حمل و نقل

جرثقیل خزنده چیست و چه مزایایی دارد؟

یکی از اساسی ترین عناصر در فرآیند جا به جا نمودن اجسام سنگین و بزرگ و … جرثقیل ها هستند. به طبع از جرثقیل ها در موارد مختلف نمونه های متفاوتی استفاده می شود. انواع مختلفی از جرثقیل ها از جمله جرثقیل برجی یا تاور کرین، جرثقیل سقفی، جرثقیل دروازه ای، جرثقیل بازویی و جرثقیل خزنده در پروژه های صنعتی و ساخت و ساز و خدمات بندری مورد استفاده قرار می گیرند. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

جرثقیل خزنده

جرثقیل خزنده (Crawler Crane)

جرثقیل خزنده یکی از انواع جرثقیل های موبایل بوده که دارای بازویی متحرک است. بنابراین جرثقیل قادر است بدون نیاز به حرکت کردن بر اساس مرکز ثقلی که دارد. اقدام به برداشتن بار های سنگین و جا به جایی آن ها نماید. جرثقیل خزنده را با نام Crawler نیز می شناسند. حرکت این جرثقیل با استفاده از محرک خزنده زنجیری صورت می پذیرد. در اصطلاح آمریکایی به این جرثقیل ها کاتر پیلار هم گفته می شود.

انواع جرثقیل خزنده

  • جرثقیل سبک
  • جرثقیل بالابر

برخی از انواع جرثقیل های خزنده قادرند هم زمان که در مکانی ثابت توقف کرده اند به دور خود چرخش داشته باشند. این جرثقیل ها دارای سازه چرخنده هستند و می توانند دارای بازوی مشبک یا خرپایی باشند. برخی از این جرثقیل ها نیز دارای بازویی تلسکوپی هستند. میله تلسکوپی در جرثقیل خزنده قادر به تغییر اندازه است. اما میله مشبک در این جرثقیل ها ثابت است و قادر به تغییر اندازه نیست. بنابراین می توان جرثقیل خزنده را از لحاظ بازویی به دو نوع میله تلسکوپی و میله خرپایی دسته بندی کرد.
این جرثقیل از لحاظ عملکرد نیز دارای دو نوع مختلف سبک و بالابر لیفت کرین هستند. جرثقیل های بالابر می توانند بین 100 تا 1200 تن باز را جا به جا کنند.

مزایای استفاده از جرثقیل خزنده

این جرثقیل همان طور که گفته شد دارای چرخ های زنجیری و شیاردار هستند. این نوع جرثقیل دارای قابلیت های مثبت و مفیدی بوده که یکی از آن ها تقسیم وزن در نقاط مختلف است. بنابراین تمام وزن جرثقیل و بار آن روی چرخ ها متمرکز نخواهد شد. به همین دلیل می توان از این جرثقیل در زمین هایی با خاک سست و نرم استفاده کرد. چرا که این نوع جرثقیل ها در زمین هایی با خاک سست فرو نخواهند رفت و به راحتی بر سطح زمین حرکت می کنند. این جرثقیل ها همچنین می توانند در زمین های ناهموار نیز حرکت کنند در حالی که جرثقیل های چرخ لاستیکی چنین امکانی را دارا نیستند.

ایمنی جرثقیل خزنده

با توجه به اینکه سرعت حرکت این جرثقیل نسبت به سرعت حرکت جرثقیل با چرخ های لاستیکی کمتر است. اما می توان ایمنی آن را در سطح بالاتری برآورد کرد. این جرثقیل هم چنین در برابر جرثقیل هایی که دارای چرخ های لاستیکی هستند. قادر اند وزن بیشتری را تحمل کنند و در زمین های شیبدار حرکت کنند.

بخش های مختلف جرثقیل خزنده

این جرثقیل دارای بخش های مختلفی است. مهم ترین بخش هایی که در جرثقیل خزنده می توان به آن اشاره کرد سیستم پیش رانش و سیستم چرخ های زنجیری است. اتاق کنترل و کابین در بخش فوقانی زنجیر موتور واقع شده اند. میله هیدرولیکی نیز در بالای کابین قرار دارد. این جرثقیل ها می توانند انواع مختلفی از بازویی ها، همچون بازویی خرپایی، بازویی مسبک و یا بازویی تلسکوپی را دارا باشند.
قلابی که در انتهای بازویی قرار دارد و متصل به کابل است نیز وظیفه بلند کردن اجسام سنگین و جا به جا نمودن آن ها را به عهده دارد.

کاربرد جرثقیل خزنده

این جرثقیل همان طور که گفته شد قادر است. در زمین هایی با خاک نرم و سست حرکت کند. از این جرثقیل ها برای عملیات تخریب، سد سازی، ساخت پل، جاده سازی، بارگیری محموله های سنگین و دفع زباله ها استفاده می شود. این جرثقیل می تواند در زمین های شیبدار با شیب کم حرکت کند. از این جرثقیل همچنین در پروژه های صنعتی، نیروگاه ها، پالایشگاه ها و تاسیسات پتروشیمی استفاده می شود.

جرثقیل خزنده

آزمایشات دوره ای جرثقیل خزنده

جرثقیل ها بر اساس نوع ساختمان و کاربردی که دارند. باید مورد آزمایشات دوره ای قرار گیرند. این جرثقیل نیز جز جرثقیل هایی است. که باید آزمایشات دوره ای در مورد آن طی شود. از جمله مهم ترین تست هایی که در این جرثقیل باید صورت پذیرد. بررسی وضعیت زنجیر و روغنکاری آن است. عملکرد بهینه این جرثقیل به روان بودن زنجیر ها بستگی دارد.

بنابراین بسیار مهم است که در دوره های نگهداری و تعمیرات روغنکاری زنجیر ها چک شود. این زنجیر ها باید از لحاظ سایش و خوردگی و همچنین شل بودن اتصلات مورد بررسی قرار گیرند و در صورت لزوم اتصالات آن تنظیم شوند.

معایب جرثقیل خزنده

از جمله معایب این جرثقیل ها این است. که سرعت این جرثقیل ها نسبت به جرثقیل های چرخ لاستیکی کمتر است. بنابراین ممکن است استفاده از آن ها روند اجرای پروژه را کند نماید. از طرفی ممکن است جرثقیل های خزنده به سطح جاده آسیب وارد کنند.
جرثقیل های چرخ زنجیری یا همان جرثقیل خزنده دارای قابلیت مانور کمتری است. بنابراین در پروژه هایی که نیاز به مانور سریع و فرز جرثقیل وجود دارد استفاده از جرثقیل خزنده چندان مناسب نیست.

نتیجه گیری در مورد کاربرد جرثقیل خزنده

بهترین برند های جهانی که در زمینه تولید جرثقیل فعال هستند. اهدافی همچون تولید تجهیزاتی با ایمنی بالا، قابلیت های پیشرفته، سرعت و ظرفیت بهینه و طراحی حرفه ای را دنبال می کنند. از جمله این برند ها می توان به برند LIEBHER، برند SENNEBOGEN، برند HITACHI، برند TEREX و برند HOVAGO اشاره کرد.

نکته:

یکی از چالش هایی که به طور سالانه جان عده زیادی از کارکنان پروژه های صنعتی و ساخت و ساز را می گیرد عدم استفاده از تجهیزات استاندارد است.
یکی از مهمترین این تجهیزات جرثقیل خزنده است که برای حمل بار های بزرگ از آن استفاده می شود. جرثقیل خزنده دارای انواع مختلفی از لحاظ اندازه و نوع هستند و هر کدام می توانند قابلیت های خاص خود را داشته باشند. بنابراین برای اجرای انواع پروژه های ساختمانی و صنعتی نیاز است که از نوع خاصی از جرثقیل خزنده بر اساس نیاز پروژه استفاده شود.

جرثقیل خزنده

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا