تجارت

انحصار چیست و چه ویژگی هایی دارد؟


انحصار چیست؟ در مورد استاندارد های آن چه می‌دانید؟ آیا تا به حال در مورد آن و انحصار طلبی اطلاعی داشته اید. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر در رابطه با این موضوع از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

انحصار

انحصار چیست (Monopoly)

انحصار یک مفهوم مدیریتی و اقتصادی است. گونه های مختلفی دارد. از جمله انحصار های کامل، دو جانبه، چند جانبه، دولتی و … که نمونه های ساخته شده با واژه انحصار ترکیب می شوند و به وجود می آیند.

رقابت کامل ( perfect competition)

به این صورت است که رقابت کامل در یک بازار حکم فرما بوده و منظور و نیت ما این است که تعداد خریداران و فروشندگان در این بازار زیاد بوده و هیچ کدام از فروشندگان و خریداران توانایی این را ندارند تا روی قیمت ها تاثیر بگذارند و بازار آن قدر شفاف بوده که خریداران و فروشندگان برای تصمیم گیری مطلوب و انتخاب بهترین گزینه با سختی و چندگانگی روبرو نمی شوند.

منظور از انحصار کامل یا مونوپولی

کلمه mono یعنی تک یا یک و poly از ریشه یونانی polein گرفته شده است و به معنای فروختن است. به بازاری کامل یا مونوپل می گویند، که کالا یا خدمات تنها یک عرضه کننده یا فروشنده دارد. ولی اگر در این بازار عرضه کنندگان دیگری هم در این صنعت باشند یا بسیار کوچک اند یا محصول شان در حدی متفاوت است. که نمی شود آن را جایگزین محصول دیگر کرد. اما وقتی در یک بازار تنها یک عرضه کننده وجود داشته باشد از اصطلاح مونوپولی یا انحصار استفاده نمی کنیم.

انحصار

انحصار طبیعی و قانونی

با توضیحات قبلی در رابطه با آن بازار که عرضه کننده نگران ورود رقبای جدید نیست این پدیده به سبب های مختلفی به موجود  می آید. از جمله دلایل به وجود آمدن آن حمایت های قانونی است. به این صورت است که قانون گذار اجازه نمی دهد سازمان ها و شرکت های دیگری وارد بازار شوند. این نوع انحصارات در کشور هایی همانند کشور ایران که اقتصاد بسته ای دارد اتفاق می افتد و از آن به عنوان انحصار قانونی یا Legal  Monopoly یاد می گردد.
در کنار این اصلاحات و بحث های قبلی از اصطلاح Governmental monopoly به معنای انحصار دولتی نیز به کار می رود، و در معنا به این صورت است که دولت بدون تکیه به پارلمان و قانون گذار یک بازار خاص را به سمت انحصار می برد. در آن امکان دارد دولت خودش تنها تامین کننده باشد. همانند واکسن کرونا در بیشتر کشور ها. ممکن است آن را آگاهانه و یا عامدانه در اختیار یک سازمان خاص قرار دهد همانند مدیریت حج واجب در ایران به این شکل دوم  Governmental _ granted Monopoly گفته می شود. یعنی اینکه دولت آن را به یک سازمان می دهد.

انحصار طبیعی (Natural Monopoly)

بعضی از صنایع به علت هزینه ثابت بالا و مزیت مقیاس تنها زمانی می توانند سود دهی داشته باشند که حجم تولیدشان بسیار بالا باشد. به همین دلیل است که اگر یک شرکت یا سازمان پیشرو وارد این نوع صنایع شود و بتواند بازار خود را به اندازه کافی رشد و گسترش دهد. ورود شرکت های جدید به این عرصه آنقدر ها هم آسان نخواهد بود و این گونه است که بازار به انحصار شرکت پیشرو در خواهد آمد. گونه آن را طبیعی یا Natural Monopoly می گویند.

انحصار دو جانبه (Duopoly)

دو جانبه یا Duopoly از جهات مختلفی شبیه به بازار مونوپولی است و در این تفاوت دارد که دو شرکت یا سازمان بخش اصلی یکی سازمان را در اختیار خود می گیرند. این جا فروشندگان و عرضه کنندگان دیگری وجود ندارد و اگر هم باشند سهم شان از بازار بسیار کوچک است که می شود آنها را نادیده گرفت. برای مثال می شود دو جانبه در صنعت هواپیمایی تجاری بزرگ را نام برد که بخش غالب آن در انحصار بوئینگ و ایرباس است.

انحصار چند جانبه (oligpoly)

چند جانبه یا oligpoly زمانی به وجود می آید که تعداد محدودی عرضه کننده، تمام یا بخش بزرگی از یک بازار را در دست خود بگیرند. در کشور ایران صنعت تولید خودرو می تواند مثال خوبی در رابطه با انحصار چند جانبه باشد.

انحصار

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا