حمل و نقل

ترمینال کانتینری چیست و چه کاربردی دارد؟


با توجه به توسعه و رشد حمل و نقل دریایی و سودی سرشاری که از این راه به دست می آید، روش های حمل و نقل بین المللی، استفاده از کانتینر ها و ترمینال کانتینری جایگاه خاصی پیدا کرده است. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

ترمینال کانتینری

کانتینر ( Container )

کانتینر یک جعبه بزرگ فلزی است که برای حمل و نقل کالا در واردات و صادرات مورد استفاده قرار می گیرد. نام دیگر آن بارگنج است، این وسیله سبب سهولت در نقل و انتقالات بین المللی شده اند. که در حمل و نقل دریایی، حمل و نقل ریلی و زمینی کاربرد فراوان دارد.

ترمینال کانتینری ( Container Terminal )

ترمینال کانتینری یا بنادر کانتینری به محل هایی گفته می شود که کانتینر های بار این امکان را پیدا می کنند تا برای حمل و نقل های بعدی میان وسایل نقلیه مختلف جا به جا گردند.
به عنوان مثال اگر قرار باشد حمل و نقل میام کشتی و سایر وسایل حمل و نقل زمینی انجام پذیرد، محل مورد نظر را ترمینال کانتینری می گوییم. چنانچه حمل و نقل تنها از طریق وسایل حمل و نقل زمینی باشد به آن ترمینال کانتینر داخلی می گوییم.

تاریخچه ترمینال کانتینری

اولین بندر کانتینری با نام نیو آرک-الیزابت در خلیج نیوآرک، در سال ۱۹۶۲ افتتاح گردید. این ترمینال بندری، بخشی از یک بندر بزرگ بوده و هست، این ترمینال را باید در کنار بنادر اصلی بیابید.

هدف از ایجاد ترمینال کانتینری چیست

هدف از تاسیس ترمینال کانتینری ایجاد اتصال میان زنجیره های تامین جهانی بوده و در نهایت منجربه پیوند مراکز تولید و مصرف می شود. به خاطر همین امر گاهی خدمات کمکی نیز در بنادر کانتینری صورت می گیرد. به طور مثال علاوه بر نگهداری کانتینر ها امکان دارد خدماتی برای تعمیر و بهبود وضعیت آنها صورت گیرد. که شامل مواردی چون بررسی اسناد و کالا های وارداتی است. که این کارها برای سهولت در روند جا به جایی نقش دارند.

اهمیت بنادر کانتینری در حمل و نقل

از آنجایی که حمل و نقل دریایی رایج‌ترین و پرکاربردترین روش حمل و نقل بین المللی است و بیشترین حجم محموله ها را با این روش بین کشور های مختلف جا به جا می کند، اما آیا همه ی کشورهای جهان به این روش دسترسی دارند، و یا استفاده می کنند؟ پاسخی که باید به این سوال داد روشن است.
طبق اعلام سازمان بنادر اروپا که نمایندگی تمام بنادر را در اتحادیه اروپا بر عهده دارد و این گونه می گوید: ضروری است که یک شبکه حمل و نقل پایدار پان اروپایی ایجاد گردد تا تمام بنادر را به هم متصل گرداند.

ترمینال کانتینری

این سخن گوینده این واقعیت است که بسیاری از کشورها حداقل یک بندر یا راه ارتباطی دریایی ندارند و به طبع نمی توانند حمل و نقل مستقیم کالا ها را انجام دهند و برایشان سخت و پر هزینه است. که همین امر سبب افت اقتصادی و تضعیف روابط تجاری با چنین کشور هایی می شود.

انواع ترمینال کانتینری

  • دولتی
  • اختصاصی اجاره حامل (کریر)
  • بهره برداری

روند کار در ترمینال کانتینری

بنادر کانتینری معمولا دارای انواع و اقسام وسایل خدماتی و حمل و نقل مخصوص کانتینر هستند به طوری که وقتی کشتی وارد بندر می شود جرثقیل های اسکله که مخصوص گرفتن کانتینر از کشتی هستند، می رسند. این جرثقیل ها بدون سرنشین بوده و توسط فردی که تکنسین آنها است هدایت و کنترل می گردد.

این جرثقیل ها بعد از گرفتن کانتینر ها آنها را به وسایل نقلیه مخصوص دیگری که هدایت خودکار دارند منتقل می شود حرکت می کند و کانتینر به آنجا منتقل می گردد.
کانتینر ها با انواع مختلفی که دارد در این مکان در مدت کوتاهی که دارد ذخیره و نگه داری می شود و سپس به وسیله جرثقیل از پشته برداشته و با وسایل هدایت خودکار (AGV) به وسیله حمل و نقل بعدی انتقال پیدا می کند این روند مربوط به واردات است. برای بارگیری کانتینر های صادراتی نیز به همین شکل اما معکوس انجام می‌گیرد.

مهم ترین بنادر کانتینری جهان

  • بندر شانگهای
  • نینگبو
  • سنگاپور

سرمایه گذاری مشترک حامل ها و اپراتور های ترمینال

گاهی خطوط کشتی رانی و اپراتور های ترمینال با همکاری هم یک شرکت ایجاد می کنند و به این ترتیب ترمینال های کانتینری به صورت مشترک با هدف عملیات جا به جایی ایمن، اولویت بندی شده و کار آمد اداره می گردند. گاهی هم شرکت های حمل و نقل پیش پرداختی را به مقامات بندری می پردازند. در ساخت و بهره برداری مشارکت می کنند و به این ترتیب مجوز می یابند ترمینال را اجاره می دهند.

ترمینال کانتینری

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا