تجارت

تخلفات گمرکی کدام اند و شامل چه مواردی می شوند؟

پیش از آغاز مراحل واردات و صادرات باید به تخلفات گمرکی توجه داشت، زیرا بیشتر این تخلف گمرکی به دلیل عدم آگاهی از قوانین و مقررات گمرکی است. باید به این نکته توجه داشت که نادیده گرفتن قوانین در بسیاری از موارد می تواند لطمات جبران ناپذیری را وارد نماید. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

تخلفات گمرکی

گمرک

گمرک نهادی دولتی بوده که مسولیت اجرا و اعمال قوانین مرتبط با ترخیص کالا، حقوق و عوارض گمرکی و … را بر عهده دارد.

حقوق گمرکی

مفهوم خاص توصیفی مادی داشته و اشاره به مالیات غیر مستقمی دارد که گمرک دریافت می کند. حقوق گمرکی دارای دو مفهوم عام و خاص است مفهوم عام توصیفی غیر مالی داشته و اشاره به امتیازات قانونی گمرک از قبیل حق بازدید از محموله، حق باز کردن بسته ها، حق نمونه بردای از کالا و … دارد.

تخلفات گمرکی (Customs Violations)

تخلفات گمرکی از مهم ترین و متداول ترین مباحث در تجارت است. که افرادی زیادی را با خود درگیر می کند. به طور کلی تخلفات گمرکی به فعالیت هایی گفته می شود که متضاد با قوانین و مقررات گمرکی است. توجه داشته باشید که در صورت انجام تخلف گمرکی چه به صورت سهوی انجام گیرد چه به صورت عمد شما دچار تخلف و جرم شده اید و مجازات، در انتظار شما خواهد بود.

انواع تخلفات گمرکی

  • تخلف گمرکی عام
  • تخلف گمرکی خاص

تخلفات خاص:

این نوع تخلفات به تخلفاتی گفته می شوند که صورت مادی دارند به طور مثال در صورتی که در پرداخت مالیات غیر مستقیم به درستی صورت نگیرد مرتکب تخلف گمرکی خاص شده اید. انجام این تخلفات زیان های بسیاری برای کشور به همراه دارد .

تخلفات گمرکی عام:

بر اساس قانون حقوق گمرکی به دو دسته عام و خاص تقسیم می شود در صورتی که، در اجرای حقوق عام و گمرکی تخلف کرده باشید مشمول تخلفات عام گمرکی شده اید.

تخلفات گمرکی

مهم ترین تخلفات گمرکی

  • مشکلات اظهار کالا
  • اقدام عملی
  • تخلفات انتظامی

مشکلات اظهار کالا

عدم اظهار کالا یکی از رایج ترین تخلف گمرک است. بر اساس قانون امور گمرکی کلیه تجار و بازرگانان بایستی پس از ورود کالا به گمرک، نسبت به اظهار آن به گمرک اقدام نمایند. در صورتی که، در محموله کالا هایی وجود داشته باشند و به عمد یا سهوا به گمرک اظهار نشده باشند. دچار تخلف گمرکی عدم اظهار شده اید.

نکته:

در برخی موارد تجار به دلیل عدم آگاهی از قوانین گمرکی با هدف کاهش حقوق و عوارض گمرکی کالایی با ارزش، حقوق گمرکی بالاتر در اظهارنامه ذکر نمی کنند و این عمل آنها سبب ارتکاب تخلف گمرکی می شود.

اقدام عملی

اقدام عملی یکی دیگر از تخلفات گمرکی است که بسیاری از تجار با آن روبرو می شوند. این تخلف زمانی صورت می گیرد. که کالای تجاری مجاز بدون ارائه اظهار نامه از گمرک خارج شود. هنگامی که کالای مجاز دیگری را به جای کالای وارد شده به گمرک اظهار نمایید، مرتکب تخلف شده اید.
معمولا تجار و بازرگانان برای به دست آوردن سود بیشتر، کالای دیگری را اظهار می نمایند که در صورت اثبات این کار چه در زمانی که کالا در گمرک حضور دارد و چه پس از خروج کالا از گمرک، بازرگان به جرم مرتکب شده است.

تخلفات انتظامی

از جمله تخلفات رایج گمرکی، تخلفات انتظامی است. این دسته از تخلفات مربوط به نقض قوانین آئین نامه گمرکی است و به دولت زیانی وارد نمی کند.
ورود وسایل نقلیه یا خروج آنها از گمرک بدون انجام تشریفات گمرکی و کسب مجوز های مربوطه از مهم ترین تخلفات انتظامی است. در صورت انجام این تخلفات، مشمول پرداخت جریمه می شوید.

تخلفات گمرکی

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا