حمل و نقل

سیم بکسل چیست و مزایای سیم بکسل گالوانیزه جرثقیل

چنانچه از نزدیک سیم بکسل گالوانیزه دیده باشید. به خوبی می دانید که این طناب های فولادی دارای چه نوع ساختاری هستند. مناسب برای حمل جرثقیل، کلایمر، حمل آسانسور، حفاری و حمل و نقل دریایی هستند. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

سیم بکسل گالوانیزه

سیم بکسل

سیم بکسل در واقع همان طناب فولادی است. که از  ترکیب سه جز اصلی مغذی، لایه سیم و سیم ایجاد می شود. از تابیده شدن چند عدد سیم به دور هم، لایه سیم یا همان رشته سیم ایجاد می شود. از تابیده شدن رشته سیم ها به دور مغزی که در مرکز قرار گرفته است. سیم بکسل تشکیل می شود.

موارد استفاده از سیم بکسل

با توجه به تنوع در انواع سیم بکسل و ویژگی های ساختاری متنوع در آن، در زمینه های مختلف که نیاز به جا به جایی و لیفتینگ باشد از سیم بکسل استفاده می شود. در واقع سیم بکسل نقش مهار، کنترل و نگهداری بار را بر عهده دارد. سیم بکسل در کار های بزرگ مانند معادن، جرثقیل و در کار های کوچک و ظریف مانند ترمز دوچرخه کاربرد دارد. بنابراین در صنعت برق، سد سازی، بندر، کشتی رانی، پتروشیمی و نفت، شرکت های حفاری، معادن، حمل و نقل، آسانسور، جرثقیل و … از انواع سیم بکسل استفاده می شود.

سیم بکسل استنلس استیل

مهم ­ترین سیم بکسل ضد زنگ، سیم بکسل اسیتینلس استیل است. بر خلاف این که در مقابل زنگ­زدگی و حرارت بالا استقامت زیادی دارند. در مقایسه با سیم­ بکسل ­های فولادی از مقاومت کششی کمتری برخوردار هستند. این سیم می تواند حرارت ۱۰۵۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند.

سیم بکسل گالوانیزه (Galvanized tow wire)

عمل گالوانیزه کردن (گالوانیزاسیون) به مجموعه اقداماتی گفته می ­شود. که سطح سیم بکسل­ های فولادی را با یک لایه فلز روی می­ پوشانند تا از زنگ زدگی و ساییدگی سیم جلوگیری شود. سیم بکسل گالوانیزه دارای ساختاری مقاوم در برابر خوردگی مواد شیمیایی بوده و برای محیط هایی که در معرض آب نمک، مواد شیمیایی و رطوبت قرار دارند انتخاب مناسبی خواهد بود.

سیم بکسل گالوانیزه هم که یک سیم بکسل ضد زنگ محسوب می ­شود. در اصل یک سیم بکسل فولادی است که عملیات گالوانیزه کردن را بر رویش انجام داده ­اند. به دلیل این که قیمت سیم بکسل گالوانیزه پایین است و می ­تواند جایگزین مناسبی برای سیم بکسل استیل باشد.
سیم بکسل فولادی گالوانیزه یکی از انواع سیم بکسل های موجود در بازار است. به عمل روکش دار کردن سیم بکسل با فلز روی، گالوانیزه کردن می گویند. سیم بکسل هایی که با این روکش پوشانده می شوند. در برابر آب، رطوبت، هوا و سایر شرایط محیطی مقاومت خوبی دارند.

انواع سیم بکسل گالوانیزه

  • سرد
  • گرم

سیم بکسل گالوانیزه گرم

اما تفاوت این دو در نوع آبکاری گالوانیزه به کار رفته در آن ها است. نوع گرم دارای یک لایه ضخیم از فلز روی بر روی سطح خارجی خود است. نمونه های گرم و سرد هر دو دارای روکشی از فلز زینک یا روی به اختصار شیمیایی Zn هستند.

که طی فرایند آبکاری گالوانیزه گرم و در دمای حدود 600 درجه بر روی سطح خارجی سیم بکسل اضافه شده است. طی فرایند آبکاری گالوانیزه گرم فلز روی به مغز مفتول سیم بکسل نیز نفوذ کرده و حتی با ایجاد خراش سطحی بر روی سیم نیز در معرض زنگ زدگی قرار نمی گیرد.

نوع گرم با پوشش روی و کروم دارای ظاهری مات و کدر با سطحی غیر یک نواخت بوده و رنگ آن خاکستری است.

در آبکاری سیم بکسل به روش گالوانیزه گرم، سیم بکسل را بعد از عبور دادن از فریند تمیزکاری هفت مرحله وارد حوضچه های روی مذاب می کنند. به نحوی که مغزی سیم ها نیز آبکاری می شود.

ضخامت لایه آن که روی این نوع از سیم بکسل را پوشش داده در حدود 100 تا 130 میکرون است. البته این نرخ مربوط به نوع گرم است. که مختص استفاده برای جرثقیل ها و وینچ ها است.

سیم بکسل گالوانیزه سرد

در فرآیند گالوانیزاسیون سرد بوده، اما فرآیند پوشش دهی و آبکاری به صورت الکتروگالوانیزه است و سطح سیم بکسل به اندازه روش قبلی پوشش دهی قدرتمندی نخواهد داشت. ضخامت پوشش روی بر سطح سیم بکسل گالوانیزه سرد در حد 25 میکرون است.

گالوانیزاسیون سرد دارای روکشی از فلز زینک یا روی است. سیم بکسل گالوانیزه سرد تنها یک روکش بسیار نازک سطحی از فلز روی دارد که در مغز سیم نفوذی ندارد و در دمای متوسط و حدود 260 درجه آبکاری می شود. گالوانیزاسیون سرد سطحی براق و صاف را دارا است.

مقایسه قیمت سیم بکسل سرد و گرم

در اغلب موارد سیم بکسل های موجود در بازار یا روغن اندود هستند و یا با آبکاری گالوانیزاسیون سرد ارائه می شوند. مانند انواع سیم بکسل های آسانسوری، جرثقیل و حفاری.

با این تفاوت که پروسه آبکاری گالوانیزاسیون گرم در دمای بسیار بالاتری صورت می پذیرد و در واقع محلول فلز روی به داخل بافت سیم بکسل گالوانیزاسیون گرم فرو می رود. قیمت خرید سیم بکسل گالوانیزه گرم به میزان چشم گیری بالاتر از سیم بکسل گالوانیزه سرد در همان بافت و قطر است.

دلیل اول استفاده از میزان بیشتری فلز گران قیمت روی بر روی سطح خارجی مفتول های سیم بکسل بوده است و البته زمان بیشتر و پروسه دشوارتری که برای تولید سیم بکسل گالوانیزه سرد به کار می رود نیز به این دلیل می افزاید. علاوه بر این و شاید د راس همه دلایل دیگر کمبود واردات سیم بکسل گالوانیزاسیون گرم در بازار نسبت به سیم بکسل گالوانیزاسیون سرد است.

سیم بکسل گالوانیزه

مزایای سیم بکسل گالوانیزاسیون

  • مقاومت در برابر زنگ زدگی
  • پرداخت تمییز
  • مقاومت در برابر خورندگی

مقاومت بالای سیم بکسل گالوانیزه در برابر زنگ زدگی

سیم بکسل گالوانیزه شامل گالوانیزاسیون سرد و گرم می شود. بکسل گرم دارای پوشش ضخیمی از روی است. سیم های فولادی در فرآیند گالوانیزاسیون گرم درون حوضچه ای از روی مذاب با دمای 460 تا 600 درجه سانتیگراد وارد می شوند.

آبکاری این نوع سیم بکسل گالوانیزاسیون به قدری قدرتمند است که پوشش گالوانیزاسیون به مغزی سیم بکسل نیز نفوذ کرده و هیچ گونه خراشی نمی تواند سیم بکسل را مورد هجوم آثار مخربی چون زنگ زدگی و پوسیدگی قرار دهد. سیم بکسل گالوانیزاسیون سرد یا الکتروگالوانیزه نیز دارای این خاصیت است. با این تفاوت که میزان مقاومت آن در برابر اکسیداسیون کمتر از سیم بکسل گالوانیزاسیون گرم است.

پرداخت تمییز

از نکات مثبتی که در مورد سیم بکسل الکتروگالوانیزه وجود دارد. بهره مندی از سطحی پرداخت شده و تمیز است. از آنجایی که سیم بکسل گالوانیزه دارای پوششی از روی و کروم است. سطح آن مات، تمیز و عاری از هر گونه ناصافی بوده و روکش روی، سطح سیم بکسل را به صورت یک نواخت پوشش داده است.

مقاومت سیم بکسل در برابر خوردگی

سیم بکسل گالوانیزاسیون دارای ساختاری مقاوم در برابر خوردگی مواد شیمیایی بوده و برای محیط هایی که در معرض آب نمک، مواد شیمیایی و رطوبت قرار دارند انتخاب مناسبی خواهد بود.

این سیم ها در اثر مواجه با اسیدها و حلال ها دچار خوردگی و واکنش دهی نخواهند شد. خنثی بودن روکش آبکاری شده در اثر مواجهه با اسید ها و باز ها موجب مقاومت بالای سیم بکسل در محیط های شیمیایی خواهد شد.

استفاده از این نوع سیم بکسل برای جرثقیل هایی که در عملیات حفاری و ساختمانی استفاده می شوند، می تواند بسیار مفید فایده باشد.

آیا سیم بکسل گالوانیزه جایگزین خوبی برای سیم بکسل استیل هست؟

در مناطقی که از لحاظ شرایط آب و هوایی جزو اقلیم های مرطوب به شمار می روند باید از سیم بکسل هایی با مقاومت بالا در برابر خوردگی و پوسیدگی استفاده کرد. اولین گزینه ای که در این شرایط می توان انتخاب کرد سیم بکسل استیل است.

سیم بکسل های استنلس استیل دارای مقاومت بالایی در برابر اکسید شدن هستند با این حال قیمت آن ها چندان اقتصادی نیست. برای رقم زدن صرفه اقتصادی بیشتر می توان سیم بکسل گالوانیزه را جایگزین سیم بکسل های استیل در این شرایط نمود.

قیمت سیم بکسل گالوانیزاسیون نسبت به سیم بکسل استیل قیمتی مقرون به صرفه تر است.
همچنین  گالوانیزه سطح شفافی دارند که نور را بازتاب می ­دهد. که سبب می گردد کارگران به مرور زمان آسیب ­هایی جدی­ را در چشمان خود احساس می­ کنند.

پس باید آلیاژی را برگزینند که این مشکل را برطرف سازد سیم بکسل استیل بر خلاف سطح براق خود از منعکس شدن نور جلوگیری می­کند و می ­تواند مناسب ­ترین گزینه برای استفاده باشد.

معایب سیم بکسل گالوانیزه

همچنین سیم بکسل گالوانیزاسیون گرم در دمای بالایی پوشش دهی می شود. لایه آبکاری شده ی آن دارای ضخامت بیشتری در حدود 10 برابر سیم بکسل الکتروگالوانیزه است.

بنابراین می تواند در محیط هایی با احتمال خوردگی و اکسیداسیون بالا مقاومت بیشتری از خود نشان دهد در حال که سیم بکسل الکتروگالوانیزه مقاومت سیم بکسل گالوانیزاسیون گرم را ندارد و عمر مفید آن کوتاه است.

بنابراین با قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی ممکن است پوشش آبکاری شده را به سادگی از دست دهد.
آبکاری سیم بکسل گالوانیزاسیون گرم در دمای 600 درجه و آبکاری سیم بکسل گالوانیزاسیون سرد در دمای 260 درجه سانتیگراد صورت می پذیرد.

بنابراین سیم بکسل گالوانیزاسیون سرد آسیب پذیر تر از نوع دیگر است. شاید حتی یک خراش سطحی در سیم بکسل گالوانیزاسیون سرد منجر به آسیب دیدگی و پوسیدگی سیم بکسل شود.

از طرفی سیم بکسل گالوانیزاسیون گرم دارای سطح ناصافی هستند و پرداخت سطحی آن به اندازه سیم بکسل الکتروگالوانیزه تمیز و یک دست نیست. همچنین ممکن است پوشش دهی گالوانیزاسیوندر تمام طول سیم بکسل به صورت یک نواخت و با ضخامت یکسان ایجاد نشود.

نتیجه نهایی در رابطه با سیم بکسل گالوانیزه

سیم بکسل گالوانیزه دارای پوششی از روی و کروم بر سطح خود است. این پوشش موجب مقاومت فولاد در برابر خوردگی، زنگ زدگی و پوسیدگی خواهد شد.

همچنین سیم بکسل گالوانیزاسیون گرم به دلیل مقاومت بالاتری که در برابر هجوم اکسیداسیون دارد، با قیمت بیشتری نسبت به سیم بکسل گالوانیزاسیون سرد به فروش می رسد. با این حال هر دو نوع از سیم بکسل گالوانیزه دارای کاربرد های فراوانی در اقلیم های مرطوب و محیط هایی با بخارات اسیدی هستند.

سیم بکسل گالوانیزه

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا