حمل و نقل

بررسی کشتی های نفت کش

نفت یکی از اصلی ترین سوخت های فسیلی و مواد اولیه بسیاری از صنایع بزرگ در تمام جهان است. بنابراین فناوری حمل و نقل نفت با استفاده از کشتی های نفت کش در کنار صنعت نفت کامل گشته است. از این رو کشور های صادر کننده و مصرف کننده هر دو ناگزیر به استفاده از این وسایل حمل و نقل دریایی، برای جا به جایی نفت هستند. سرگذشت صنعت حمل و نقل دریایی فراز و فرود های بسیاری را پشت سر گذاشته تا به شکل مدرن امروز ی برسد. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

کشتی های نفت کش

کشتی های نفت کش (oil tanker)

کشتی های نفت کش گونه ای کشتی های تجاری است. برای ترابری نفت به صورت فله طراحی شده است. که دارای دو گونه است. کشتی های نفت خام و کشتی های فرآورده های نفتی.

ابر کشتی های نفت کش ها

این ابر نفت کش ها بزرگترین نفت کش های نفت خام هستند که شامل نفت کش های غول‌پیکر و نفت کش های کوه پیکر با ظرفیت بیش از 160000 تن هستند. به نفت کش های غول پیکری که ظرفیتش از 160000 تن تا 320000 تن باشد نفت کش غول پیکر و به نفت کش بزرگتری که ظرفیتش بیش از 320000 تن باشد نفت کش کوه پیکر می گویند.

تاریخچه پدید آمدن و استفاده از کشتی های نفت کش

با توجه به اینک نفت سال‌های دوری کشف گردید اما اولین بهره برداری نفت توسط جیمز یانگ در سال 1850 می رسد. در اویل دهه سال 1850 صادرات نفت از برمه که در آن روزگار از مستعمره های انگلستان به شمار می آمد، آغاز گردید. نفت را در کوزه های سفالی بزرگ در کشتی های قدیمی به سواحل رودخانه منتقل می کردند و سپس برای حمل و نقل به سمت انگلستان در مخازن قایق ریخته می شدند. در دهه 1860 میادین نفتی در پنسلوانیای آمریکا به تامین کننده عمده نفت تبدیل گشت. با آغاز پالایش و تصویه نفت برای روغن چراغ به جای روغن نهنگ که در آن زمان بسیار پرکاربرد و گران بود نیاز به صادرات نفت را پدید آورد. در ابتدا از قایق های بزرگ برای حمل نفت در بشکه های چوبی 40 گالنی آمریکا (150لیتر) استفاده می شد.

تاریخ ساخت کشتی نفتکش ها

اولین تانکر های نفتی دو تانکر بادی بودند که در سال 1863 در انگلستان ساخته شدند. اولین کشتی بخار دارای مخزن نفت یک اقیانوس پیما به نام ولدرلند بود که آن هم توسط یک کمپانی بزرگ نفتی انگلستان در سال 1873 ساخته شد. در سال‌های 18777 تا 1885 کشتی های نفت کش مدرن ساخته شدند.

چالش های ساخت نفت کش ها در سال‌ های اولیه

  • دور نشدن بخارات و محموله ها از موتور خانه ها، تا از آتش سوزی جلوگیری کنند.
  • انبساط و انقباض بار به دلیل تغییر دما و تهیه روشی برای تهویه مخازن بود.

زرتشت اولین نفتکش موفق جهان

در سال 1876 لودویگ و رابرت نوبل، برادران آلفرد نوبل، کمپانی برادران نوبل را در باکوی آذربايجان تاسیس کردند. که این کمپانی تا اواخر قرن نوزدهم میلادی از بزرگ ترین شرکت های نفتی جهان به شمار می آمد. زرتشت، اولین کشتی نفتکش جهان توسط برادران نوبل ساخته شد. این کشتی در سوئد طراحی و سپس تحویل شرکت نوبل در آذربايجان گردید.

کشتی های نفت کش

انواع نفت کش

  • دسته اول برای انتقال نفت خام
  • دسته دوم برای حمل فرآورده های نفتی

نفت کش برای انتقال نفت خام :

برای انتقال نفت خام به پالایشگاه ها و مراکز فرآوری نفت از محل استخراج مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای ابعاد بزرگ با حجم بسیار بالایی هستند.

کشتی های نفت کش برای انتقال فرآورده های نفتی:

این مدل نفت کش فرآورده های نفتی مانند بنزین را به بازار های هدف در سراسر جهان منتقل می کنند این مدل کشتی های نفت کش کوچک تر و نسبت به نوع دسته اول کم حجم تر نیز هستند.

ساختار کشتی های نفت کش ها

از لحاظ ظاهری کشتی های نفت کش با کشتی های فله بر تفاوتی ندارند. اما از لحاظ ساختار به دلیل اینکه نفت قابلیت احتراق و آتش سوزی دارد و امنیت در حمل و نقل آن حرف اول را می زند دارای تفاوت های قابل ملاحظه ای است.

تفاوت کشتی های نفت کش با کشتی های فله بر

  • کشتی های نفتکش برعکس کشتی های فله بر دارای دریچه های بزرگ در روی مخازن هستند.
  • حال آنکه دریچه کشتی های فله بر بسیار کوچک و تنها برای بازرسی مخزن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • عمل تخلیه نفت از طریق همین دریچه های بزرگش به وسیله پمپ های بسیار قدرتمند صورت می‌گیرد.

نکته:

کشتی های نفتکش طبق قانون بین المللی در که سال 1984 به تصویب رسید باید دارای بدنه های دوجداره باشند تا از لحاظ ایمنی و محیط زیستی تایید شده و شرکت ها بتوانند از آنها استفاده کنند.

بزرگترین نفت کش های دنیا

  • ناک نویس
  • سوپر نفت کش های کلاس تی آی

نکته:

البته کشتی های نفت بزرگی در دنیا در حال فعالیت هستند اما این دو مدل در تاریخ ساخت نفت کش ها به عنوان بزرگترین کشتی های صنعت حمل ونقل دریایی به شمار می آیند.

کشتی های نفت کش

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا