تجارت

آشنایی با دامپینگ

آیا تا به حال برایتان اتفاق اتفاده که کالایی را با قیمت خیلی پایین تر از قیمت عرف بازار از مغازه ای خرید کنید و بعد از مدتی مغازه دار شروع به افزودن قیمت کالا های خود می کند. به این عمل دامپینگ می گویند. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

دامپینگ

دامپینگ (Dumping) چیست؟

وقتی شما کالایی را با قیمت کمتر از قیمت استاندارد به فروش می رسانید طوری که از نظر اقتصادی به صرفه نباشد دامپینگ ( Dumping ) انجام داده اید. در زبان پارسی به آن رقابت مکاره یا رقابت مخرب می گویند. در کل فروش کالا با نرخ شکنی و پایین تر از قیمت استاندارد می گویند. حتما زمانی با نگاهی دلسوزانه به این امر توجه می کنید که فلان مغازه اجناس زیر قیمتی دارد پس فروشنده با انصافی است. در حالی که بفروش رساندن اجناس به زیر قیمت، تنها برای مدتی کوتاه است و برای از میان بدر کردن رقبا است. بعد از به دست آوردن سود بلند مدت است. در بازار ها و تجارت و صادرات بین المللی به این حرکت بازار شکنی یا نرخ شکنی می گویند.

انواع دامپینگ

  • تصادفی
  • مخرب یا غارتگر
  • مستمر یا دائمی

دامپینگ تصادفی

زمانی که تولید کالایی در کشور اشباع می شود. رخ می دهد. یعنی اینکه کالایی بیش از اندازه مصرف کننده آن تولید می شود.

دامپینگ مخرب یا غارتگر

حال وقتی که تولید کننده ای کالای خود را با قیمت خیلی کمتر از قیمت استاندارد بازار بفروش برساند. دو سوال مطرح می شود، یا می خواهد رقبای خود را از میدان بدر کند یا اینکه می خواهد به اقتصاد کشور ضربه بزند و همیشه تولید کننده بعد از اینکه به خواسته خودش می رسد قیمت هارا افزایش می دهد. که نمونه آن را در بازار به وضوح دیده ایم، همانند ورود کشور چین در بازار پوشاک کشورمان و سایر کالاها.

دامپینگ مستمر یا دائمی

هنگامی به وقوع می پیوندد که انحصارگر یا تولید کننده تصمیم می‌گیرد کالای خود را به بالاترین قیمت در کشور به فروش برساند. که عموما کالا هایی که تولید انبوهی دارند که سبب می شود قیمت نهایی‌ تولیدشان بسیار پایین بیاید. این کالا ها به این دلیل که در داخل کشور تولید می شوند هزینه هایی همانند حمل و نقل را  پرداخت نمی کنند. اما همین کالا ها وقتی به خارج کشور صادر می شوند با قیمت خیلی کمتری به فروش می رسند. همانند بازار خودرو در ایران.

خودرو در داخل کشور بسیار گران به مردم فروخته می شود یا اینکه هزینه حمل و نقل جا به جایی را تولید کننده نمی پردازد و با قیمت بسیار بیشتر از هزینه تمام شده به فروش می رساند. اما همان خوردو را با وجود هزینه ها حمل و نقل و جابجایی با قیمت خیلی کمتری در خارج از کشور می فروشند.

نکات مثبت

  • وقتی در کشور کالایی دچار دامپینگ می شود مردم می توانند کالای مورد نظر و استفاده خود را با قیمت پایین تر و مناسب تری تهیه و خریداری کنند و این امر سبب ایجاد رقابت بین تولید کنندگان می شود تا کالای خود را به قیمت پایین تری در اختیار مردم بگذارند.
  • گسترش بازار خارجی برای کشوری که کشور مقصد را مورد دامپینگ قرار می دهد.

نکات منفی

  • حجم زیاد بیکاری در کشور
  • با استفاده از آن اقتصاد کشور مقصد فلج می شود.
  • محکوم بودن آن توسط سازمان تجارت جهانی و اتحادیه اروپا

*سخن پایانی: دامپینگ ابزاری نامشروع است که برخی از کشور ها برای گسترش بازار خارجی خود دست به آن می زنند که اقتصاد کشورهای مقصد را متزلزل و بخش هایی از تولیدی های داخلی آن را از بین می برد. *

دامپینگ

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا