اصطلاحاتحمل و نقل

کد کانتینر چیست؟

احتمالا تا به حال کانتینر های زیادی را در کامیون ها، قطار ها یا حتی نزدیکی کارخانه های بزرگ و نیروگاه ها مشاهده نمونده اید. هر کدام از، این کانتینر ها یک شماره دارد که به آن کد کانتینر می گویند. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

کد کانتینر

تاریخچه کانتینر

در طول قرن های متمادی از حمل و نقل دریایی برای انتقال و جا به جایی و بسته بندی کالا ها استفاده می شده است. اما با توجه به اینکه امکانات و استاندارد های لازم وجود نداشت این روند ممکن بود سال ها زمان ببرد. بر خلاف همگان که تصور می کنند فرآیند کانتیراسیون امری جدید است، لازم به ذکر است بدانید این فرآیند از سال 1830 در انگلیس و آمریکا وجود داشته اما برای کارهای معدنی از آن استفاده می شده است .

کانتینر چیست ؟

کانتینر یک جعبه بزرگ فلزی است که برای حمل و نقل کالا در واردات و صادرات مورد استفاده قرار می گیرد. نام دیگر آن بارگنج است، این وسیله سبب سهولت در نقل و انتقالات بین المللی شده اند. که در حمل و نقل دریایی، حمل و نقل ریلی و زمینی کاربرد فراوان دارد.

کانتینر ها دارای چه نوع استاندارد هایی دارند؟

  • استاندارد دریایی: در حمل و نقل دریایی و به واسطه کشتی های مخصوص حمل کانتینر
  • استاندارد انباری: استفاده در کارگاه ها و انبارها و …

کد کانتینر چیست

کد کانتینر ها توسط سازمان جهانی ISO طراحی شده است. که با استفاده از این کد ها می توان از ارسال اشتباه کانتینر ها به مکان های اشتباهی جلوگیری کرد. جالب است بدانید این کد های در سراسر جهان معتبر است. کد کشور صاحب کانتینر نیز روی کانتینر درج می گردد. با وجود کد کانتینر امکان اشتباه در حمل و نقل کالا ها به صفر رسیده است.

کد کانتینر

کد شناسایی کانتینر ( container code )

این کد شامل از ۴ حرف انگلیسی و ۷ عدد شامل شده است، این رشته که همان کد کانتینر بوده به ۴ بخش تقسیم شده که هر کدام معنای به خصوصی دارد. تمامی این چهار حرف و هفت عدد شماره شناسایی کانتینر را تشکیل داده و هرگز نباید قسمت بررسی آن را حذف کرد. چهار رقم اول این کد، کدی است توسط یک سازمان جهانی با نام موسسه BIC به مالکان این کانتینر ها اختصاص می یابد. این کدها یکتا هستند .

کد چهارم کد کانتینر به چه معنا است؟

کد چهارم آن دارای معنای خاصی است. از آنجایی که موضوع گفت و گو و شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در رابطه با حمل ونقل دریایی است، باید گفت حرف چهارم این کادر مبادلات دریایی به شکل حرف انگلیسی U است و نشان دهنده این است که این کانتینر برای مبادلات دریایی است.

نکته

هر کانتینری که حرف چهارم آن U باشد، نشان می دهد که در حوزه حمل و نقل دریایی کاربرد داشته و به راحتی می شود شناسایی کرد.

آخرین قسمت کد کانتینر ها چیست؟

آخرین شماره شناسایی کانتینر ها شماره تطبیق است. این عدد با کد مالک و شماره سری ارتباط ریاضی دارد و نمی شود آن را به صورت دلخواه تعیین نمود. اگر به صحت کد شناسایی کانتینر شک داشته باشیم با امتحان کردن ارتباط
ریاضی می توان از صحت آن اطمینان حاصل کرد، این شماره گاهی با فاصله شماره های قبلی روی کانتینر هک می گردد‌.

کد کانتینر

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا