حمل و نقل

در مورد لجستیک دریایی چه می دانیم؟

در دنیای امروز لجستیک دریایی بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است. زیرا مواردی همچون تحویل به موقع کالا، امنیت، به صرفه تر بودن هزینه ها و … مورد توجه متقاضیان است. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

لجستیک دریایی

لجستیک دریایی ( Maritime logistics )

لجستیک دریایی یکی از با اهمیت ترین روش های حمل و نقل جهانی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. نقش پر رنگ و گسترده ای در تجارت های جهانی دارد.

تعریف سازمان جهانی تجارت ( WTO ) در باره لجستیک

لجستیک آن بخش از فرآیند مدیریت زنجیره تامین را شامل می شود که برنامه ریزی، به کار گیری موثر و کارایی جریان و ذخیره کالاها، خدمات و اطلاعات مرتبط با آن در طی فرآیند تولید، توزیع و ارسال از تامین کنندگان ابتدایی تا مشتریان نهایی محصولات را بر عهده دارد.

مزایای استفاده از لجستیک دریایی

 • استفاده از وسایل هایی حمل و نقل پیشرفته
 • حمل بار و کالا در حجم بسیار بالا
 • گستره جغرافیایی
 • استفاده از کانتینر ها برای سهولت حمل و نگه داری کالا ها
 • به صرفه بودن هزینه ها در جا به جایی بین قاره ای و کشورها

کانتینر

کانتینر یک جعبه بزرگ فلزی است که برای حمل و نقل کالا در واردات و صادرات مورد استفاده قرار می گیرد. نام دیگر آن بارگنج است، این وسیله سبب سهولت در نقل و انتقالات بین المللی شده اند. که در حمل و نقل دریایی، حمل و نقل ریلی و زمینی کاربرد فراوان دارد.

جا به جایی بار طبق نظر چه کسی صورت می پذیرد

خطوط کشتی رانی جا به جایی و حمل و نقل بار را به صورت کانتینری یا فله (مایع، گاز و جامد) بر طبق نظر و خط مشی ها و سیاست های مدیریت بنادر تجاری انجام می گیرد.

لجستیک دریایی به چند بخش تقسیم می گردد

 • حمل و نقل دریایی
 • مدیریت بنادر
لجستیک دریایی

اهمیت لجستیک دریایی

تجارت جهانی از طریق دریا 96 درصد از فعالیت های خود را به این مساله اختصاص داده است. که همین موضوع اهمیت لجستیک دریایی را بیان می کند. از جهت دیگر تجارت جهانی سالانه در قالب محموله های کانتینری با رشد قابل توجهی روبرو می گردد.

نکته

با توجه به این که کشورمان در شمال و جنوب و امکان دسترسی به آب های آزاد، حمل و نقل دریایی ایران یک مزیت استراتژیک است که سهم بالای حمل و نقل دریایی از تجارت خارجی می تواند بهره ببرد.

سایت لجستیک دریایی

بندر پایگاهی ارتباطی ما بین حمل و نقل دریایی و زمینی، که وظیفه اصلی آن تضمین تداوم جریان کالا و مسافر تا حد قابل انعطاف در زنجیره حمل و نقل است. امروزه بسیاری از بنادر ملزم به ساخت سایت لجستیک بندری خود هستند تا در این محیط رقابتی خودی نشان دهند. همچنین ملزم به ارائه تسهیلاتی خصوصا عملی جهت مشارکت متصدیان لجستیکی ارائه شده اند می شوند.

نقش لجستیک دریایی

نزدیک به 30 سال است که بحث مدیریت زنجیره تامین مطرح می شود و طبق آمار و ارقام موجود، کشورها و سازمان‌هایی که این دانش را به کار برده اند پیشرفت های زیادی را در حوزه های مربوطه به دست آورده اند و سود زیادی از صرفه جویی های کلان مالی از بابت به کار گیری این نگرش نصیبشان شده است. از طرفی دیگر مردم به عنوان مشتری نیز از این بابت نفع زیادی نصیبشان گردیده است.

چه عواملی باعث افزایش عملکرد بهتر لجستیکی شده است

 • حمل و نقل بیش از 90 درصد کالاها از راه آب و دریا در عرصه بین الملل
 • رشد و حمل و نقل های بین المللی و رشد تجارت
 • همبستگی و وابستگی اقتصاد کشورها به یکدیگر در عرصه جهانی شدن

فاکتورهای اقتصادی لجستیک دریایی

 • هزینه حمل
 • هزینه جا به جایی
 • تناوب حمل
 • قابلیت اطمینان

عوامل تاثیر گذار بر هزینه های حمل دریایی

محاسبه حمل و نقل دریایی با مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین می گردد و عرضه و تقاضای بار وابسته به عوامل سیاسی، شرایط اقتصادی و محیطی است. این گونه است که نرخ حمل دریایی معمولا متغیر و تابع شرایط است. همچنین ضعف و کمبود در زیر ساخت های حمل و نقل به خصوص دریایی از عمده ترین دلیل فاصله تجاری بین کشور های توسعه یافته و کشور های در حال توسعه مطرح است.

لجستیک دریایی

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا