اصطلاحات

آشنایی با اصطلاحات انگلیسی رایج تجار در مکاتبات بین الملل

آشنایی با اصطلاحات انگلیسی در تجارت های بین المللی امری مرسوم بوده و از آنجایی که می دانیم زبان انگلیسی بسیار پرکاربرد و ضروری در عرصه جهانی است. در واقع زبان بین المللی است. حال در ادامه نگاه زیباییتان را مهمان تعاریف و اصطلاحات متعدد تجاری از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

اصطلاحات انگلیسی در تجارت

اصطلاحات انگلیسی در تجارت (english terms in bussiness )

اصطلاحات انگلیسی در تجارت لازمه مهارت بازرگانی در عرصه جهانی است. با دانستن این زبان به راحتی با مشتریان و خریداران کشور های متعدد ارتباط برقرار می کنید و کمتر دچار سو تفاهمات و اشتباهاتی که از ندانستن زبان مشترک است می شوید.

bussiness english

زبان انگلیسی تجارت

english language for bussiness

زبان انگلیسی برای تجارت

manufacturer (تولید کننده)

یکی دیگر از اصطلاحات انگلیسی رایج در تجارت های بین المللی، تولید کننده است که در دنیای تجارت به این معنی است که یک شخص حقیقی یا حقوقی نقش تولید کننده را دارد. شخص حقیقی یک فرد، انسان و یا شخصیت است و شخص حقوقی به معنی یک شرکت یا کارخانه بوده که نقش تولید کننده دارد. تولید کننده صرفا محدود به صادر کننده نیست و می تواند تنها تولید کننده باشد و همواره تولید کنندگان خوب در سراسر دنیا وجود دارند.

notify party (طرف قراردادی که باید ورود کالا به فرد اعلام شود)

این فرد کسی است که باید توسط شرکت کشتی رانی یا حمل و نقل بین المللی در مکان مقصد ورود کالا را به شرکت، بانک یا تاجری که نامش در این قسمت آورده می شود اطلاع دهد.

place of loading : port of loading (محلی که بارگیری کالا و عملیات حمل و نقل آغاز می شود.)

این محل به عنوان محلی بوده که قرار است عملیات بارگیری در آن انجام شود شناخته شده و می تواند نام یک شهر دریایی مانند بندر ها یا نام خود شهر در خشکی باشد.

port of discharge (آخرین بندر سر راهی یا بندر تخلیه در مقصد)

در تمام اسناد رسمی در این قسمت باید نام آخرین محلی که قرار است عملیات حمل در آن انجام شود درج شود. امکان دارد نام این مکان بندر امام یا بندر عباس یا سایر بنادر کشور های دیگر باشد.

final place of delivery (آخرین محل انجام عملیات حمل و نقل در خشکی)

در این قسمت باید نام آخرین مکانی که در این خشکی قرار است محموله به آنجا تحویل داده شود ذکر می گردد. بسیار اهمیت دارد که در بارنامه تام این قیمت دقیقا ذکر گردد.

supplier ( تامین کننده کالا و خدمات)

یکی دیگر از اصطلاحات انگلیسی رایج در تجارت های بین المللی، تامین کننده کالا و خدمات است که زمانی که خریدار به صورت مداوم و تکراری کالا و خدمات خود را از یک شخص تامین کند. به سرویس دهنده تامین ،کننده کالا و خدمات گفته می شود.

اصطلاحات انگلیسی در تجارت

exporter (وارد کننده)

وارد کننده می تواند شخص حقیقی و حقوقی طبق قوانین بین المللی برای وارد کردن محصولات مورد نیاز یک جامعه مجوز دریافت کند. این مجوز به معنی اجازه ورود محصولات و خدماتی است که از مسیر های قانونی وارد یک کشور می گردد. اگر افرادی که نقش وارد کننده را دارند بدون مجوز این عمل را انجام دهند به آنها قاچاقچی گفته شده و عمل قاچاق را انجام داده اند.

certificate of origin (گواهی مبدا)

این گواهی سندی است که باید توسط مسوولان ذیصلاح صادر گردد. به واسطه این گواهی ثابت می شود که کالای خریداری شده مشخصی از محل تولید یا مبدا حمل شده است. در ایران مرجعی که وظیفه صادر کردن گواهی مبدا را انجام می دهد اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاورزی است.

certificate of manufacture (گواهی تولید)

زمانی که کشور و شرکتی که در نقش تولید کننده است برای خریدار اهمیت زیادی دارد، به به طوری که خریدار سند گواهی تولید درخواست می کند. این گواهی اثبات می کند که کالایی که خریدار خریده توسط شرکت طرف قرارداد تولید شده است.

certificate of analysis (گواهی آنالیز)

زمانی که آنالیز و بررسی جز به جز کالای خریداری شده توسط خریدار دارای اهمیت زیادی است. از فروشنده یا تولید کننده درخواست می شود تا گواهی آنالیز تهیه شود. این گوهی باید توسط سازمان ذیصلاح صادر شده و مهر شود.

inspection company (شرکت های بازرسی)

زمانی که صاحبان کالا به صورت حضوری اقدام به خرید نمی‌کنند از این شرکت ها درخواست می کنند تا کالای خریداری شده را از لحاظ کیفیت، وزن، تعداد و تمامی مواردی که از نظر خریدار حائز اهمیت بوده را بررسی کنند. این شرکت های پس از بررسی های دقیق و تهیه گزارش نتیجه نهایی را به خریدار صادر می‌کنند.

shipped on board

حمل شده در روی عرشه

bill of loading (بارنامه)

سند بارنامه یکی از اسناد مهمی است که در خرید و فروش های بین المللی از اهمیت زیادی برخوردار است. این قرارداد زمانی صادر می گردد که حمل کالا و تحویل کالا به شرکت حمل و نقل انجام شده است. مهم ترین اسناد بارنامه ها مربوط به زمانی است که بارنامه توسط شرکت های خطوط کشتیرانی و یا شرکت های واسطه حمل صادر شوند.

اصطلاحات انگلیسی در تجارت

clean bill loading (بارنامه تمیز)

اگر این اصطلاح روی بارنامه قید گردد دلالت بر این دارد که محموله حمل شده به طور کامل سالم و صحیح بارگیری شده است.

cargo or shipment (حموله یا کالا)

این اصطلاح بیشتر برای جابجایی محصولاتی که در سیستم حمل و نقل بین المللی حمل می شود معمولا استفاده می شود.

dry cargo (کالای خشک ،کالای معمولی)

این اصطلاح یا کلمه به کلیه محموله هایی که از نوع مایع یا گاز نیستند اطلاق می شود. چنانچه محموله نیاز به نگهداری در دمای خاصی نیز نداشته باشد. این اصطلاح برای آن به کار برده می شود.

dangerrous good or hazardous (کالای خطرناک)

محصولات همانطور که از معنی نامشان مشخص است بسیار خطرناک و حساس بوده و باید در شرایط ویژه ای حمل و نقل و بسته بندی شوند. این محموله های ممکن است مضر محیط زیست باشند.

shipper or consignor (فرستنده ،مالک کالا صادر کننده)

هر فردی که در اسناد حمل و نقل نامش در این قسمت بیاید با در دست داشتن نسخه اصلی بارنامه از طرف شرکت حمل و نقل بین المللی صاحب کالا شناخته می گردد. فرستنده کالا نیز می تواند نام خود و مشخصات کاملا دقیق خود را در دستورات حمل در این قسمت ذکر کند.

consignee

شخصی که دریافت کننده محموله است و باید در مقصد نهای کالا را دریافت کند نامش در این قسمت نوشته می گردد.

gross eight (وزن ناخالص کالا)

این اصطلاح به معنی وزن محموله ها به همراه بسته بندی آنها است. بعد از قرارگیری محصولات داخل بسته بندی آنها باید وزن‌شان محاسبه گردد.

cargo value (ارزش کالا)

گاهی لازم است تا کالا توسط شرکت حمل و نقل بیمه شود. صاحب کالا نیاز دارد تا محصول او بر اساس ارزش واقعی بیمه شود و ارزش واقعی آن در اسناد حمل و نقل ذکر می شود.

container tare weight

وزن کانتینر به صورت خالی

fcl = full container load (ظرفیت بارگیری کامل)

وقتی این اصطلاح روی یک با نام قید شود به این معنی است که این بار به صورت کامل مربوط به یک خریدار است.

اصطلاحات انگلیسی در تجارت

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا