حمل و نقل

جرثقیل موبایل چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

جرثقیل موبایل چیست و سایر جرثقیل ها همانند جرثقیل خزنده، جرثقیل دستی و … چه کاربردی چه در موارد مصرفی در بارگیری سواحل و خشکی ها و هم چنین موارد ساختمانی و … دارند؟ جرثقیل موبایل را می توان به راحتی از یک مکان به مکان دیگر منتقل کرد. از این جرثقیل ها می توان برای بلند کردن اجسام سنگین و جا به جایی آنها در فواصل کوتاه و همچنین کمک به ساخت تاورکرین های بزرگتر استفاده کرد. حال بازی دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

جرثقیل موبایل

جرثقیل موبایل یا متحرک (Mobile Crane)

جرثقیل موبایل برای حمل و جا به جایی بار و اجسام سنگین طراحی و ساخته شده است و با توجه به کاربرد های متفاوت و توان کار در شرایط های مختلف در اشکال بسیار متنوع ساخته شده اند.

از حرثقیل های موبایل در بارگیری وتخلیه کالا ها و محمولات در سواحل استفاده می گردد. به طبع با به روز بودن مدل های این جرثقیل ها خطرات کم تر، در عوض بازدهی بیشتری خواهند داشت.
اما ویژگی قابل توجه جرثقیل موبایل قابلیت جا به جایی آن است. که البته این امر در کمترین زمان و بدون نیاز به شرایط نصب تخصصی و استقرار آن صورت می گیرد.
در کمتر از یک ساعت می تواند آماده کاربری شود و محدودیت مکانی نسبت به سایر جرثقیل ها ندارد.

دسته بندی کلی جرثقیل موبایل

 • برون زمین
 • کارگاهی

جرثقیل‌های موبایل (ماشینی): بروی زمین به دو صورت ثابت (نصب جک) و کارگاهی (متحرک با بار) عمل می‌کند.

انوع متداول جرثقیل موبایل

 • جرثقیل های متحرک هیدرولیکی
 • تمام زمین
 • جرثقیل های زمینی ناهموار
 • خزنده
 • جرثقیل های عرشه

آیا جرثقیل سیار برای تجهیزات و حمل و نقل مواد استفاده می شود

ساخت و ساز عادی، ساخت ساز شیب دار و بام ها: با اجاره یا خرید جرثقیل سیار، مشاغل ساختمانی شیب دار می توانند به سرعت و با کارآیی کامل به پایان برسند و انتظار می رود که هر کار بام بتواند پیشرفت چشمگیری در کارایی داشته باشد.

جرثقیل موبایل چه کاربردی دارد؟

 • انتقال نیرو
 • سیستم تهویه مطبوع
 • انرژی باد

انتقال نیرو

ایمنی و مدیریت صحیح مواد در بحث انتقال نیرو بسیار مهم است و با پشتیبانی خوب می توان از جرثقیل های موبایل برای انجام هر گونه کار مرتبط با برق با خیال راحت و کارآمد استفاده کرد.

سیستم تهویه مطبوع

یکی از کاربرد های مختلف این مدل از بالا بر ها سیستم تهویه مطبوع است. واحد های تهویه مطبوع می توانند فوق العاده سنگین و حمل و نقل دشوار باشند، اما می توان از جرثقیل های موبایل برای انجام موثر تاسیسات و حمل و نقل استفاده کرد. می توانید با اجاره یا خرید جرثقیل مربوط به پروژه خود شرایط را به سمت و سوی مناسبی ببرید.

انرژی باد

مونتاژ توربین های بزرگ مورد استفاده در عملیات انرژی باد می تواند سخت باشد و دسترسی به مکان های نصب بدون تجهیزات جرثقیل سیار مناسب دشوار است. جرثقیل های سیار در تاسیسات انرژی بادی مفید هستند. زیرا بسیاری از انواع این جرثقیل ها به راحتی حتی از خشن ترین زمین عبور می کنند. قادر به بالا بردن توربین های سنگین و سایر اجزای سازنده در ارتفاعات هستند.

جرثقیل موبایل

نحوه عملکرد جرثقیل های موبایل

از طریق ترکیبی از ماشین آلات ساده، جرثقیل های موبایل قادر به دستیابی به مزیت مکانیکی برای بلند کردن اجسام سنگین هستند.
دکل (قسمت عمودی بلند جرثقیل) توسط یک پایه بزرگ و سنگین پشتیبانی می شود، که به جبران وزنی که جرثقیل در ارتفاعات بالاتر نگه می دارد کمک می کند. در بالای دکل، یک واحد کشنده وجود دارد، متشکل از یک دنده و موتور، که اجازه می دهد تا جرثقیل چرخش کند.

واحد کشی همچنین شامل لبه (بازوی کار افقی بلند) است که از یک واگن برقی برای کمک به حمل بار استفاده می کند، همچنین یک بازوی کوتاهتر ماشین که شامل موتور جرثقیل است.

همراه با وزنه های بزرگ ضد بتن برای کمک به تعادل بار. علاوه بر این ماشین های ساده، جرثقیل های متحرک از سیستم قرقره نیز استفاده می کنند. که به جرثقیل کمک می کند تا بارهای سنگین تری را با حداقل نیرو بلند کند.

کارفرما چه نکاتی را باید در ارتباط با جرثقیل های موبایل بداند؟

 • جرثقیل متحرک برای بالابر مورد نظر کاملاً مستحکم و پایدار است و مجهز به طناب، زنجیر، قلاب، قلاب و سایر اتصالات مناسب است.
 • یک کارمند صالح به عنوان یک سیگنالینگ جهت هدایت حرکت ایمن و کارکرد جرثقیل سیار تعیین شده است.
 • جرثقیل سیار دارای کابین، صفحه یا محافظ دیگر است. مجهز به ترمز حد مجاز مناسب است. دارای محافظت در برابر آسیب دو مسدود یا هشدار صوتی دارای دستگاه های ایمنی
 • سوئیچ های محدود و دارای یک نشانگر زاویه رونق است.
 • جرثقیل متحرک فقط برای مقاصدی که طراحی شده استفاده می شود، توسط شخصی صالح اداره می شود و بار ایمن است.
 • جرثقیل سیار مجهز به ترمز، بوق، آینه دید عقب، دزدگیر پشتیبان (در صورت نصب چرخ)، ردیاب حرکت ( در صورت نصب خزنده )، چراغ های عقب و عقب، محافظ ها و کنترل هایی است. که نمی توان از خارج کابین کار کرد ( مگر اینکه به این صورت طراحی شده باشد)

بخش های اصلی جرثقیل موبایل

جرثقیل موبایل را میتوان به دو بخش اصلی تقسیم نمود:

 • تراک یا  کشنده
 • هیدرولیک جرثقیل

تراک یا کشنده

وظیفه اصلی بخش اول جا به جایی و حمل جرثقیل است. اما در بعضی موارد تراک یا کامیون حامل جرثقیل بیش از یک حمل کننده است.

هیدرولیک جرثقیل

هیدرولیک جرثقیل یک سازه پیچیده است. که تلفیقی از چندین مکانیزم است تا در مجموع بتواند ما را به هدف کاربری نزدیک کند. از مکانیزم های کاربرده شده در جرثقیل می توان از ادوات هیدرولیکی مکانیکی سازه های فلزی مدارات الکترونیکی انواع مکانیزم های انتقال نیرو و حرکت سیستم های مبدل و ذخیره انرژی و … نام برد.

نکته:

به طور قطع دامنه اطلاعات در چنین ماشین پیچیده ای تخصص های متنوعی را طلب می کند. همچنین ضعف دانش کافی در انتخاب متخصص مربوط به هر مکانیزم برای مالکین ماشین آلات می تواند هزینه های سنگین در بر داشته باشد.

جرثقیل موبایل

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا