تجارت

صادر کننده کیست؟

یکی از بخش های جذاب در تجارت، صادرات کالا از ایران به کشور های دیگر دنیا است. شما به عنوان یک تاجر چنان چه قصد تجارت با کشور های دیگر را داشته و از کالا ها و محصولات ایرانی به آن کشور ها ارسال کنید ملقب به صادر کننده کالا می شوید. برای آنکه جز صادر کنندگان برتر باشید می بایست اطلاعات جامعی در رابطه با صادرات و شناخت این شاخه ی تجارت داشته و با توجه به نیاز بازار های جهانی اقدام فرمایید. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

صادر کننده

صادرات چیست؟

انتقال کالا از کشور مبدا و عبور از گمرک آن کشور به کشوری دیگر با توجه به قوانین و مقررات هر دو کشور را صادرات می گویند.

صادر کننده (exporter) کیست

شما اگر قصد صادرات داشته و می خواهید یک صادر کننده باشید. باید به عنوان شخص حقیقی یا حقوقی دارای کارت بازرگانی و یا مجوز های وزارت بازرگانی را داشته و برای صادرات ( صدور ) کالا اقدام کنید.

نمونه های صادرات

 • مستقیم
 • غیر مستقیم

نمونه مستقیم صادرات:

در این نوع صادرات شرکت های صادر کننده که خریداران خارجی دارند و مشوق آنها در امر صادرات هستند به طور معمول از این روش استفاده می کنند. صادرکنندگانی که صادرات آنها آنقدر افزایش یافته که توانایی پرداخت هزینه های سازمان های صادراتی خود را بر عهده گرفته و متحمل شوند نیز از روش مستقیم صادرات استفاده می فرمایند. شرکت هایی که از این روش برای صادرات اقدام می کنند باید تمامی امورات مرتبط با فروش را در کشور میزبان را عهده دار باشند.

صادر کننده باید عهده دار چه مواردی در کشور میزبان باشند؟

 • تعیین کانال های توزیع
 • انجام امورات صادرات مانند: اقدامات مربوط به بیمه و حمل محموله، آماده کردن اسناد
 • یافتن خریدار
 • تعیین ظرفیت بازار

صادرات مستقیم به چه صورت است؟

 • بازاریابی رایگان
 • بخش صادرات در داخل کشور
 • سفارش پستی
 • نمایندگان صادراتی
 • شعبه فروش در خارج
 • نمایندگان فروش سیار

بازاریابی رایگان :

هرگاه شرکتی از کانال های مختلف پخش و صادر کننده خود برای فروش کالا ها و محصولات دیگر که مکمل یا مناسب فرآورده های شرکت باشد اقدام کند. هزینه این کار از حق العمل یا اجازه فروش انحصاری آن فرآورده است. این روش بیشتر آمریکایی و ویژه شرکت های بزرگ چند ملیتی است.

صادر کننده

پخش صادرات در داخل کشور :

مدیر فروش متخصص که در امر صادرات یا صادر کننده متخصص به همراه چندین دستیار امور مرتبط با صادرات را انجام و کمک های لازم به هنگام ضرورت به بازر های صادراتی را عرضه می نمایند.

سفارش پستی :

زمان هایی فرا می رسد که شرکت ها و صادر کننده برای فروش محصولات و کالا های خود از پست استفاده می کنند. به این روال است که خریدار فرم مربوط به محصول مورد نطرش را از دفاتر پستی یا روز نامه ها تهیه و پس از تکمیل با فرم فیش واریز پول به مقصد شرکت ارسال می نماید.

نمایندگان صادراتی :

این نمایندگان می توانند خود توزیع کننده یا تولید کننده باشند و واسطه خریدار در کشور صادر کننده که کالایی را از فروشندگان خریداری و کارمزد دریافت می کند.

شعبه فروش در خارج :

داشتن یک دفتر فروش در خارج کشور برای تولید کننده این فرصت را ایجاد می کند که تولید کننده در بازار خارجی حضور بیشتری را داشته و برنامه های خود را بهتر و بیشتر کنترل نماید.

نمایندگان فروش سیار :

شرکت ها می توانند نمایندگان شان را از داخل کشور در زمان های خاص برای فعالیت های بازرگانی به خارج بفرستند.

صادرات غیر مستقیم

این نمونه صادرات بیشتر بین شرکت های نوپا و شرکت هایی که قصد دارند تازه صادرات را شروع کنند رایج است. در صادرات مستقیم نیاز به سرمایه کمتر و شرکت نیاز به استخدام فروشندگان یا اجرای قرارداد های مختلف در خارج کشور را ندارد. همچنین ریسک کمتری متوجه حال صادر کننده ها است.

روش های صادرات غیر مستقیم

 • شرکت های مدیریت صادرات
 • شرکت های تجاری
 • سازمان‌های تعاونی صادرات

شرکت های مدیریت صادرات :

در این روش شرکت‌ واسطه با دریافت مقدار وجهی تمامی امورات مربوط به صادرات مانند تبلیغات، حمل و نقل، تخفیفات و غیره را برای شرکت ها انجام می دهد.

شرکت های تجاری :

شرکت های تجاری بزرگ تر و گسترده از صادر کننده بوده به طوریکه کالا های مختلفی را از تولیدکنندگان متفاوت خریداری می‌کند و آن کالا ها را به بازار های مد نظر خود صادر می کند.

سازمان های تعاونی صادرات :

این سازمان فعالیت های صادراتی را به نمایندگی از سوی تولید کنندگان متعدد انجام می دهد.

قانون گمرگ، صادرات را به سه بخش تقسیم می‌کند:

 • قطعی
 • موقت
 • مجدد کالا

صادرات قطعی

در این روش شما کالای صادر شده، به کشور خارجی را دیگر نمی‌توانید به کشور بازگردانید. آیا همچنین قانونی وجود دارد؟ بلی. هر کالایی که در داخل کشور مونتاژ یا ساخته (تولید) شود. دیگر به کشور باز گردانده نمی‌شود هرچند که هزینه گمرک پرداخته می‌شود. اما صادر کننده از پرداخت سود و مالیات و عوارض بازرگانی معاف است. در این نوع صادرات کالای تولید شده از درب کارخانه مورد نظر بارگیری و سپس با وسیله نقلیه حمل می شود و آن به گمرک انتقال داده می شود. مجوز و پروانه صادرات و انجام کلیه مراحل مربوطه انجام می شود آنگاه به سوی مرز خروج و کشور مقصد می رود.

صادرات موقت کالا

در این نوع صادرات شما کالایی را برای مدت کوتاهی از کشور خارج می کنید و دوباره به داخل کشور باز می‌گردانید. همانند شرکت در نمایشگاه های بین المللی که کالایی را به عنوان معرفی و نمایش، در غرفه های نمایشگاه ها قرار می دهید و پس از پایان مدت زمان نمایشگاه آن را به کشور باز می‌گردانید. این نوع ارسال می تواند در مورد تعمیر و پردازش کالا و مواردی این چنین باشد. در این نوع شما به عنوان صادر کننده کالا باید به دقت اظهارنامه گمرکی را بررسی و تنظیم کنید و تحویل گمرک دهید و وثیقه ای را به عنوان ضمانتی تا بازگشتن کالا نزد گمرک قرار دهید. در پروانه ای که برای صادر کننده کالا صادر می شود مدت زمان بازگشت کالا هم در آن قید می‌شود و آن در اختیار صاحب کالا قرار خواهد گرفت.

صادرات مجدد کالا

چگونه می توان درآمد ارزی بی دردسر داشت؟ یکی از بهترین و راحت ترین نوع آن صادرات مجدد کالا می باشد. به طور مثال زمانی که شما کالایی را وارد کشور می کنید. می توانید آن را دوباره به کشوری دیگر با کمترین تغییر ولی با سودی بیشتر صادر کنید. که این روش می تواند یک روش ساده ولی پر درآمد و کم دردسر برایتان باشد.

صادر کننده

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا