تجارت

تجارت متقابل‌ و انواع آن

در زمان های قدیم معامله ها به صورت کالا به کالا بود به این صورت که فردی با فروش محصولات دامی خود مانند شیر یا ماست به فردی که زمین زراعتی داشت می فروخت و برنج یا گندم و غلات مورد نیاز خود را تهیه می کرد و هر دو طرف از خرید خود خشنود و راضی می بودند. اما طی سالیان متمادی با به وجود آمدن سکه و اسکناس و در واقع بعد از اختراع شدن پول، تجارت کالا به کالا جایش را به تبادل و ارزش گذاری با آن داد. تجارت متقابل‌ نوعی از تجارت هایی است که بشر با گذراندن سال ها تجربه به آن رسیده است. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

تجارت متقابل

تجارت متقابل ( Mutual Trade )

به مجموع روش های تجاری که در آن وارد کننده و یا صادر کننده متعهد می شود که در ازای کالا یا خدمات وارد شده به کشور فروشنده و یا همچنین صادر شده به کشور خریدار، خدمات یا کالایی را به ارزش کل معامله یا بخشی از آن صادر شده یا خریداری شده انجام دهد تجارت متقابل می گویند.

انواع تجارت متقابل‌

 • معامله جبرانی
 • معامله بای بک
 • خرید متقابل (معامله موازی)
 • کرایه
 • کرایه متقابل چند منظوره
 • موافقت نامه های همکاری
 • مبادله انتقالی (جبران سه جانبه)
 • افست مبادله( متوازن کننده)
 • تهاتری (پایاپای)

معامله جبرانی :

نمونه ای از تجارت متقابل‌ است که در آن وارد کننده تمام یا قسمتی از قیمت کالای خریداری شده را به صادر کننده پرداخت نماید.

معامله بای بک:

در آن ماشین آلات، خرید کارخانه جات، تجهیزات تولیدی و یا تکنولوژی در ازای تحویل محصولات مستقیم یا غیرمستقیم این تسهیلات به فروشنده داده می شود.

تجارت متقابل

خرید متقابل (موازی)

نمونه ای از تجارت متقابل‌ است که در آن فروشنده یا صادر کننده کالا و خدمات خود را به یک کشور به صورت متقابل کالا و خدمات خریداری فرماید.

کرایه

در تجارت متقابل در کشور هایی که سرمایه کافی برای خرید کالا های صنعتی و سرمایه ای کم دارند، استفاده می گردد.

کرایه متقابل‌ چند منظوره

این نوع تجارت در حال شکل گیری است و به عنوان مثال در کشور های جهان سوم یکی از شرایط اضافی معاملات متوازن کننده است.

موافقت نامه های همکاری

تفاوت در این روش در تخصص شرکت های طرف معامله نه هر دو است. برای رفع نیاز برخی شرکت ها که کشور هایی که با اقتصاد غیر بازاری همکاری می کنند تامین می شود.

مبادله انتقالی

این مبادله سه کشور را درگیر می‌کند به عنوان مثال اگر از کشوری که پیشرفته باشد کالا یی صنعتی را به کشور کمی توسعه یافته باشد بدهد و در عوض آن کالایی را نامرغوب باشد تحویل بگیرد در کشورش قابلیت فروش ندارد. در این هنگام  کشور سومی نیاز است که واسطه شود و مبادله انتقالی را انجام دهد. در این مسائل به دلیل پیچیدگی و وقت گیر بودن از تاجر انتقالی استفاده می شود.

معامله افست

در تجارت متقابل صادر کننده تجهیزات نظامی یا هواپیمایی متعهد می شود قطعات مورد استفاده در تجهیزات یا محصولات دیگر از کشورهای وارد کننده خریداری و شرایط خرید را فراهم نماید.

معامله تهاتری

معامله ای است که در آن مبادله مستقیم کالا ها و خدمات در ازای خدمات کالا های دیگر میان دو طرف و بدون مبادله پول صورت گیرد.

کاربرد قرارداد تجارت متقابل‌

 • افزایش قرارداد ها در کشور های تک محصولی
 • حذف هزینه های هنگفت جا به جایی ارز و محدودیت های آن
 • سهولت در واردات یا صادرات محصولات و خدمات برای کشور هایی که دچار تحریم هستند و دارای پول رایج ضعیف هستند.
تجارت متقابل

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا