تجارت

اصطلاحات رایج تجاری بین المللی

اصطلاحات تجاری بین المللی لازمه دانستن هر تاجر و بازرگانی است که در حوزه تجارت جهانی مشغول به فعالیت است. در ادامه باری دیگر نگه زیبایتان را مهمان مقاله ای در رابطه با اصطلاحات تجاری بین المللی از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

اصطلاحات تجاری بین الملی

اصطلاحات تجاری بین المللی (International Business terms)

اصطلاحات تجاری بین المللی جز پر کاربردترین و پر اهمیت ترین مواردی است که در امور تجاری و بازرگانی بوده که مورد استفاده می گیرد.

ارز چیست (Currency)

ارز وسیله اصلی برای تبادلات کالا و خدمات بین کشور ها است. برای واردات کالا ها به داخل کشور نیاز است پولی که بین خریدار و فروشنده از دو کشور برای مبادله شناخته شده و پذیرفته شده باشد. این پول نیز توسط دولت صادر و توزیع می گردد و باعث گردش اقتصادی در سطوح بین المللی شده است.

کارت پیله وری (کولبری) ( cocoon (colberry) card)

کارتی است که به کولبر این اجازه را می دهد که به صورت مجاز بار هایی را که از مرز می آورند به فروش برسانند.

کالای خطرناک ( Dangerous Goods )

از اصطلاحات تجاری بین المللی می توان کالای خطرناک را نام برد که از جمله کالا های حساسی هستند که علاوه بر احتیاط و حساسیت زیادی که به هنگام بارگیری و حمل آنها انجام داد بایستی مراقب بود در حالت انفجاری یا نشت قرار نگیرند. ممکن است آتش سوزی شکل بگیرد یا سمی باشند و به موجب آلوده شدن محیط زیست شوند.

کنوانسیون کوتیف (COTIF)

از کنوانسیون هایی است که در حمل و نقل ریلی در ترافیک های بین المللی است و سطح پوشش آن حدود 36 کشور از آفریقا، خاورمیانه و اروپا را است.

فورواردر (forwarder)

در واژه به معنای صادر کننده و یا حمل کننده کالای تجاری است. فورواردر به معانی دیگر همچون نماینده، متصدی حمل و نقل نیز نام می‌برند.

کریر (Carrier)

اصطلاحات تجاری بین المللی کریر است که به اصطلاح به معنای حامل و حمل کننده است و معمولا به شرکت هایی که تمام مسولیت های حمل را به عهده می گیرد و خود دارای وسیله حمل و نقل بار هستند می گویند.

اصطلاحات تجاری بین الملی

کد بین المللی کالا (harmonized system code)

کد بین المللی کالا در واقع HS code یک سیستم عملکرد استاندارد سازی کنترل شناسایی طبقه بندی محصولات است که توسط دولت ها با توجه به قیمت گذاری، بودجه بندی، سیاست های مالیاتی و اقتصاد طراحی می شود. هر کالا دارای یک کد (شماره تعرفه) هشت رقمی استاندارد بوده و در همه‌ی سازمان‌ها از جمله سازمان امور مالیاتی کشور، سازمان توسعه تجارت، وزارت صنعت و معدن و تجارت، به صورت یکسان مورد استفاده قرار می‌گیرد که معرف و گویای مشخصات کالا است.

تجارت متقابل (Mutual Trade)

به مجموع روش های تجاری که در آن وارد کننده و یا صادر کننده متعهد می شود که در ازای کالا یا خدمات وارد شده به کشور فروشنده و یا همچنین صادر شده به کشور خریدار، خدمات یا کالایی را به ارزش کل معامله یا بخشی از آن صادر شده یا خریداری شده انجام دهد تجارت متقابل می گویند.

پولشویی (money laundering)

افرادی پول های خود را از طریق قاچاق و فروش مواد و از این قبیل جرم و جنایت ها به دست بیاورند و بخواهند پول خود را پاک جلوه دهند به اصطلاح پولشویی انجام داده اند. پولشویی در برخی از نقاط مشروع و در نقاط دیگر ممنوع است.

کنترل کیفیت ( Quality control )

هر سازمانی واحدی به نام کنترل کیفیت ( Quality control ) دارد. هر سازمانی برای رسیدن به استاندارد های موجود در بازار های ایران و جهان باید یکسری قوانین را رعایت کند. وظیفه نظارت بر فرآیند تولید را کنترل کیفیت می گویند. که وظیفه نظارت بر محصول و شناسایی ایرادات و معایب آن را دارد.

صادر کننده (exporter)

شما اگر قصد صادرات داشته و می خواهید یک صادر کننده باشید. باید به عنوان شخص حقیقی یا حقوقی دارای کارت بازرگانی و یا مجوز های وزارت بازرگانی را داشته و برای صادرات ( صدور ) کالا اقدام کنید.

گواهی بازرسی کالا ( certificate of inspection of goods )

یکی از اصطلاحات تجاری بین المللی گواهی بازرسی کالا یا سوریانس است. که توسط یکی از شرکت های بازرسی کننده بین المللی صادر می شود. هنگامی که شما خریدار کالایی از کشوری دیگر باشید یا داد و ستد بین دو کشور باشد و بیشتر اوقات این کالا در کشور سوم بارگیری می شود. شما که خریدار این کالا هستید ممکن است نتوانید قبل از وصول کالا آن را از لحاظ کیفیتی و کمیتی بازرسی نمایید.

بودجه ( budget )

یک برنامه مالی بوده که برای مدت یک سال تهیه و در نظر گرفته می شود که به بررسی و ارزیابی و پیش بینی منابع های اعتباری همچون درآمد ها و برآورد هزینه ها برای به دست آوردن و انجام سیاست ها و اهداف قانونی و عملیاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به زبانی دیگر بودجه را جوری دیگر معرفی کنیم این نکته حائز اهمیت است که هر نوع بودجه شامل ابعاد و آثار سیاسی و مالی و برنامه ای است.

اصطلاحات تجاری بین الملی

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا