تجارت

فیاتا چیست

برای انجام کار هایی همچون تجارت و حمل و نقل نیاز مبرمی به دانستن اصطلاحات تجاری دارید. یکی از این اصطلاحات فیاتا است. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

فیاتا

فیاتا (FIATA) چیست ؟

فدراسیون بین المللی اتحادیه های شرکت های حمل و نقل بین المللی فورواردر (فیاتا) (International Federation of Forwarders Associatins) در شهر زوریخ، کشور سوئیس و در سال تاسیس 1926 شده است.

اهداف فیاتا (FIATA)

 • توسعه اطلاعات و ارتباط الکترونیکی
 • ارتقای تجارت بین المللی بین کشور ها در سطح کلان
 • توسعه آموزش های شغلی باربری در صنعت حمل و نقل
 • افزایش کیفیت خدمات ارائه شده توسط صنعت فورواردری از طریق توسعه و ارتقا اسناد متحدالشکل فورواردی و شرایط تجاری استاندارد

تاریخچه

فدراسیون بین المللی اتحادیه های شرکت های حمل و نقل بین المللی فورواردر (فیاتا) (FIATA) در 31 ماه می سال 1926 به وسیله شانزده ملیت از شرکت های فورواردر در شهر وین در کشور اتریش پایه گذاری شد و ریاست اولیه آن به عهده کشور دانمارک بود. هم اکنون مقر آن در زوریخ سوئیس است.

فدراسیون بین المللی اتحادیه های شرکت های حمل و نقل بین المللی فورواردر از سال 1926 تا سال 1936 فعالیت های بسیار خوبی داشت، کنگره ها و جلسات آن به طور منظم تشکیل می شد و همکاری خوبی با موسسات و سازمان های مختلف بین المللی داشت اما هنگام وقوع شروع جنگ جهانی دوم فعالیت آن معلق شد. ولی به همت (سی بی انگلس) دانمارکی در سال 1947 فعالیت خود را از سر گرفت. ظرف مدت 10 سال اعضای سابق دوباره به آن ملحق شدند و کمیته های مختلفی را برای بهبود و پیشبرد اهداف و امور فنی فدراسیون به وجود آوردند در حال حاضر نمایندگی 40000 شرکت فورواردر در نقاط مختلف جهان را به عهده دارند و بالغ بر ده میلیون کارمند دارد.

اعضای فیاتا

فیاتا داراری دو گروه می باشد :

 • اعضای پیوسته (ORDINARY MEMBERS) : تشکیل شده از سندیکا ها ی ملی کشورها و هم اکنون 87 عضو سندیکایی از 77 کشور جهان است.
 • اعضای وابسته (ASSICUATE MEMBERS) : شامل اعضای غیر سندیکایی هستند.

فیاتا امروزه صنعتی را ارائه می دهد. که تقریبا 40 هزار شرکت حمل و نقل کالا که شامل حمل بار هوایی، زمینی، دریایی و همچنین شرکت های لجستیکی را پوشش می دهد و به عنوان سازنده و معمار حمل و نقل شناخته می شود .

فیاتا به وسیله بسیاری از سازمانهای غیر دولتی نهادها و سازمان های خصوصی بین المللی فعال در زمینه حمل و نقل مانند اتاق بازرگانی ICC؛ اتحادیه بین المللی حمل و نقل هوایی ( IATA)؛ اتحادیه بین المللی خطوط ریلی (UIC)؛ اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای (IRU)؛ سازمان جهانی گمرک ( WCO)؛ سازمان تجارت جهانی (WTO) به عنوان نماینده صنعت فورواردری شناخته می شود.

اسناد فیاتا کدام اند

فیاتا در تلاش است با ایجاد استاندارد های واحد و یکسان در بین شرکت های حمل و نقل از جمله هوایی، زمینی و دریایی و چندین سند یکسان طراحی کرده اند که این اسناد به سادگی قابل تشخیص هستند. هر کدام شناسه خاصی مانند اینکه دارای رنگی خاص هستند و دارای لوگو فیاتا در بالای سند خود هستند. اسناد آن بسیار معتبر است و به عنوان یک سند قابل اعتماد شناخته می شود. این اسناد می توانند کمک بسیار خوبی در آینده به عنوان ابزاری ارزشمند و متناسب در خدمت تجارت جهانی باشد. همانطور که در گذشته ها کمک های بسیاری در تسهیل مراودات بین المللی کرده است.

تعدادی از اسناد مربوطه

 • قبض انبار فیاتا (FWR)
 • گواهی رسید حمل و نقل (FCR)
 • گواهی نقل و انتقال بار (FCT)
 • بارنامه فیاتا (FBL)
 • دستورالعمل های حمل و نقل فیاتا (FFI)
 • و … .
فیاتا

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا