اصطلاحات

کسر تخلیه گمرک چیست و چه اطلاعاتی درباره آن دارید؟

کسر تخلیه در قوانین و مقررات امور گمرکی یکی از تخلفات گمرکی به شمار می آید. انجام چنین تخلفی ممکن است فرآیند ترخیص کالا را به تعویق بیاندازد. حال باری دیگر نگاه زیبایتان مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

کسر تخلیه

کسر تخلیه (Discharghe Deduction)

کسر تخلیه ، شامل مواردی است که نشان دهنده کاهش یا افزایش بسته های وارده از مبادی مجاز و قانونی نسبت به اظهارنامه اجمالی، فهرست کل بار یا بارنامه است. بر اساس قانون در چنین مواردی کسر یا اضافه تخلیه صورت گرفته است. در صورتی که اضافه تخلیه صورت گرفته باشد. بسته های اضافی ضبط خواهند شد. اما در رابطه با کسر تخلیه طبق ماده ۱۱۰ این قانون، جریمه انتظامی دریافت می شود.

بررسی کسر تخلیه از دیدگاه گمرک

یکی از مواردی که در زمینه ارزش گذاری کالا استفاده می گردد، ارزش گذاری آن کالا بر اساس وزن آن است. بنابراین زمان باسکول شدن و وزن شدن بار در محموله درب خروج گمرک، در صورت مشاهده شده تفاوت میان وزن ارسالی و وزن نمایش داده شده است. توسط باسکول و وجود کاهش وزنی قابل توجه، این موضوع کسر تخلیه به حساب می آید.

نکته قانونی

بر اساس بخشنامه بانک مرکزی این تفاوت در صورتی که به میزان ۳ درصد باشد بلا مانع است. اما چنانچه آن بیشتر باشد صاحب بار باید جریمه پرداخت نماید.

جریمه های کسر تخلیه از سوی گمرک

  • در صورتی که وزن بار روی باسکول از وزن اظهار شده کمتر باشد. باید به میزان ارز نیمایی که به صورت اضافه دریافت شده، دلار آزاد خریداری شده و به بانک مرکزی ارائه گردد با توجه به تفاوت زیاد بین ارز نیمایی با ارز آزاد این کار سبب می شود صاحب بار خریداری شده حاشیه سود کالایی کاهش یابد.
  • در صورت بیشتر بودن وزن بار روی باسکول، در مقایسه با وزن اظهار شده بایستی صاحب بار به ازای وزن اضافی مبلغی را تحت عنوان جریمه پرداخت کندکه این مبلغ در مقایسه با مبلغ پرداختی برای کسر تخلیه بسیار کمتر خواهد بود.

بررسی کسر تخلیه از دیدگاه بانک

به هنگامی که ورود کالا و محموله توسط سیستم بانکی به ثبت می رسد، نیاز به تعیین روش پرداختی آن نیز خواهد بود. تا پیش از تحریم ها از LC اعتبارات اسنادی بهره گرفته می شد. در واقع تعهدی از سوی بانک به خریدار و فروشنده است.

به واسطه چنین مدرکی اگرچه خریدار از عهده مبلغ خرید برنیاید. بانک می بایست اقدام به پرداخت باقی یا تمامی مبلغ خریدار کند.
در این زمینه بانک تا پیش از دریافت تاییدیه مبنی بر حمل کالا های خریداری شده، اقدام به پرداخت وجه نخواهد نمود. در این روش بانک متعهدانه خود را مالک کالای مورد نظر خواهد دانست. برای همین تا زمان تسویه حساب بانک با مشتری و انتقال مالکیت با ظهرنویسی بارنامه، به صورت حواله یا برات، بدون تعهد پرداختی ها انجام خواهد شد.

کسر تخلیه

از زمان راه اندازی سیستم ثبت سفارش و سامانه جامع تجارت و اتصال گمرک به آنها، بانک نیز وظیفه دارد ضمن تامین مالی اقدام به بررسی قرارداد اسناد نماید. با ثبت هر اطلاعاتی در رابطه با کالا در سیستم ثبت سفارش به عنوان اظهار کننده، این اطلاعات وارد سیستم بانکی نیز خواهند شد. چرا که بانک می بایست در این مرحله به تخصیص و تامین ارز پرداخته و به اظهار کننده به منظور ترخیص کالا، کد رهگیری ارائه داده و نیز کلیه اطلاعات و اسناد را مورد بررسی قرار دهد.

وظیفه بانک در قبال کسر تخلیه

موردی که باید ذکر شود این است که بانک در رابطه با اطلاعات ثبت شده از سوی صاحب کالا و اظهار کننده، کاملا بی طرف است. بانک صرفا وظیفه بررسی اسناد را دارد. اگر بانک به هنگام بررسی اسناد و اطلاعات متوجه شود ارز خارج شده از کشور یا کوتاژ صادراتی باطل شده برای آن، با میزان محموله و کالا های وارداتی هم خوانی ندارد، اعلام به کسر تخلیه خواهد نمود.

زمان رفع تعهد به بانک

از زمان تامین ارز، اظهار کننده کالا باید تا سه ماه نسبت به پرداخت و رفع تعهد اقدام نماید. البته گاهی بسته به شرایط این نکته زمان تمدید می گردد.
اما در صورت عدم اقدام به موقع اظهار کننده نسبت به رفع تعهد به بانک، بانک پرونده مربوطه را به تعزیرات حکومتی ارجاع خواهد داد و از این رو در سیستم بانکی، صاحب کالا دارای سابقه منفی و قرمز خواهد شد.

چگونه رفع تعهد کنیم

بعد از اینکه سامانه برای بانک عامل مشخص کند که اظهار نامه کسر تخلیه، دارد بانک نامه ای با این محتویات برای بازرگان ارسال می کند و این نامه شامل موارد زیر است:

  • شماره ثبت سفارش
  • اظهار
  • میزان کسر تخلیه
  • معادل ارزی

جلوگیری از مواجه شدن با کسر تخلیه

برای جلوگیری از کسر تخلیه نیاز است تمامی اطلاعات و اسناد نظیر پنکیک لیست نهایی ارائه شده از سوی فروشنده به صاحب کالا، کامل و درست باشد. در چنین شرایطی در صورت وجود تفاوت وزن، صاحب کالا این امکان را خواهد داشت تا خیلی زود ثبت سفارش را بر اساس وزن نهایی اصلاح کند، زیرا خیلی زود مجوز ورود و ثبت سفارش طبق وزن حدودی کالا قبل از حمل انجام  خواهد شد.

چرا زمانی که کانتینر ها پلمپ می شوند، باز هم کسر تخلیه به وجود می آید؟

کسر تخلیه، به معنای کم شدن مقداری از کالا، از وزن کلی کالا نیست. بلکه در 90 درصد موارد به دلیل عدم تطابق وزن باسکول کشور مبدا و وزن انداره گیری شده در باسکول کشور مقصد اتفاق می افتد.

کسر تخلیه

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا