حمل و نقل

قوانین یورک آنتورپ چیست؟

قوانین یورک آنتروپ نیز همانند چندین قانون رعایت دریایی است. آیا با این قانون آشنایی دارید؟ برای رعایت این قانون می بایست چه اعمالی را انجام داد؟ آیا این موارد بیمه را شامل می شوند؟ حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید .

قوانین یورک آنتورپ

قوانین یورک آنتورپ (York Antwerp Laws)

قوانین یورک آنتورپ مجموعه قوانین دریایی است که در سال ۱۸۹۰ به وجود آمد از دوران آغاز آن چندیدن بار اصلاح گردید. این قانون، حقوق و وظایف و موانع احتمالی در مورد کشتی و صاحبان کالا را و این که چه میزان از محموله به دریا ریخته شود. تا کشتی و بار آن نجات داده شود

. به طور کلی بارنامه ها، قرارداد های حمل کلی و بلند مدت (c.o.a) و قوانین و مقررات بیمه های دریایی، تماما و هر یک به فراخور نیاز، قوانین یورک آنتورپ را در خود گنجانده اند‌.
قرارداد c.o.a یا contract of affreightment قوانین حمل یک جا و کلی است.

که فروشنده و یا اجاره کننده با مالک کشتی می بندد و مالک کشتی موظف است آن محموله را ظرف مدت تعیین شده و به ترتیب و با نرخ کرایه حمل مشخص شده تا پایان قرارداد کل محموله را حمل نماید.

مجموعه قوانین یورک آنتورپ

قوانین یورک آنتورپ سه اصل را بیان می کند و زمینه تمامی آن ها بایستی فراهم شود تا قانون کاربردی گردد.

  • اولین شرط و اصل آن این است که خطر برای کشتی غریب الوقوع وکاملا حتمی ومحرز باشد.
  • دومین شرط و اصل این است که ریختن بخشی از محموله ها به دریا می بایست داوطلبانه و برای نجات کشتی صورت بگیرد.
  • سومین شرط و اصل این است که تلاش برای دوری جستن از خطر و نجات محموله و خود کشتی موفقیت آمیز باشد.

نکته:

اگر موقعیت و شرایطی فراهم سود که تمام سه اصل یورک آنتورپ را در بر بگیرد کسانی که در این ماجرا به نحوی سر و کار دارند بایست حرارت وارد شده به صاحب یا صاحبان کالا و صاحب کشتی را در اثر تصمیم کاپیتان و یا مالک کشتی به دریا ریخت شده است. به طور نسبی بین تمامی آنها محاسبه و جبران خسارت نمایند.

ریشه های قوانین یورک آنتورپ

قوانین یورک آنتورپ به مجموع و تدوین اصولی است که قانون خسارت عام نامیده می شود. اگرچه قوانین یورک آنتورپ خود کاملا قوانین قدیمی هستند. لیکن قانون خسارت عام general average نیز از اصول دریایی خیلی قدیمی تر است که ریشه آن به یونان باستان باز می گردد.

قوانین یورک آنتورپ

اما قانون خسارت عام قانونی بود که مقرر می دارد که در یک ریسک و مخاطره دریایی به نوعی مرتبط است و مال یا محموله آن به دلیل وجود خطر و ریختن در دریا از بین می رود و خسارت می بیند. با دیگر افرادی که بار آنها نجات یافته خسارت وارده بین تمامی ذی نفعان محموله ها تقسیم می گردد.

کاربرد قوانین یورک آنتروپ چیست

به هنگام وجود تهدید جدی برای جان افراد در دریا، کاپیتان کشتی و پرسنل و خدمه آن، اگر ضرورت احساس کنند، دستور به ریختن محمولات به دریا را صادر می کند.

ریختن بار و محموله به درون دریا از جمله قوانین دریایی است که در شرایط سخت و اضطراری و در آخرین مرحله برای چاره اندیشی تصمیم گیری می شود، که در نهایت خدمه می بایست برای حفظ تعادل کشتی و نجات آن یا نجات محموله، بخشی از محموله را به داخل آب بریزند.

همچنین اگر تهدید برای خود کشتی و به خاطر آسیب به بدنه وجود داشته باشد با اوضاع جوی بسیار نامساعد داشته باشد آنگاه خدمه و  کارکنان بار ها محموله هارا به درون دریا می اندازند. زمانی که ریختن محمولات به دریا آخرین گزینه تشخیص داده می شود. خدمه بایست عمل ریختن به دریا محموله رابه سرعت انجام دهند و این امر به این معنی است که فرصت کافی برای ملاحضه این که بار چه کسی به دریا ریخته می شود را ندارند.

به هنگام وقوع همچینن حادثه ای این قوانین یورک آنتورپ است که به میدان می آید و نقش مخصوص به خود را اجرا و ایفا می کند و تعیین می کند چه کسی محصولات خود را از دست داده و در نتیجه ضررو زیان دیده است. نهایتا از محل منافع به دست آمده و یا صاحبان کالا که محمولات آن ها نجات یافته است. نسب به جبران خسارات و پرداخت به مال باختگان را اقدام می کند.

قوانین یورک آنتورپ

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا