تجارت

پولشویی چیست

در مورد تجارت ها و پولشویی چه می دانیم ؟ ثروت های به دست آمده از این جرم چگونه جمع آوری می شود؟ این امر چه زیان هایی برای دولت ها دارد؟ حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

پولشویی

پولشویی (money laundering)

به هنگامی که افرادی پول های خود را از طریق قاچاق و فروش مواد و از این قبیل جرم و جنایت ها به دست بیاورند و بخواهند پول خود را پاک جلوه دهند به اصطلاح پولشویی انجام داده اند. پولشویی در برخی از نقاط مشروع و در نقاط دیگر ممنوع است.
در واقع پولشویی به دست آوردن پول از روش نامشروع و خلاف قانون و وارد کردن آن پول به نظام پولی و مالی و بازار است.

از عوامل پولشویی

معمولا دارای دو علت است. یکی از این علت ها فرار سرمایه دار از مالیات است که به اصطلاح به آن فرار مالیاتی می گویند. دلیل دوم پولشویی ناشناس ماندن صاحب پول است. جرم آن، جرم فرعی است و هدف از اینکار پنهان کردن جرم اصلی است.

مجازات پولشویی

میزان مجازات مربوط به آن با توجه به جرم اصلی است  زیرا که در پاراگراف قبل ذکر کردیم که پولشویی خود جرم فرعی محسوب می شود. معمولا افرادی که از این کار برای پنهان کردن جرم و جنایت اصلی شان استفاده می کنند خود کار پولشویی را انجام نمی دهند بلکه از یک واسطه برای انجام کار خود استفاده می کنند. به عنوان مثال در یک کشوری داشتن چند خانه مشمول مالیات است. حال صاحب خانه ها برای اینکه از مالیات فرار کند، مبلغی از درآمد خود را صرف کاری مانند مسابقه تلویزیونی می‌کند و نام خود را مجهول نگه می دارد.

تاریخچه پولشویی

یونانیان نخستین افرادی بودند که برای فرار از مالیات اموال خود را پنهان می کردند. تا با هزینه کمتر مشمول مالیات شوند. در مواردی هم ممکن بود به انجام جرم و جنایت ختم شود. در 2000 سال قبل تجار چینی اموال خود برای اینکه به پادشاهان ندهند پنهان می کردند. در ایام قدیم پادشاهان با وضع قانون های جدید بخش بسیاری از اموال مردم را تصاحب می کردند و مردم برای جلوگیری از این کار اموال و دارایی های خود را پنهان می کردند.

در سال 1980 بر سر مواد مخدر جنگ صورت گرفت و برای اینکه از جرم های وابسته به مواد مخدر جلوگیری و گروهای وابسته به آن دستگیر شوند و قوانین و مقرراتی برای جلوگیری از این جرم صورت گرفت.

مراحل پولشویی

  • در مرحله اول پول کثیف از طریق کارگزار به سیستم مالی تزریق می شود.
  • در مرحله دوم برای پنهان کردن منشا اصلی پول از طریق روش های پیچیده و انجام تراکنش های مختلف و حساب های بانکی مختلف به اصلاح لایه بندی گفته می شود و در نهایت پول کثیف با نقل و انتقالات و طی کردن مسیر های مختلف پاک و عادی جلوه می کند.

روش های پولشویی

این جرم روش های بسیاری دارد از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • روش های بانکی
  • سهام بندی
  • مبادلات ارزی
  • صورت حساب های دو گانه
پولشویی

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا