اصطلاحات

مغایرت گمرکی چیست؟

برای ترخیص یک کالا از گمرک می بایست مراحل زیادی را پشت سر بگذارید. اما بروز برخی مشکلات سبب به تعویق انداختن روند ترخیص کالا از گمرک است، این مشکل همان مغایرت گمرکی است. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

مغایرت گمرکی

مغایرت گمرکی (Customs Violation)

منظور از مغایرت گمرکی، اختلافی است که بعد از اظهار کالا به وجود آمده، که پیش از کالای وارداتی دولت را متحمل زیان مالی خواهد نمود. علاوه بر آن، اختلافات به وجود آمده مستلزم دریافت تفاوت وجوه متعلقه خواهد بود.
چنانچه در گمرک، مغایرتی در مورد کالای وارداتی مشاهده شود. ضمن دریافت مابه تفاوت، در صورت تشخیص رئیس گمرک بین ۱۰ تا ۱۰۰ درصد جریمه در نظر گرفته خواهد شد. هر نوع مغایرتی در گمرک به منزله تخلف بوده و کشف هر مغایرت در مورد اظهار و نیز مغایرت مربوط به اسناد ضمیمه اظهار توسط صاحب کالا یا نماینده قانونی آن و پیش از ترخیص کالای مورد نظر، بعد از آن که کالا اظهار شد تخلف است.

نکته

هر مغایرتی که سبب زیان مالی به دولت را داشته باشد شامل مغایرت گمرکی است. همانند عدم تطابق اسناد با کالای ذکر شده یک مغایرت گمرکی است.

مغایرت های مهم گمرکی

 • مشاهده هر نوع اختلافی در مورد کالا مانند وزن، مقدار، بسته بندی، لفاف، ظرف و … .
 • وجود کالای اضافی یا غیر هم نوع دیگری به همراه کالای اظهار شده
 • اظهار کالای مجاز یا مجاز مشروط به عنوان کالای مجاز و مجاز مشروطی دیگر
 • عدم صحت تعرفه اظهار شده و نیز ماخد تعرفه
 • کم اظهاری در رابطه با ارزش، وزن، تعداد و یا مقدار کالای وارداتی

مشاهده هر نوع اختلافی در موزد کالا مانند وزن، مقدار و …

نمونه ای دیگر از مغایرت گمرکی تشخیص اختلاف در رابطه با خصوصیات مختلف کالا از جمله وزن و مقدار آن است.

چگونگی کشف مغایرت و اختلاف مقدار و بسته بندی و … کالا توسط گمرک

 • تعیین مغایرت متراژ کمترین بیشتر از طریق نظریه آزمایشگاه استاندارد و تعیین گراماژ کالا در رابطه با کالا هایی نظیر پارچه
 • از طریق محاسبه وزن قانونی کالای اظهاری با لفاف یا ظرف در رابطه با مواردی نظیر دریافت حقوق ورودی از روی وزن کالا
 • ارزیابی وزن خالص کالای اظهاری به شکل فله طبق روش های رایج بین المللی نظیر تعیین وزن کالای جامد و وزن کالای مایع

وجود کالای اضافی یا غیر هم نوع

در صورتی که به کالای اظهار شده کالا های اضافی وجود داشته باشد که در اسناد ارائه شده است به گمرک نشانی از آن نباشد این کالا قاچاق محسوب شده و ورود آن غیر قانونی است. در مواردی استثنائاتی وجود خواهد داشت.

اظهار کالای مجاز یا مجاز مشروط به عنوان کالای مجاز و مجاز مشروطی دیگر

در این رابطه اسناد خلاف واقع اظهار شده و تخلف در جمع حقوق ورودی کمتری اتفاق خواهد افتاد. منظور از اسناد خلاف واقع، اسنادی است که در آن خصوصیات نام برده از جمله جنس، نوع، تعداد و وزن با کالای اظهار شده مطابق نباشد یا جعل شده باشد.

عدم صحت تعرفه اظهار شده و نیز ماخد تعرفه

در صورتی که گمرک، تعرفه اظهاری را صحیح نداند و طبقه بندی کالا در ردیف تعرفه های دیگر با ماخذ بالا صورت گیرد. این موضوع یک مغایرت محسوب می شود. چنانچه گمرک تشخیص دهد ماخذ واقعی کالای اظهاری از ماخذ صحیح آن، کمتر است و به این موجب دولت متحمل زیان شده است مغایرت در ماخذ تعرفه به حساب می آید.

مغایرت گمرکی

کم اظهاری در ارزش، تعداد، مقدار و وزن کالا

در این رابطه احتمال دارد فرد اظهار کننده، ارزش، وزن و مقدار کالا را کمتر از میزان واقعی اظهار کند.

گمرک از طریق روش های زیر مغایرت های گمرکی را تشخیص می دهد

 • کشف مغایرت در مورد ارزش کالا از طریق استناد به مواد قانونی مرتبط به این مغایرت
 • تشخیص مغایرت در وزن کالا به کمک توزین کالا یا معیار های قانونی موجود در رابطه با وزن خالص یا وزن قانونی
 • تعیین مغایرت گمرکی در مورد تعداد و مقدار کالا ها ارزیابی فیزیکی کالا و کنترل وزن یک واحد کالا و تطابق آن با تعداد اظهار شده.

راه حل جهت عدم ایجاد مغایرت گمرکی از منظر گمرک و قانون امور گمرکی

بیانیه های کتبی یا شفاهی که طبق مقررات این قانون اظهار کننده بایستی رویه گمرکی (ورود قطعی، ورود موقت، ورود موقت جهت پردازش، عبورخارجی، عبور داخلی، مرجوعی) مورد نظر خود را در مورد کالا تعیین کند اظهار کالا نامیده می شود. که ارائه دهنده اطلاعات مورد نیاز جهت اجرای مقررات گمرکی است. طبق این تعریف فرد اظهار کننده وظیفه داشته که طبق رویه اتخاذ شده، اقدام به ارائه اطلاعات مورد نیاز و مطابق مقررات نماید تا دچار تخلف گمرکی و کشف مغایرت گمرکی نگردد.

مغایرت گمرکی

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا