اصطلاحات

گاباری چیست؟

گاباری چیست؟ چه کاربردی دارد؟ امروزه در صنعت حمل و نقل کانتینر ها و محموله ها شاهد به وجود آمدن و استفاده از اصطلاحات جدیدی هستیم. هر کدام از این اصطلاحات کاربرد خاص خود را دارد. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

گاباری

گاباری

گاباری به فضای مورد نیاز برای قرارگیری وسایل گفته می شود. فضای مورد نیاز برای توقف، حرکت، بار زدن، حمل بار، عبور از زیرگذرها، پل ها و … باید به آن توجه داشت و رعایت آن الزامی است را گاباری می گویند.

نکته:

عبارت گاباری مدت زمان زیادی نیست که به وجود آمده و تاریخچه طولانی ندارد، بعد از این که حمل و نقل به شکل مدرن و صنعتی رشد پیدا کرد، شاهد اضافه شدن این واژه به واژه نامه حمل و نقل بودیم .

ریشه واژه گاباری

این اصطلاح به حد مجاز و فضایی گفته می شود که برای حرکت انواع وسایل نقلیه باید مشخص شود. همچنین نکته مهم این است که خود واژه گاباری ریشه فرانسوی داشته و معنی آن محدوده است.

انواع گاباری

  • استاتیک
  • دینامیکی

گاباری استاتیک و دینامیکی

به فضای مورد نیاز برای سکونت وسایل نقلیه گاباری استاتیک گفته می شود و فضای مورد نیاز برای حرکت وسایل نقلیه گاباری دینامیکی می گویند.

مزایای گاباری

وقت آن رسیده در مورد مزایا و اهمیت استفاده از گاباری صحبت کنیم. که مزایای آن شامل موارد زیر است:

  • افزایش امنیت در حمل و نقل
  • جلوگیری از اختلال در سیستم حمل و نقل

افزایش امنیت در حمل و نقل

یکی از مزایای آن بالار فتن امنیت در حمل و نقل است. جدا از اینکه چه وسیله ای برای حمل و نقل کالا در نظر گرفت شده است. رعایت گاباری از جمله نکات با اهمیتی است، که باید به آن ها توجه کنیم. به عنوان مثال اگر بخواهیم تونلی را درست کنیم که گاباری در آن رعایت نشده باشد ممکن است قطاری از آن رد شود که ارتفاع آن از ارتفاع تونل بیشتر باشد به همین جهت ممکن است با سقف تونل برخورد کند و خسارات جبران ناپذیری را به وجود آورد. بنابراین رعایت گاباری بسیار با اهمیت است.

گاباری

جلوگیری از اختلال در سیستم حمل و نقل

چنان چه به آن توجه نشود سبب اختلال در سیستم حمل و نقل می شود. اگر یک کامیون به هنگام تردد از زیر یک پل گیر کند این مسئله می تواند کل سیستم حمل و نقل عمومی را با مشکل مواجه کند و همین مساله سبب اختلال در سیستم حمل و نقل می شود. با مشخص شدن حد و حدود مجاز برای وسایل نقلیه یا همان رعایت گاباری می توان از اختلالات به طور چشمگیری کاهش داد و علاوه بر بالا بردن امنیت سیستم حمل و نقل به روند آن نیز کمک می کند.

گاباری چگونه مشخص می شود

سوالی که ممکن است ذهن شما را مشغول به خود کند این است که آن بر چه اساسی مشخص و معین می گردد. در پاسخ به این سوال باید گفت دستور العمل های مختلفی برای مشخص کردن آن به شکل بین المللی هستیم.
در تمامی کشور ها تلاش شده است تا یک محدوده مشخص برای حرکت و سکون وسایل نقلیه را به عنوان گاباری در نظر بگیرند.

این مسئله باعث شده فارغ از نوع و مدل وسایل نقلیه و فارغ از مبدا و مقصد این وسایل شامل آن باشیم که تجهیزات و وسایل نقلیه بتوانند به راحتی اقدام به جا به جایی، حرکت و یا سکون در بخش ها مختلف کرده و به هیچ عنوان با مشکلات گوناگونی که مربوط به اندازه و حدود آن ها است موجه نشود.
جدای از این که امروزه شاهد رعایت استاندارد های مختلفی برای ساخت سازه های گوناگون با توجه به مفهوم گاباری برای هر یک از وسایل نقلیه هستیم شرکت های فعال در حوزه تولید تجهیزات حمل و نقل و وسایل نقلیه موظف هستند. تا به آن توجه داشته باشند و با رعایت آن اقدام به تولید وسایل نقلیه مختلف کنند.

گاباری

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا