حمل و نقل

لیفتراک تناژ سنگین چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

لیفتراک تناژ سنگین یا لیفتراک تناژ سنگین به‌عنوان یکی از انواع لیفتراک از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین دستگاه‌ها در محیط‌های صنعتی و انبارداری هست. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

لیفتراک تناژ سنگین

لیفتراک

همان‌طور که می‌دانید. یکی از وسایل پرکاربرد برای جا به‌ جایی وسایل سنگین در انبار ها، محیط‌های صنعتی و ساخت‌و ساز و … است. این وسیله دارای دو شاخک در جلوی خود است و از آن برای بالا و پایین بردن وسایل و همچنین جا به‌ جایی آن‌ها استفاده می‌شود.

این ماشین دارای یک دکل، شاخک و الحاقیات است. که با توجه به نوع فعالیت آن‌ها در انبار کردن بار، حمل‌ و نقل و جا به‌ جایی طراحی و ساخته می‌شود. بار مجازی که هر این ماشین می‌تواند جا به‌ جا کند. توسط کارخانه بر روی آن درج می‌شود.

منظور از لیفتراک تناژ بالا چیست

به لیفتراک سنگین لیفتراک صنعتی یا این ماشین با ظرفیت بالا نیز گفته می‌شود. به بیان ساده‌تر از این نوع بالابر برای بلند کردن، جا به جایی و قرار دادن بار های بسیار سنگین استفاده می‌شود. لیفتراک‌های سنگین در مقایسه با این ماشین های برقی و دوگانه‌سوز بسیار بزرگ‌تر هستند.

این ماشین می‌تواند تا 10 فوت یا بیشتر طول داشته باشند و تقریباً همیشه یک موتور احتراق داخلی دارند تا قدرت بیشتری به آن‌ها بدهد. معمولاً لیفتراک‌های تناژ بالا به نسبت این ماشین های برقی بار های سنگین را تا ارتفاع بالاتری از این ماشین های معمولی جا به‌ جا می‌کنند و سوخت آن‌ها دیزلی است.

کاربردی‌ترین انواع لیفتراک سنگین لیفتراک دیزل است. که شانل لیفتراک ۳ تن دیزل ،لیفتراک ۵ تن ولیفتراک ۱۰ تنو … است.

لیفتراک تناژ سنگین (heavy forklift)

لیفتراک تناژ سنگین را می توان  این ماشین صنعتی یا لیفتراک با ظرفیت بالا نیز نامید. از این نوع بالابر برای بلند کردن، جا به جایی و قرار دادن بار های بسیار سنگین استفاده می شود. آنها معمولاً بسیار بزرگتر از این ماشین های انبار برقی هستند.

لیفتراک های تناژ سنگین به لیفتراک های صنعتی یا با ظرفیت بزرگ نیز گفته می شود.

آنها می توانند 10 فوت یا بیشتر طول داشته باشند و تقریباً همیشه یک موتور احتراق داخلی دارند تا قدرت بیشتری به آنها بدهد. آنها اغلب برای کاربرد های صنعتی و ساختمانی استفاده می شوند.

موارد استفاده از لیفتراک تناژ سنگین

 • بنادر
 • مزارع
 • انبار ها
 • کارگاه های ساختمانی
 • راه آهن
 • محیط کار

بنادر:

بنادر کشتیرانی و اسکله های خشک مانند راه آهن از لیفتراک تناژ سنگین  برای بارگیری و تخلیه بار و کانتینر های حمل و نقل خود استفاده می کنند.

مزارع:

اغلب از این ماشین صنعتی در مزرعه برای بلند کردن عدل های یونجه استفاده می شود. یونجه ممکن است به اندازه مواد دیگری که ذکر کردیم سنگین نباشد. با این حال، این ماشین صنعتی برای بلند کردن و قرار دادن آن ها در بالاتر از این ماشین معمولی نیاز است.

انبار ها:

با وجود اینکه اکثر انبار ها نیازی به استفاده از لیفتراک سنگین صنعتی ندارند، اگر کارخانه شما از محصولات بسیار سنگین استفاده می کند، این ماشین صنعتی ممکن است انتخاب خوبی برای شما باشد.

کارگاه های ساختمانی:

اغلب یک لیفتراک تناژ سنگین را در یک کارگاه ساختمانی می بینید. به این دلیل که آنها قادر به بلند کردن و جا به جایی مصالح ساختمانی سنگین مورد نیاز مانند بتن و فلزات هستند. همچنین برای زمین های ناهموار موجود در سایت های ساختمانی مناسب است.

لیفتراک تناژ سنگین برای بلند کردن محل ساخت و ساز عالی هستند

راه آهن:

صنعت دیگری که ممکن است از لیفتراک تناژ سنگین استفاده کند، راه آهن است. راه آهن اغلب محموله های سنگین و همچنین کانتینر های حمل و نقل را حمل می کند، بنابراین این ماشین صنعتی برای جا به جایی، بلند کردن، بارگیری و تخلیه این نوع محموله های سنگین مورد نیاز است.

محیط کار:

اگر به لیفتراک تناژ سنگین  خود برای کار در فضای باز و در زمین های ناهموار نیاز دارید، این ماشین را که انتخاب کنید که بتواند این نوع سطوح را مدیریت کند. این ماشین زمین ناهموار مجهز به تایر های پنوماتیکی خواهد بود که برای این نوع سطوح بهتر از تایر های بالشتکی هستند.

انواع لیفتراک تناژ سنگین

انواع لیفتراک تناژ سنگین یکی از مهم ترین مواردی است که در زمینه آشنایی با باید به آن توجه کرد. این ماشین یکی از اساسی ترین ماشین آلات مورد نیاز در صنعت امروزی بوده و با توجه به حجم و فشار کاری در یک کارخانه تولیدی بایستی از این ماشین با تناژ مناسب با شرایط کاری، جهت جا به جایی محصولات و یا مواد اولیه بهره گرفت.

تولیدکنندگان لیفتراک تناژ سنگین اقدام به طراحی و تولید این ماشین با تناژ مختلف از 1 تن الی 30 تن نموده اند .
این ماشین های بالای 4 تن در صنایع سنگین از قبیل، صنایع فلزی، صنایع چوب و MDF، صنعت خودور سازی، صنایع معدنی، صنایع سیم و کابل، صنایع پتروشیمی، صنایع نفت و گاز و … بسیار پر کاربرد هستند.

یک راهنمای ایمنی منتشر شده توسط وزارت کار و صنایع ایالت واشنگتن بیان می کند. که کارگران بدون آموزش و دانش مناسب در مورد عملکرد این ماشین و همچنین اپراتور هایی که با بی دقتی این ماشین ها را مانور می دهند، در معرض خطر آسیب دیدگی یا مرگ هستند.

تعهد به ایمنی با آموزش صحیح شروع می شود. این راهنما همچنین بیان می‌کند که اپراتور این ماشین آموزش‌دیده می‌تواند به اندازه یک راننده بدون مجوز یک وسیله نقلیه موتوری خطرناک باشد. استاندارد کامیون‌های صنعتی مقرر می‌دارد که کارفرما باید اطمینان حاصل کند که هر اپراتور کامیون صنعتی دارای قدرت برای کار با کامیون صنعتی نیرو دار است.

لیفتراک تناژ سنگین

لیفتراک دستی

نوع این ماشین های دستی صنعتی به دلیل ارتفاع بالابر طولانی خود مشهور هستند و آنها را در هر شرایط انبار داری با قفسه بندی پالت ذخیره سازی بالا ایده آل می کند. انواع مختلفی از این ماشین های دستی وجود دارد که برای طیف وسیعی از سناریو ها مناسب هستند.

کامیون های ایستاده رایج ترین هستند و اغلب در جایی استفاده می شوند که تنها یک بار در هر جایگاه وجود دارد. دو شاخک در جلوی کامیون در زیر بار های پالت شده می لغزند تا با خیال راحت بلند شوند و حمل شوند.

کامیون‌های دو عمق مشابه هستند، اما با دو شاخه‌های طولانی‌تر و برای مناطقی که بار های پالت متعدد در هر جایگاه ذخیره می‌شوند، عالی هستند زیرا درست به پشت خلیج می‌رسند.

صنایع مهمی که لیفتراک تناژ سنگین در آن کاربرد دارد

 • شرکت‌های راه و شهرسازی
 • بندرها
 • شرکت‌های کشتیرانی
 • و … .

کامیون‌های استرادل:

کامیون‌های استرادل همچنین دارای دو شاخه‌های بلند برای سر خوردن زیر بار هستند، در حالی که برای افزایش پایداری و سهولت دسترسی، توانایی چسبیدن به لبه‌ها را نیز دارند. اگر چندین بار در یک محفظه داشته باشید که می توانید از زوایای مختلف به آن ها دسترسی داشته باشید، ایده آل است، زیرا کامیون می تواند بارها را بیشتر به عقب بردارد.

نکات مهم در خرید لیفتراک تناژ سنگین

 • توجه به محیط کار
 • ارتفاع لیفتراک
 • قدرت مانور
 • توجه به ظرفیت لیفتراک

اهمیت به محیط کار

توجه به فضایی که قرار است این ماشین در آن کار کند از اهمیت بسیاری برخوردار است. اگر به لیفتراک تناژ سنگین خود برای کار در فضای باز و در زمین‌های ناهموار نیاز دارید، این ماشینی را انتخاب کنید که بتواند این نوع سطوح را مدیریت کند.

چرا که این ماشین ها با توجه به محیط و حتی میزان حجم بار دارای لاستیک‌های متفاوتی هستند. به‌ عنوان‌ مثال لاستیک این ماشینی مناسب برای فضای باز و سخت کار با لاستیک لیفتراک هایی در محیط‌های سرپوشیده استفاده می‌شود متفاوت است.

توجه به ارتفاع لیفتراک

مدل‌های مختلف لیفتراک توانایی جا به‌ جایی بار در ارتفاع‌های مختلف را دارند. قبل از انتخاب لیفتراک خود بررسی کنید. که حداکثر ارتفاعی که نیاز دارید تا بار ها را حمل کنید چقدر است.

محل کار خود را اندازه‌گیری کنید و یک لیفتراک تناژ سنگین تهیه کنید که بتواند به این ارتفاع برسد. یک کاربرد لیفتراک برای تناژ های سنگین و فوق سنگین علاوه بر حمل بار های سنگین ارتفاع بالابری زیاد است.

توجه به ظرفیت لیفتراک

شما باید لیفتراکی را انتخاب کنید. که توانایی جا به‌ جایی میزان بار شما را داشته باشند. معمولاً توصیه می‌شود که لیفتراک انتخابی را کمی قوی‌تر از آنچه واقعاً نیاز دارید تهیه کنید. این به این دلیل است که اگر بالابر شما دائما بار هایی با حداکثر ظرفیت وزن خود بلند می‌کند، انرژی زیادی مصرف می‌کند و برای دستگاه سخت‌تر می‌شود.

قدرت مانور:

مکان هایی را در نظر بگیرید که برای رفتن به این ماشین ها خود نیاز دارید. اگر در فضا های باریک یا گوشه‌های تنگ کار می‌کند، مطمئن شوید که مدلی که انتخاب می‌کنید.

نکته:

اما کاربرد لیفتراک برای تناژ سنگین و فوق سنگین محدود به کاربرد های بالا نمی شود .

لیفتراک تناژ سنگین


شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا