حمل و نقل

چقدر با دموراژ بازرگانی آشنایی دارید؟

قصد داریم به بررسی دموراژ در بازرگانی بپردازیم. آیا تا کنون اطلاعاتی در مورد اصطلاحات بازرگانی همانند دموراژ و دسپیچ داشته اید؟ حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

دموراژ

تفاوت بین دسپیچ و دموراژ

هنگامی که کالای مورد نظر زودتر از موعد مقرر شده تخلیه شود، این زمانی است که می گوییم دسپیچ اتفاق افتاده است. مبلغی پول به شما به عنوان پاداش بازگردانده می شود.

دموراژ ( Demurrage )

اگر در زمان تعیین شده برای اجاره کانتینر تاخیر داشته باشید. شما مستلزم پرداخت جریمه به صاحب کانتینر هستید که به هزینه ای که پرداخت می کنید دموراژ می گویند. قرارداد بین شما و شرکت حمل کننده بسته می شود در بازه های زمانی (free time) 14،10 و 21 روزه است. چنانچه پس از زمان دریافت قبض از انبار قبل از پایان زمانی که کانتیر استیجاری را تخلیه و بازگردانید جریمه ای شامل حال شما نخواهد شد. در صورت اتمام مدت زمان معین جریمه به شما تعلق می گیرد و به صورت روز شمار محاسبه می گردد.

به طور مثال شما کالا یی را خریداری کرده و قصد ورود آن را به کشور را دارید. در این زمان شما نیازمند بارگیری و تخلیه بار با استفاده از کانتینر باشید.

کانتینر چیست ؟

کانتینر یک جعبه بزرگ فلزی است که برای حمل و نقل کالا در واردات و صادرات مورد استفاده قرار می گیرد. نام دیگر آن بارگنج است، این وسیله سبب سهولت در نقل و انتقالات بین المللی شده اند.

دسپیچ بازرگانی چیست ؟

هنگامی که کالای مورد نظر زودتر از موعد مقرر شده تخلیه شود، این زمانی است که می گوییم دسپیچ اتفاق افتاده است. طبق قراردادی که بین مالک کشتی و اجاره کننده بسته شده است. با توجه به اینکه زمان تخلیه زودتر موعد صورت گرفته مبلغی به عنوان پاداش به چارتر کننده تعلق می گیرد. البته این شرایط در قرداد طرفین ذکر می گردد و محاسبه کردن این چنین پاداشی تنها در قرارداد قابل استناد است.

انواع دموراژ

  • ریالی
  • دلاری

اما انواع دیگر دموراژ نیز وجود دارد مانند :

  • کانتینری
  • گمرکی
  • کشتی

فری تایم (free time) چیست؟

شما برای حمل کالا ی خود کانتینر ی را اجاره می کنید. می توانید زمانی را مشخص کرده که کانتینر را بدون پرداخت جریمه دیر کرد در هنگام عقد قرارداد ذکر شده به این زمان فری تایم می گویند. فری تایم دو بار تعیین می شود. یکبار در زمان مبدا که کانتینر خالی را به شما تحویل می دهند و یکبار در زمانی که کانتینر را شما پر تحویل می دهید و تا زمان انتقال به کانتینر های خالی محاسبه می شود.

فری تایم مبدا

به مقدار روز هایی که صاحب کالا می تواند به صورت رایگان کانتینر خالی را از منطقه کانتینری تحویل بگیرد، بارگیری انجام دهد و کانتینر را به شرکت حمل تحویل دهد.

فری تایم مقصد

به مقدار روز هایی که صاحب کالا می تواند به صورت رایگان کانتینر پر را تحویل بگیرد، تخلیه بار انجام دهد و کانتینر خالی را به شرکت حمل تحویل دهد.

در چه زمان هایی به کالاهای شما دموراژ تعلق نمی گیرد

زمان هایی به کالاهای شما دموراژ تعلق نمی گیرد و در قرارداد شما (صاحب کالا) با صاحب شرکت حمل و نقل صورت می گیرد به عنوان مثال :

  • وضعیت جوی نامناسب
  • روزهای تعطیل
دموراژ

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا