حمل و نقل

اطلاعات لجستیکی چیستند و چه کاربردی دارند؟

آیا با اطلاعات لجستیکی آشناییت دارید؟ هر شغلی به طبع فعالیت خود زبان مخصوص به خود را دارد اما در حیطه بازرگانی زبان مخصوص به خود را می طلبد که آن زبان، اطلاعات لجستیکی است. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت مسلم بفرمایید.

اطلاعات لجستیکی

اطلاعات لجستیکی (Logistic Informations)

اطلاعات لجستیکی به شما این امکان را می دهد تا به هنگام صادرات و واردات اهداف خود را بهتر پیش ببرید. در هر قسمتی از روند حمل و نقل و یا حتی تجارت وابسته به دانستن اطلاعات لجستیکی هستید تا راحت تر ارتباط برقرار کرده و دچار سردرگمی نشوید.

فریت بار چيست؟

ارسال بار مسافران به صورت هوایی (با هواپیما) را فریت (freight) بار می‌گویند. به ارسال بار با وسایل نقلیه ای چون کامیون و یا قطار اصطلاحاً فریت می گویند. اما امروزه با رونق گرفتن حمل و نقل هوایی ارسال بار توسط هواپیما شامل شده است. به طور معمول افرادی که قصد جا به جایی کالای خود به خارج کشور را دارند از طریق فریت بار اقدام می کنند. نکته جالبی که باید به آن دقت داشت این است که با این روش تنها برای جا به جایی و ارسال کالا های شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد و هیچ گونه ماهیت تجاری ندارد.

کارگو چیست

انتقال بار و حمل کالا به وسیله کشتی یا هواپیما را کارگو (cargo) می گویند. که عمدتا با کشتی و هواپیماهای عظیم الجثه جا به جا می شوند. کالا هایی که به روش کارگو انتقال پیدا می کنند. عمدتا ماهیت تجاری دارند.

فیاتا (FIATA) چیست ؟

فدراسیون بین المللی اتحادیه های شرکت های حمل و نقل بین المللی فورواردر (فیاتا) (International Federation of Forwarders Associatins) در شهر زوریخ، کشور سوئیس و در سال تاسیس 1926 شده است.

پیش فاکتور یا پروفرما اینویس (Proforma Invioce) چیست؟

اطلاعات لجستیکی دیگری مانند پروفرما اینویس همان پیش فاکتور است. به طور مثال وقتی می خواهید خریدی عمده از فروشگاه ها یا بنگاهی را انجام دهید. آن تامین کننده یک پیش فاکتور از خریدتان به شما می دهد که اطلاعات دقیقی از خریدتان مانند: تعداد، نوع، نام، قیمت و… از محصولتان در اختیار شما قرار می دهد. حال پروفرما اینویس همان سندی است که در معاملات بین المللی از فروشنده برای خریدار صادر می شود. این سند از سوی فروشنده به درخواست و برای خریدار صادر می شود.

اظهارنامه گمرکی ( customs declaration )

در همه کشور ها اگر شما  قصد داشته باشید کالایی را وارد کرده یا صادر کنید ابتدا کالای مورد نظر بایستی وارد گمرک شود و بعد از آن کالا مراحل اداری را طی می کند و مجوز خروج می گیرد تا به مقصد نهایی برسد، مامورین گمرک اطلاعی از ماهیت کالای شما ندارند و شما موظف هستید کالای خودتان را به مامورین معرفی کنید.

اطلاعات لجستیکی

بارنامه (BL – Bill of Landing ) چه کاربردی دارد؟

سندی که تعیین می کند کالا از یک مبدا به مقصدی مشخص به وسیله حمل و نقلی که در قرارداد ذکر شده در ازای مبلغی توافق شده برای حمل کالا ارسال شود. به تعبیری دیگر بارنامه ( Bill of Landing ) قرار دادی است بین فرستنده کالا با مسئول انتقال کالا که فرستنده طبق مفاد قرارداد کالا را تحویل مسئول انتقال می دهد.

حمل و نقل ریلی (railroad transportation)

یکی از به صرفه ترین روش های جا به جایی و حمل، حمل و نقل ریلی است. زیرا یک راه آهن دو خطی می تواند بیشتر از یک بزرگ راه های چند باندی مسافر و کالا و … حمل و جا به جا کند. قطار ها در گذشته ذغال سنگ منبع انرژی شان بود اما اکنون یا با نیروی برق یا اینکه انرژی خورشیدی کار می کنند.

اینکوترمز ( INCOTERMS )

چنانچه قصد صادرات داشته باشید می بایست از یکسری قواعد و قانون پیروی و رعایت کنید. به مجموعه ای از این قوانین اینکوترمز می گویند. اینکوترمز INCOTERMS مخفف کلمه ی International Commercial Terms و از جمله اطلاعات لجستیکی است. در واقع یک روش و راه حل راحت برای خرید و فروش در سطح گسترده است. که هدف و منظور آن کاهش اختلافات و سردرگمی بین خریداران و فروشندگان کالا است.

استریپ (Strip)

به عملیات خروج و تخلیه کردن بار یا بارگیری و کالا های از درون کانتینر به وسیله وسایل مجهز و نیرو های کارآمد در انبار ها و پایانه های کانتینر ی و غیر کانتینری به درون وسایل حامل مانند کامیون ها انجام می شود.

استافینگ (Stuffing)

این عملیات عکس عملیات استریپ است. در این عملیات ورود و پر کردن کانتینر با کالا ها و بارها به وسیع وسایل مجهز و نیرو های متخصص در انبار ها و پایانه های کانتینری و غیر کانتینری انجام می شود. به این عملیات استافینگ می گویند.

اطلاعات لجستیکی

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا