتی چارتری وجود داشته است. که با گذشت زمان در قسمت های دیگر حمل و نقل و روش های دیگر آن گسترش یافته است. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

کشتی چارتری

چارتر ( Charter )

واژه چارتر ( charter ) اصطلاحی است. بسیار قدیمی که به معنای سندی که توسط یک حاکم کشور، سازمان یا شخصی صادر می گردد. منتها قدمت استفاده از این واژه، در هواپیمای چارتری و کشتی چارتری به کمتر از ۲۰۰ سال خیلی کمتر از به وجود آمدن خود کلمه چارتر باز می‌گردد.

کشتی چارتری ( Charter Ship )

کشتی چارتری معمولا کشتی ها، قایق ها و سایر وسایل حمل و نقل دریایی متعلق به اشخاص هستند. که عمدتا برای امورات گردشگری، سرگرمی و یا حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرند و یا اینکه متعلق به ارگان یا سازمانی هستند. در حالتی دیگر اشخاص حقوقی از کشتی برای اهداف معمولی چون حمل بار و جا به جایی مسافر استفاده نمی کنند و کشتی های خود را به سازمان های طرف سومی که از آنها برای مصارف مختلفی استفاده می کنند اجاره می دهند. این نوع کشتی چه تفریحی باشد چه باری و یا مسافربری باشد، کشتی اجاره ای معروف است.

نکته:

کلیه ضوابط مندرج در قرارداد چارتر کردن برای کلیه طرفین توافقنامه لازم الاجرا است که بند های محتلف و سناریو های مختلفی را نیز شامل می شود.

چارتر کردن کشتی چارتری از لحاظ قانونی چگونه است؟

چارتر کردن کشتی از نظر جنبه های حقوقی یک سند رسمی تلقی می شود و طبق قوانین حمل و نقل دریایی برای هر نوع اجاره کشتی باید تنظیم شود. مالک کشتی اولین طرف قرارداد چارتر است. گیرنده چارتر شخص با سازمانی است که به کشتی احتیاج دارد.

موارد مهم در قرارداد های کشتی چارتری کدام اند؟

 • مدت زمان اجاره
 • هزینه ها
 • اقساط پرداخت
 • مقررات مربوط به استفاده از کشتی
 • گزارش های دقیق کارشناس از وضعیت کشتی

انواع کشتی چارتری

حمل و نقل دریایی از جمله شیوه های مرسوم برای حمل کالا در سراسر دنیا است. کسب و کار های مختلف برای واردات و صادرات کالا های خود، نیاز مبرمی به این صنعت دارند که برای اجاره کردن کشتی اقدام به عمل می آورند.

 • بر اساس زمان
 • بر اساس سفر

کشتی چارتری بر اساس زمان

همانطور که از نام کشتی های اجاره ای مدت دار مشخص است. یک توافق با محدودیت زمانی است‌. بر خلاف چارتر سفری در این نوع قرار داد، صاحب کشتی یک کشتی را برای مدت زمان مشخص به اجاره کننده یا چارتر کننده واگذار می کند و او با رعایت مقررات می تواند به هر زمان که بخواهد برود و هر محموله ای که می خواهد حمل کند. اگرچه چارتر کننده کشتی را کنترل می کند اما نگه داری کشتی چارتری هنوز بر عهده مالک کشتی است.
مدت زمان چارتر زمانی می تواند از چند روز تا چند سال باشد. این یک توافق بلند مدت است که نرخ آن روزانه حساب می شود. همچنین پرداخت باید سه ماهه باشد و در شرایط عادی نوسانی ندارد.

چارتر کننده وظیفه انجام چه اموری را دارد؟

 • انتخاب خدمه
 • پرداخت هزینه هایی که در طول سفر ها به وجود می آید
 • هزینه سوخت
 • تامین مواد غذایی
 • و …  .
کشتی چارتری

گزارش های کارشناس از وضعیت کشتی چارتری

گزارش بسیار مهم است زیرا برای فردی که به دنبال اجاره کشتی است نشان دهنده سالم بودن آن است و پس از پایان قرارداد صاحب کشتی با این گزارشات اطمینان حاصل می کند. که کشتی در طول مدت اجاره خسارت ندیده باشد.

کشتی چارتری بر اساس سفر

در این روش کشتی برای یک سفر خاص اجاره می شود. در توافقنامه این نوع چارتر بندر های مبدا، مقصد واسطه و محدودیت های بار در صورت موجود بودن ذکر می کند بیشتر چارتر های سفر توسط چارتر کنندگانی انجام می شود که محموله های خاص ک محدودی را باید به جایی بفرستند. برای انجام این کار آنها از طریق کارگزاران با صاحبان کشتی تماس می گیرند و یکی کشتی را برای یک سفر خاص اجاره می گیرند.

پرداخت کشتی چارتری برای چارترهای سفری

پرداخت چارترهای سفری به دو روش انجام می گیرد‌: به صورت تن یا یک جا انجام می شود.
صاحب کشتی باید اطمینان حاصل کند که تناژ حمل شده در کشتی در حد قابل توان و ظرفیت آن است و این امر مستلزم بررسی میزان بار روی عرشه، خطوط بار مختلف کشتی است.

در کشتی چارتری بر اساس سفر صاحب کشتی چه مواردی تقبل می کند؟

در این روش مالک اصلی هزینه های مربوط به سوخت، کارکنان کشتی و … را بر عهده می گیرد. علاوه بر این مالک کشتی هزینه هایی از قبیل امکاناتشان و بارگیری را نیز پرداخت نماید. که عمدتا مالکان نرخ بالاتری را از چارتر کننده طلب می کنند تا این هزینه ها را پوشش دهند.

انتخاب کشتی چارتری

انتخاب کشتی ها وابسته به تجربه و نیاز چارتر کننده انتخاب می شوند. در میان چارتر های سفری و زمانی بر حسب شرایط استفاده و خدمات مورد نظر متفاوت است. چارتر سفری در مواردی که مستاجر فقط برای سفر ها خاص به کشتی احتیاج داشته باشد مناسب بوده و برای افراد یا مجموعه هایی در این زمینه مبتدی هستند، انتخاب مناسبی خواهد بود. به این دلیل مناسب خواهد بود زیرا که تمام وظایف حمل و نقل بر عهده مالک کشتی است.

در مقابل آن برای افرادی که در کار صادرات و واردات هستند و به صورت مرتب ترانزیت دریایی نیاز دارند. کشتی اجاره ای مدت دار یا زمانی بهترین انتخاب خواهد بود. انتخاب این نوع جارتری به طور کامل در اختیار چارتر کننده خواهد بود. زیرا ک انتخاب خدمه بر عهده خود چاتر کننده است که با دقت لازم به انتخاب خدمه می پردازد تا در زمان خطرات و موقعیت های حساس مورد اطمینان باشند.

نکته:

به طور کلی انتخاب یک کشتی بر اساس شرایط کسب و کار و هزینه های موردنظر برای ترانزیت دریایی مشخص می کند که کدام نوع کشتی برای آنها مناسب تر است .

کشتی چارتری

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا