اصطلاحات

لشینگ بار چیست و دلیل اهمیت آن چیست؟

آیا در مورد لشینگ بار اطلاعی دارید؟ آیا می دانید در چه مواقعی در حمل و نقل و بارگیری از آن استفاده می شود؟ لشینگ کانتینر های دریایی یکی از مهم ترین مراحل ارسال بار دریایی برای جلوگیری از خطرات و آسیب است. عبارت لشینگ بار از اصطلاحات پر کاربرد در حوزه حمل و نقل است. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر در باب حمل و نقل، از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

لشینگ بار

لشینگ بار ( lashing bar ,lashing load)

لشینگ بار یا مهار سازی کانتینر ها در کشتی های باری، یکی از عملیات های مهم در بارگیری کانتینر بالای عرشه و درب انبار ها در ردیف های دوم به بالا است. عملیات لشینگ بار برای مهار سازی کانتینر های ردیف دوم به وسیله تسمه ها و قلاب های بسیار محکم بر روی عرشه کشتی ها است. در این عملیات، کانتینر های فوقانی با استفاده از قلاب و تسمه محکم می شوند. این عمل سبب ممانعت از لیز خوردن کانتینر ها روی هم دیگر است. 

چگونگی عملکرد لشینگ بار

لشینگ کانتینر فرآیند ایمن نگاه داشتن کانتینر های حمل و نقل در کشتی باری است. کانیتنر های حمل و نقل بر روی کشتی باری بارگیری می شوند، سپس به همراه کانتینر های زیر آنها و در خود ساختار کشتی محکم می شوند. اتصال کانتینر با استفاده از تجهیزات مختلف محموله مانند قفل های پیچی و میله های گیره انجام می پذیرد.
قفل های پیچشی در سوراخ های ریخته‌گری گوشه کانتینر وارد می شوند و باعث می‌شوند که گیره های چرخان قفل ها درگیر شوند. این کانتینر ها را به هم قفل می کند و آنها را به خوبی در جای خود محکم می کند.
کیسه های تسمه ای کامپوزیت و بندکشی نیز برای جلوگیری از آسیب دیدن کالا ها در اثر ضربه های سنگین در طول فرآیند لشینگ یا حمل استفاده می گردد.

چرا لشینگ بار کانتینر ضروری است؟

حدود ۵۲ درصد از صنعت حمل و نقل کانتینری مبتنی بر دریا است که آن را به بالاترین و مهم ترین تجارت مبدل کرده است. از آنجایی که دریا مهم ترین وسیله اصلی حمل و نقل بار در سراسر جهان است. کشتی ها همیشه در معرض سخت ترین شرایط آب و هوایی قرار دارند. که این امر سبب می شود لشینگ کانتینر بسیار حیاتی و با اهمیت باشد‌. در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۹ ، سالانه ۱۳۸۰ کانتینر کشتی در دریا ناپدید می شد.
به هنگامی که محموله از طریق دریا حمل می شود، شرایط آب و هوایی و باد شدید احتمالا باعث سه حرکت اصلی اقیانوس می شود. زمانی این حرکات به وقوع رخ می دهند، به عنوان نیرویی عمل می کنند که به فریم کانتینر لشینگ آنها تاثیر می گذارد.

در صورت درست انجام نشدن لشینگ بار چه اتفاقی می افتد

اگر لشینگ کانتینر به درستی انجام نشود محموله در حین حمل و نقل ایمن نباشد. خطر حوادث حمل و نقل بالا است. کانتینر ها ممکن است به داخل اقیانوس سقوط کنند و به سایر محموله های مجاور خود آسیب بزنند همچنین به خودکشی یا مهمتر از آن، جان انسان ها را در کشتی به خطر بیاندازند.
لشنیگ بار ضروری ترین بخش حمل و نقل از طریق دریا است. زیرا عدم ایمن سازی مناسب کانتینر ها نه تنها جان اموال و انسان ها را به مخاطره می اندازد، بلکه محیط زیست در دریا نیز به خطر می افتد.

روش های لشنیگ بار

سه روش برای ایمن سازی هر نوع بار وجود دارد. یک یا ترکیبی از این روش ها باید در یک کشتی کانتینری هنگام ایمن سازی هر محموله استفاده شود.

 • مسدود کردن
 • قفل کردن
 • لشینگ بار

مسدود کردن

مسدود کردن یک روش ایمن سازی محموله بوده که شامل چیدمان پشته ها به گونه ای است که از حرکت آن ها در حین حمل و نقل جلوگیری می کند. برای نگه داشتم کانیتنر در جای خود از گوه های فلزی یا چوبی استفاده می شود. این روش در ایمن سازی محموله های حساس یا شکننده مانتد شیشه یا مایعات بسیار رایج است.

لشینگ بار

قفل کردن

استفاده از قفل های مکانیکی برای محکم کردن انواع محموله در محل است. این موثرترین روش برای ایمن سازی محموله است و در اکثر خدمات حمل و نقل و پیک الزامی است. از آنجایی که قفل کردن یک روش ایمن سازی بسیار موثر است. برای انواع کالا های باری استفاده می شود و اقدام امنیتی اساسی است.

لشینگ بار

یکی از روش های اولیه ایمن سازی بار، لشینگ زدن است. این شامل استفاده از کلاسور ها، وینچ ها و زنجیر برای نگه داشتن محموله در محل و جلوگیری از جا به جایی آن در حین حمل و نقل است. لشینگ را می توان هم در خارج و هم در داخل محموله استفاده کرد که حداکثر سطح ایمنی را تضمین می کند.

چرا کانتینر ها با اتصال بد به آب می افتند؟

کشتی ها به طور مداوم در خطر جریان آب و هوایی نامناسب جویی هستند. که نیرو های شدیدی را به کانتینر های کشتی و خود کشتی وارد می کند. عدم اجرای صحیح لشینگ کانتینر یکی از شایع ترین دلایلی است که منجر به افتادن کانتینر در آب می شود.

وظیفه لشینگ بار کانتینر بر عهده چه کسی است؟

استدور ها یا کارگران بارانداز کسانی هستند که وظیفه لشینگ و جدا کردن کانتینر های حمل و نقل در بندرگاه را بر عهده دارند. با این حال، به دلیل محدودیت های زمانی و تمایل کشتی ها به گذراندن زمان کمتر در بنادر، خدمه عرشه  می تواند روی فرآیند لشینگ کانتینر نیز کار کنند. قبل از لنگر انداختن در بندر، خدمه عرشه شروع به جدا کردن کانتینر ها می کنند، این کار اجازه می دهد تا کانتینر ها بلافاصله پس از اتصال تخلیه شوند و در زمان و هزنیه صرفه جویی شود. برای جلوگیری از بروز هر گونه حادثه، خدمه کشتی نیز به بررسی منظم بند کانتینر های حمل و نقل نیاز دارند.

نکته:

هرچه کشتی بزرگ تر باشد احتمال سقوط آن به درون آب بیشتر است، به این دلیل است که کشتی های بزرگتر به صورت معمول بار بیشتر را حمل می کنند. در حالی که در مواجهه با شرایط آب و هوایی سخت چابکی کمتری دارند و آن ها را در باربر غلتیدن و بالا رفتن مستعد تر می کند. توزیع بار بین عرشه کشتی نیز عامل اصلی است که بر حرکت کشتی در دریا تاثیر می گذارد. همانطور که این حرکت تهاجمی تر می شود، احتمال افتادن کانتینر با لشینگ بد بیشتر می شود.

نکته

کانتینر های حمل و نقل در طول عمر خود به دلیل بارگیری بیش از حد و حمل خشن دچار افسردگی و پارگی زیادی می شوند که ساختار آن ها را به میزان قابل توجهی ضعیف می کند. کانیتنر آسیب دیده ممکن است منجر به تصادف و عوارض پیش بینی نشده ای در کشتی باری شوند.

تجهیزات اتصال کانتینر

 • قفل های چرخشی پایه
 • قفل های چرخشی نیمه اتوماتیک
 • تسمه بند
 • میله های لشینگی
 • گردان
 • ریخته گری گوشه ای
 • ابزار اضطراری
 • گریس

تجهیزات اتصال کانتینر بر چه اساسی انتخاب می شوند؟

بر اساس دو عامل این تجهیزات انتخاب می شوند:

 • نوع محموله ای: باید ایمن باشد (محموله کانتینر،فله مایع، فله خشک و…)
 • نوع باربری: وظیفه حمل بار را بر عهده دارد (جاده، راه آهن، دریا و…)

علائم روی تجهیزات لشینگ

 • کانتینریت لشینگ( LC)
 • نیروی استاندارد دست(SHF)
 • نیروی کشش استاندارد(STF)
 • قدرتی شکست(BS)

آیا شرکت حمل در صورت بروز حادثه مسئول است؟

آنچه که تعیین می کند که آیا متصدی حمل و نقل در قبال مفقود شدن یا آسیب دیدن بودن محموله مسئول است یا خیر این است که آیا متصدی وظایف خود را طبق کنوانسیون های بین المللی قرارداد حمل و نقل دریایی نقض کرده یا اینکه محموله به دلیل شرایطی که خارج از کنترل متصدی حمل کننده آسیب دیده است.

متصدی حمل موظف است طبق قانون محموله را به درستی بارگیری، انبار و حمل کند. اگر محموله در شرایط خوبی حمل شده باشد. اما با هر گونه آسیب تخلیه شده باشد. متصدی حمل و نقل موظف است ثابت کندکه خسارت بدون تقصیر کشتی رخ داده است یا اینکه ناشی از خطرات خارج از کنترل آنها بوده است.

لشینگ بار

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا