اصطلاحات

شرایط حمل فوب_FOB چیست؟

شرایط تجاری و واردات و صادرات در حمل کالا نشان دهنده زمانی است که از آن به بعد کلیه مسئولیت ها ی حمل کالا از عهده فروشنده به عهده خریدار انتقال می یابد. در شرایط امروزی حمل و نقل داخلی از این اصطلاح برای توصیف شرایطی استفاده می کنندکه فروشنده دیگر مسئول حمل کالا نیست و خریدار مسئول پرداخت هزینه های حمل و نقل و انبار است. در حالت ایده آل فوب FOB، فروشنده هزینه حمل و نقل را بندر حمل با دیگر مبدا های حمل و نقل پرداخته و خریداری هزینه حمل و نقل را تا انبار خود می پردازد. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

فوب

چه کسی برای پرداخت هزینه های حمل و نقل مسئول می گردد

معمولا در شرایط فروش مسئولیت پرداخت هزینه های حمل و نقل مشخص می گردد. حتما این موضوع را در نظر داشته باشید که ذکر شرایط حمل، مالکیت کالا را مشخص نمی کند و فقط به این نکته اشاره دارد که کدام یک از طرفین هزینه حمل را می پردازد، این که مالکیت کالا متعلق به چه کسی است تنها با توجه به بارنامه مشخص خواهد شد.

فوب چیست FOB ( free on board )

فوب FOB قوانین تجارت بین الملل از دهه ها قبل برقرار بوده و برای استاندارد سازی قوانین و مقررات مربوط به حمل و نقل کالا وضع شده است. این قوانین معمولا شامل اصطلاحات مختلفی از جمله فوب_FOB است که این اصطلاحات تجارت اینکوترمز ( INCOTERMS ) توسط اتاق بازرگانی ICC طراحی شده تا تجارت بین المللی را با ایجاد یک زبان استاندارد و واحد جهانی و ارائه لیستی از اصطلاحاتی که در مورد حمل و نقل کالا در سطح بین المللی به طور یکسان در سراسر جهان شناخته شده هستند، آسان کند.

اینکوترمز ( INCOTERMS )

چنانچه قصد صادرات داشته باشید می بایست از یکسری قواعد و قانون پیروی و رعایت کنید. به مجموعه ای از این قوانین اینکوترمز می گویند. اینکوترمز INCOTERMS مخفف کلمه ی International Commercial Terms است. در واقع یک روش و راه حل راحت برای خرید و فروش در سطح گسترده است. که هدف و منظور آن کاهش اختلافات و سردرگمی بین خریداران و فروشندگان کالا است.

قوانین اینکوترمز در رابطه با حمل و نقل دریایی (FAS) یا (Free Alongside Ship)

هنگامی که فروشنده باری را روی کشتی دوبه یا در بارانداز به دست خریدار می رساند تمام کار خود را انجام داده و هزینه خود را دریافت کرده و دیگر هیچ مسئولیتی در قبال این کالای ارسالی تا آن لحظه ندارد. قانون FAS فروشنده را ملزم به صادرات می کند که این امر در نسخه های اینکوترمز قدیمی نبود و خریدار ملزم بود خودش کالا را ترخیص کند. که اما باید هنگام بستن قرارداد فی ما بین فروشنده و خریدار این بند در قرارداد به صراحت قید شود.

تاریخچه شرایط حمل فوب FOB

اصطلاح حمل تا روی عرشه frieght on board مربوط به زمان هایی است که کشتی های بادبانی کار حمل دریایی را انجام می دادند تا کارگران بار را به صورت دستی تا روی عرشه حمل می کردند. FOB واژه خوبی برای اشاره به حمل کالا ها از طریق کشتی بود، زیرا در آن زمان حمل دریایی روش اصلی حمل و نقل کالا از کشور های دور دست بود. از آن زمان به بعد استفاده از این واژه تغییر کرد و تعریف آن در کشور های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد.

هزینه های مرتبط با FOB فوب

فوب یک اصطلاح حقوقی بین المللی است که فروشنده را ملزم می کند تا کالا را بر روی عرشه کشتی به خریدار تحویل دهد. فروشنده ملزم به انجام تعهدات خود در رابطه با حمل کالا است. هزینه های مربوط به حمل کالا از انبار فروشنده تا انبار خریدار عبارت اند از:

 • هزینه های حمل و نقل تا بندر مبدا
 • بارگیری کالا به کشتی
 • حمل کالا توسط کشتی تا بندر مقصد
 • هزینه تخلیه بار از کشتی در بندر مقصد
 • هزینه بیمه
 • هزینه حمل کالا از بندر مقصد تا انبار خریدار
فوب

حالت های مختلف حمل با شرایط FOB

 • FOB origin, freight prepald به این معنی است که فروشنده هزینه حمل کالا را می پردازد و بیمه کالا بر عهده خریدار است.
 • FOB origin, freight collect به این معنی است که خریدار کلیه هزینه های حمل و نقل را از مبدا تا مقصد را خواهد پذیرفت.
 • FOB origin, freight prepald& charged back در این حالت فروشنده هزینه حمل را نمی پذیرد اما هزینه های آن را در فاکتور بر روی کالا ها اعمال می کند. در نتیجه خریدار هزینه حمل را با فاکتور فروش به صورت یک جا می پردازد و بیمه کالا از مبدا تا مقصد به عهده خریدار است.
 • FOB destination, freight prepaid در این روش فروشنده کل هزینه ها ی حمل و نقل بیمه کالا از مبدا تا مقصد به عهده می‌گیرد.
 • FOB destination, freight collect در این زمان گیرنده کالا هزینه حمل و نقل را در زمان تحویل کالا می پردازد و بیمه و مسئولیت حمل با فروشنده است.
 • FOB destination, freight collect, and allowed در این حالت خریدار هزینه حمل را به فاکتور اضافه می کند و خریدار آن را پرداخت می کند. در این حالت فروشنده مسئول حمل کالا تا مقصد مشخص شده توسط خریدار است.

فوب مبدا

فوب یکی از اصطلاحات مرتبط با حمل و نقل بوده ک مخفف free on board است. اگر محموله ای در محل فروشنده به عنوان فوب مبدا ( FOB Shipping Point ) تعیین گردد. پس از خروج محموله از انبار فروشنده، فروشنده فروش را به طور کامل ثبت می‌کند. خریدار مالک محصولات خریداری شده در مسیر انبار خود است و باید هزینه های تحویل کالا را پرداخت نماید.

ویژگی های فوب

 • فوب اصطلاحی است تجاری که برای نشان دادن اینکه آیا خریدار یا فروشنده در قبال کالاهای که حین حمل از بین رفته، آسییب دیده یا از بین رفته اند مسئولیت دارد یا خیر؟
 • فوب همه تعهدات و مسولیت ها را توزیع می‌کند.
 • قرارداد فوب اطمینان حاصل می کند که همه طرفه ها خطرات و هزینه ها، وظایف و مسئولین ها را درک می کنند.
 • این قرارداد تمام تدارکات یک محموله را تعیین می کند.
 • فوب یک طرح کلی مدیریت حمل و نقل از خروجی تا پذیرش محسوب می گردد.
 • امروزه قرارداد های فوب در پاسخ به پیچیدگی های روز افزون حمل و نقل بین المللی پیچیده تر شده است.
فوب

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا