اصطلاحات

بیش بود یا کم اظهاری چیست؟

بیش بود از جمله اصطلاحات رایج بازرگانی است. این واژه برای افرادی که در حوزه بازرگانی و تجارت مشغول به فعالیت هستند، می تواند آشنا باشد. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

بیش بود

توضیح مختصر از بیش بود

بیش بود یکی از اصطلاحات رایج بازرگانی بوده که مانند اصطلاحات دیگر آن کاربرد مخصوص به خود را دارد. بیش بود در واقع زمانی که شما کالا یی را خریداری می کنید موظف هستید تا کالا را در گمرک اظهار کنید. شما باید اظهار کنید کالای خود را از چه کشور و با چه قیمتی خریداری کرده اید.

بیش بود بانکی چیست ( Excess )

بیش بود یعنی افراد برای استفاده بیشتر از ارز نیمایی کالای خود را با قیمتی بالاتر از قیمت واقعی اظهار می کنند تا سود بیشتری با استفاده از ارز به دست آمده کسب کنند.

اظهار کالا در دبی

برای توضیح در مورد بیش بود به مثالی از اظهار کالا در دبی می پردازیم .
به عنوان مثال شما ۱۰ کاسه یک دلاری را از کشوری خریداری می کنید و فاکتور آن را در کشور دبی به گمرک مد نظر برای ترخیص تحویل می دهید. گمرک کشور دبی کالا را قبول و به عنوان مثال به شما اعلام می کند که با پرداخت ۵ درصد هزینه گمرک می توانید کالا های خود را ترخیص کنید.

بیش بود

در چه مواردی امکان بیش اظهاری وجود دارد

  • تامین موارد مالی کالا های قاچاق و …
  • شرکت هایی که مدیریت از مالکیت آن جدا است ( همانند سهامی عام و تعاونی ها )
  • ارائه تسهیلات بانکی و یا از حساب ذخیره ارزی و به صورت بلند مدت که تقریبا یک وام با بهره پایین است.
  • سازمان ها و شرکت های دولتی اقدام به خرید شرکت های خارجی می نمایند.

نکته مهم

تعرفه های گمرکی و روند کار در هر کشور با دیگری متفاوت است. با توجه به روند کاری گمرک مقصد یک تعرفه ی گمرکی برای شما در نظر گرفته می شود.

اظهار کالا در ایران

در ایران تمامی گمرکات طبق قانون دارای یک تعرفه ی گمرکی مشخص برای هر کالا هستند. مثلا بررسی می شود که ارزش واردات کاسه ۲ دلار است.

اظهار کالا با رقم

  • گمرک بررسی می کند که رقم اظهاری شما آیا با رقم های تعیین شده خود در سامانه tsc هم خوانی دارد یا خیر؟
  • در سامانه tsc ارزش واردات هر نوع کالا مشخص شده است .

کم اظهاری چیست

کمی در مورد کم اظهاری با ذکر مثال توضیح خواهیم داد:
شما ارزش کاسه را در سامانه ۲ دلار ثبت کردید. چنانچه، شما ارزش آن را را یک دلار اظهار کنید کم اظهاری کرده اید هر چند که شما واقعا یک دلار خریده باشید. در ایران روند به این صورت است که اگر کاسه را یک دلار خریده باشید ولی ۲ دلار ثبت کنید مشمول جریمه خواهید شد. در نهایت برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکل باید مدارک را طوری تنظیم کنید که قیمت فاکتور با قیمت داخل سامانه تطابق داشته‌باشد .

به عنوان مثال اعلام می شود که واردات کاسه شامل ارز نیمایی شده است.

  • مثلا ارز نیمایی ۱۰ هزار تومان است اما در بازار ارز به قیمت ۱۵ هزار تومان می توانی به فروش برسانید یعنی روی واردات هر کاسه ۵ هزار تونان سود دریافت کنید. که در واردات با ارقام بالا سود زیادی را به دست آورید.
  • اگر ۴ کاسه خریداری کنید هزار تومان از آن را به فروشنده ای که مثلا در چین است پرداخت می کنید. در نهایت ۲۰ هزار تومان را از سود حاصله از ارز نیمایی به دست می آورید.
  • دلار را نقدا از بانک دریافت می کنید و می توانید آن را بازار به فروش برسانید .
  • حال اگر کاسه را به گمرک ۴  اعلام کنید به جای یک دلار رکی هر کاسه ۵ دلار سود می کنید.

بیش بود و کم اظهاری و ضربه به اقتصاد ایران

با وجود سیستم بانکی و بررسی ارزش کالا در دایره ارزش گمرک ایران این رفتار بررسی شده و شما را جریمه می کند. البته که در ایران بسیاری افراد از راه میانبر و با استفاده از این روش میلیاردها سود نصیب شان می شود. اما باید دانست انجام این کار ضربه بزرگی به اقتصاد ایران وارد می کند.

تعرفه گمرکی چیست

کد بین المللی کالا در واقع HS code یک سیستم عملکرد استاندارد سازی کنترل شناسایی طبقه بندی محصولات است که توسط دولت ها با توجه به قیمت گذاری، بودجه بندی، سیاست های مالیاتی و اقتصاد طراحی می شود. هر کالا دارای یک کد (شماره تعرفه) هشت رقمی استاندارد بوده و در همه‌ی سازمان‌ها از جمله سازمان امور مالیاتی کشور، سازمان توسعه تجارت، وزارت صنعت و معدن و تجارت، به صورت یکسان مورد استفاده قرار می‌گیرد که معرف و گویای مشخصات کالا است.

بیش بود

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا