اصطلاحات

تفاوت Lay time با Lay days در چیست و جزئیات مربوط به آن

حمل و نقل دریایی یکی از مهم ترین راه های نقل و انتقال کالا و محمولات است. در این نوع حمل و نقل اصطلاحات و مفاهیم پر کاربرد زیادی وجود دارد که لی تایم Lay time یکی از این مفاهیم مهم است . حال باری و دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

لی تایم Lay time

مفهوم لی تایم Lay time چیست و از چه زمانی به وجود آمد؟

بعد از رکود اقتصادی در سال ۲۰۰۸ که در سراسر دنیا اتفاق افتاد، مقررات و مدیریت ریسک خود را به تمام زمینه ها مرتبط به تجارت و حمل و نقل رساند. این امر از بسیاری جهات تولید و حمل و نقل کالا را تحت تاثیر خود قرار داد. اصطلاح لی تایم Lay time هم از همان زمان مفهوم جدی گرفته است و از معدود عناصر قراردادی است که در هر دو دنیای حمل و نقل کالا و تولید کالا به طور بین المللی مورد توجه قرار گرفته است.

لی تایم Lay time چیست

لی تایم Lay time مفهوم مهم در حمل و نقل است که به مدت زمانی که یک مالک کشتی به یک شرکت حمل و نقل برای انجام عملیات بارگیری و تخلیه بار زمان می دهد، گفته می شود.

کاربرد لی تایم Lay time

اصطلاح لی تایم Lay time به زمان لازم در کل سفر گفته می شود که برای بارگیری و تخلیه بار نیاز خواهد شد. این اصطلاح بیشتر برای کشتی های چارتری استفاده می‌شود .

کشتی چارتری

یکی از مهم ترین و مرسوم ترین روش های حمل و نقل کالا ،حمل و نقل دریایی است. از این رو افراد زیادی تمایل یه انجام این روش دارند. از آنجا که همه افراد توان خرید کشتی خود را ندارند نیاز به اجاره کشتی دارند. این کشتی ها را کشتی چارتری گفته می شود .

نقش لی تایم Lay time و Lay days در کشتی های چارتری

در قرارداد مربوط به اجاره کشتی های چارتری قوانین و مقادیر مختلفی ذکر می گردد. در مورد مهم آن لی تایم Lay time و Lay days لی دی است. به خصوص وقتی که که یک کشتی چارتری برای قرارداد آماده می گردد. در این قرارداد برای حمل بار، خسارات، هزینه ها و مواردی از این قبیل ذکر و تا کشتی در زمان مقرر حمل و نقل را انجام دهد. در این زمان است، که نقش لی تایم پر رنگ می گردد زیرا که مستقیما در مورد زمان حمل و نقل است. همچنین جریمه و پاداش مربوط به پایبند بودن به این مفهوم در قرارداد چارتر به طور دقیق ذکر می گردد.

تفاوت میان لی تایم Lay time و Lay days لی دی

لی تایم Lay time در حمل و نقل تجاری به زمان مجازی اطلاق می شود. که برای بارگیری و یا تخلیه بار از یک کشتی در نظر گرفته می شود‌ در صورتی که در زمان مشخص شده تخلیه و بارگیری کالا در حمل و نقل بین المللی به و خصوص با کشتی انجام نگیرد، از طرف قرارداد هزینه ای به عنوان دموراژ گرفته خواهد شد که همان هزینه معطلی است. در مقابل اگر در قرارداد زمانی برای این امر مشخص نشده باشد و یا قرارداد بتواند زودتر تخلیه و بارگیری را انجام دهد، به طرف قرارداد پاداش تعلق می‌گیرد.

لی تایم Lay time

و اما لی دی Lay days که گاهی اوقات آن را با لی تایم یکسان می دانند‌ و یا به جای هم از آن استفاده می شود‌. این، دو یکی نیستند و مفهوم لی دی Lay days به زمانی گفته می شود که کشتی در حمل و نقل بین‌المللی خود را برای چارتر حاضر می کند، اما برای تخلیه و بارگیری نیست ‌در صورتی که کارهای لازم، برای حاضر کردن کشتی چارتر قبل از زمان لی دی انحام شود، هیچ گونه تعهدی برای بارگیری پیش موعد را دارد. همچنین اگر بعد از این زمان نیز اگر کشتی حاضر شده به دست چارتر برای بارگیری پر شد، قرارداد لغو می گردد.

تقسیم بندی لی تایم Lay time

  • مفهوم customary Lay time
  • مفهوم ‌fixed Lay time

مفهوم customary Lay time

یک زمان متعارف برای بارگیری و تخلیه مشخص می شود‌ و شرایطی که ممکن است باعث این زمان کمتر و بیشتر شود پیش بینی می شود. در واقع یک بازه زمانی با، شرایط مختلف تعیین می شود.

مفهوم ‌fixed Lay time

در این نوع یک زمان کاملا دقیق و مشخص برای بارگیری مشخص می شود. این مفهوم یک توافق مطلق و بدون قید و شرط است که در صورت عدم عملکرد طرف قرار داد باید پاسخگو باشد‌. زمان در این نوع مفهوم انعطاف پذیری ندارد و این تفاوت اصلی با دسته قبلی است‌.

اهمیت مفهوم لی تایم Lay time

  • این مفهوم به صورت دقیق در قرارداد چارتر ذکر می شود و شرایط آن مشخص می شود، زیرا در صورت رعایت نکردن آن شرایط مربوط به پرداخت جریمه خاص به نام دیرانه مشخص می شود و باید از، سمت مستاجر به صاحب کشتی پرداخت گردد ‌.
  • کاربرد دیگر این مفهوم این است که شرکت های حمل و نقل دریایی برنامه ریزی دقیق تری برای اجاره دادن کشتی داشته باشند و خسارات احتمالی در مورد اینکه کشتی به موقع، موفق به تخلیه بارگیری نشود جلوگیری می کند.
  • همچنین در مشخص شدن زمان دقیق NOR) Notice of Readiness) نیز تاثیر دارد .

NOR چیست

این واژه اعلانی است که توسط کشتی انجام شده که، زمان دقیق بارگیری و تخلیه در این اعلان مشخص است. کاملا مشخص است این دو رابطه مستقیم دارند و اعلان طبق توافقات مربوط لی تایم انجام می شود.

لی تایم Lay time

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا