اصطلاحات

در مورد اصطلاح انوانتر چه می دانید؟

انوانتر چیست؟ اگر در حوزه گمرک و صادرات و واردات مشغول کار هستید باید با این اصطلاح آشنا باشد. حال در ادامه نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

انوانتر

توضیح در رابطه با انوانتر

در ترخیص کالا، از گمرک صاحب کالا یا نماینده قانونی وی، حق دارد قبل از تسلیم اظهارنامه، طبق تقاضای کتبی و ارائه اسناد مالکیت با موافقت گمرک کالای خود را ببیند و سپس بسته ها را وزن و باز کند و محتویات آن ها را رویت نماید. این کار برای به دست آوردن مشخصات ذکر شده است. نماینده یا صاحب کالا همچنین می تواند عمل نمونه برداری و خشک کردن کالا و تعویض لفاف آن را نیز انجام دهد. این اقدام باید با حضور و تحت نظارت مستمر ماموران مطلع انجام شود که اداره در ضمن صدور اجازه تعیین می کند.

تعریف انوانتر

به عبارت دیگر انوانتر ( Inventory ) در واژه به معنای صورت برداری از کالا، در انبار است. که با نظارت ماموران گمرک انجام می پذیرد. هرکاری که در این مرحله روی بسته ها انجام گیرد، توسط مامور ثبت می شود و یک نسخه به انبار تحویل می گردد. گقته شده حدود ۱۱۰ سال است که انجام این کار در گمرگ مرسوم گشته است. کارگزار رسمی گمرک که کار ترخیص کالا به او، محول شده است، می تواند قبل از اظهار کالا به گمرک، با تقاضای کتبی به گمرک و ارائه اسناد مالکیت، کالا را رویت و محتویات آن را بررسی نماید.

انواع انوانتر

 • مواد خام
 • کار در حال انجام
 • کالا های نهایی
 • موجودی MRO
 • موجودی بافر
 • موجودی حمل و نقل

شرایط بازرسی کالا در گمرک

هرگاه به اثر باز و بسته کردن بسته ها فوق خسارتی به محتویات آنها وارد شود، مسئولیت آن متوجه گمرک نیست و بابت آن خسارت یا تخفیفی در حقوق گمرکی، سود بازرگانی و هزینه های گمرکی و عوارض پرداخت نمی شود. هرگاه صاحب کالا بخواهد  اقدام بازدید محتویات بسته ها، تغییر لفاف  یا خشک کردن کالا یا سایر اعمالی که نیازمند تغییر در بسته بندی و دست خوردگی کالا است انجام دهد، باید مراتب را به صراحت و وضوح و تفکیک، در درخواست خود قید نماید.

مامور نظارت بر کالا به هنگام بازدید، باید چه مراقبت هایی انجام دهد؟

ماموری که برای این کار تعیین می شود باید مراقبت کند که غیر از آنچه صاحب کالا درخواست کرده و با آن موافقت شده اقدام دیگری انجام نگیرد. همچنین قبل از انجام هر عملی مامور باید مشخصات ظاهری بسته ها را از نظر بسته علامت، سالم بودن، پارگی و دست خوردگی داشتن، صورت جلسه  کرده و بعد اجازه باز کردن آنها را بدهد. پس از بازکردن بسته ها باید پر و خالی بودن، وزن خالص، نوع، جنس، مقدار، تعداد و سایر مشخصات کامل کالای محتوی تمام بسته یا بسته هایی برای مورد درخواست صاحب کالا بوده صورت جلسه شود. در مجموع باید یک نسخه از این صورت جلسه به انبار تسلیم گردد.

انوانتر

انوانتر قبل از اظهار کالا چه مواردی را انجام می دهد؟

انوانتر یا همان تقاضای بازدید کالا قبل از اظهار کالا، در پروسه ترخیص کالا از گمرکات کمک می کند که کالا را بازدید و تعیین تعرفه دقیق، شمارش کالا، توزین و تعویض لفاف و بسته بندی، تهیه صورت عدل بندی کند‌.

در واقع انوانتر عبارت است از

 • دارایی که هنوز فرآیند تولید آن تمام نشده است اما برای فروش در بازار در نظر گرفته می شود .
 • دارایی که می تواند به درآمد زایی منجربه شود یا ارزش مبادله ای داشته باشد.
 • دارایی مشهود یا نامشهود

ترخیص کالا در ایران

به مفهوم آماده سازی و ارائه استاد و مدارکی از جمله مجوز های لازم برای ترخیص کالا همانند مجوز های ترخیص کالا یعنی مجوز استاندارد، مجوز بهداشت، مجوز وزارت ارشاد و کانون پرورش فکری کودکان، مجوز سازمان انرژی اتمی، مجوز وزارت ارتباطات و مخابرات، مجوز مبارزه با مواد مخدر، مجوز قرنطینه مرزی و مجوز قرنطینه نباتی و البته مجوز وزارت راه است که به تمام کالا هایی که با ناوگان غیر ایرانی کار حمل و نقل بین‌المللی را انجام داده باشند، مربوط می شود و شامل ۱۹ درصد کرایه، حمل کالا است .

نکته:

ترخیص کالا همچنین شامل حمل و ارسال کالا به مقصد نهایی درست مرزی می شود. بسیاری از ترخیص کاران در حوزه هایی مانند صنایع فلزی، شیمیایی و ماشین آلات و مواد اولیه به تخصص رسیده اند. ترخیص کاران در گمرک های بنادر، فرودگاه ها با مناطق آزاد متمرکز و مستقر می شود .

تعریف دقیق موجودی یا همان انوانتر

موجودی بسته به نوع صنعت کمی متفاوت است. لیست کوچکی از آن آماده است:

 • صنعت تولید
 • صنعت خدمات

تاثیر انوانتر بر کسب و کار ها

موجودی یک دارایی اصلی برای هر تجارت تولیدی است، بنابراین برای صاحبان مشاغل مهم است که بدانند واقعا به چه معنا است. شناختن انواع مختلف موجودی، می تواند به صاحبان کسب و کار کمک کند تا بفهمد موجودی آنها چگونه پردازش می گردد .

مزایای مدیریت انوانتر

 • جلوگیری از گم شدن کالا
 • صرفه جویی در هزینه
انوانتر

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا