حمل و نقل

جک پالت چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

جک پالت وسیله ای کاربردی برای حمل و جابه جایی انواع بار بوده و مصارف گوناگونی دارد. تجهیزات بارگیری و تخلیه مانند جرثقیل های دستی و ….، همچنین پالت ها، لیفتراک ها و … سبب سهولت انجام عملیات بارگیری و تخلیه، سلامت کالا ها، هم چنین کاهش فشار کمتری بر دوش کارگران خواهد بود. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

جک پالت

جک پالت (Pallet Jack)

جک پالت وسیله ای کاربردی برای حمل و جابه جایی انواع بار بوده و مصارف گوناگونی دارد. نام های دیگری مانند: پالت تراک، پمپ پالت، لیفتراک دستی و پالت بر نیز شناخته می شود. پالت تراک فرم بنیادی از لیفتراک است که بهترین و ضروری ترین گزینه برای محیط انبار است.

وظیفه اصلی جک پالت جابه جایی پالت ها و بار های پالت شده در انبار از محلی به محل دیگر است. از مهم ترین مزایای دیگر استفاده از لیفتراک دستی افزایش کارایی دارد. به این صورت که کار چندین اپراتور را یک نفر با یک جک پالت و با سرعت بالاتری می تواند انجام دهد.

چگونگی کارکرد جک پالت

جابه جایی و بالا بردن جک‌پالت توسط یک اهرم یا دسته است. در قسمت بالای این اهرم دستگیره کوچکی قرار داده شده است. که مخصوص خارج کردن روغن هیدرلیک از پمپ بوده که این امر موجب پایین آمدن شاخک های دستگاه می شود.

چرخ های جلو که در زیر و انتهای شاخک ها قرار گرفته اند. از طریق محور انتقال به سیلندر جک مرتبط هستند. در لحظه ای که جک هیدرولیک از طریق بالا و پایین کردن اهرم مخصوص بالا می رود. این ارتباط باعث فشار چرخ ها رو به پایین شده و در نهایت باعث حرکت عمودی و رو به بالای شاخک های دستگاه می شود.

این عمل تا زمانی که بار از رویه زمین بلند شود ادامه دارد. با قرار دادن جک‌پالت زیر پالت آن را تا ارتفاع کافی بالا می بریم. به مکان مورد نظر انتقال می دهیم. اغلب از جک‌پالت برای انتقال و جا به جایی پالت ها از درون تریلر و در مکان های مختلف مخصوصا زمانی که لیفتراک موجود نیست استفاده می شود.

انواع جک پالت

 • دستی
 • باسکول دار یا توزین
 • رول بر
 • قیچی
 • برقی
 • با ارتفاع بالا
 • گالوانیزه

دستی

وسیله ای که با نیروی دست کار می کند. دارای جک هیدرولیک و در ظرفیت های مختلف از ۲ تن تا ۵ تن و با شاخک های متنوع از ۸۰cm تا ۲۵۰cm مورد استفاده قرار می گیرد. جک‌پالت های دستی به صورت استاندارد دارای حداکثر ارتفاع بالابری ۲۰cm هستند که در یک مورد خاص تا ۸۰cm هم پالت را بالا می آورد.

باسکول دار

نوع ترازو دار یا جک‌پالت توزین دار ( باسکول دار ) برای وزن کشی بار روی شاخک ھا مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع جک‌پالت ھا در دو نوع جک‌پالت ترازو دار با پرینتر و جک‌پالت ترازو دار معمولی است که در نوع پرینتر دار، می توانید رسید وزن بار را از پرینتر متصل به جک پالت دریافت نمایید. ھمچنین این نوع جک پالت ھا دارای یک صفحه نمایش دیجیتال یا آنالوگ برای نمایش وزن بار روی شاخک جک‌پالت، هستند.

جک پالت

رول بر

نوع رول بر برای حمل بار رولی شکل یا استوانه ای شکل بر روی شاخک ھا مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع رول بر، برای حمل و نقل بار ھای افقی مثل رول، غلطک، کلاف سیم، کابل و …، ھمچنین با طراحی بھینه سازی شده است. دسته جک‌پالت، ارگونومی این جک‌پالت راحتی را ھنگام کار به اپراتور می دھد.

جک پالت قیچی

نوع قیچی محصولی بسیار کارآمد با قابلیت ھای گوناگون مانند یک جک‌پالت معمولی، یک میز کار و یا سکوی مخصوص است. این نوع پالت برای مکان ھایی که نیاز به بالا آمدن بار روی شاخک جک پالت به مقدار معین است. مورد استفاده قرار می گیرد و از آن می توانید به عنوان یک میزکار که حاوی بار قابل جابه جایی است، استفاده نمایید.

برقی

همان طور که از نامش مشخص است. نیروی محرکه این نوع برقی و قابلیت حمل نفر ( با ایمنی بسیار بالا ) را نیز دارد. کاربر با ایستادن در پشت فرمان عمل حمل و جا به جایی پالت را به سادگی، در کمترین زمان و حداقل صدا با نیروی برق انجام می دهد. سرعت حمل و جا به جایی جک پالت برقی ۶ کیلومتر در ساعت است. نحوه شارژ باتری دستگاه اتصال  به برق ۲۲۰ ولت شهری است. که با ۸ ساعت شارژ تا ۱۲ ساعت کارایی مداوم دارد.

جک پالت با ارتفاع بالا

مدل های استاندارد هیچ ارتفاعی به پالت شما نمی دهند، اما این مدل تا 80 سانتی متر به پالت شما ارتفاع می دهد و هم چنین به عنوان میز بالابر قابل استفاده در انبار است.

گالوانیزه

نوع گالوانیزه دارای بدنه و قطعات استیل و ضد زنگ است. به همین دلیل این نوع جک پالت مناسب محیط های با رطوبت بالا مانند سردخانه ها، انبار گوشت، ماهی و لبنیات، صنایع دارویی و شیمیایی است. این نوع جک پالت معمولا با سایز استاندارد و تناژ ۳ تن در بازار ایران عرضه می گردد.

اجزای جک پالت

 • دسته ی جک پالت که اهرم بالا برنده و فرمان نیز گفته می شود.
 • محفظه جلوی جک پالت که پمپ هیدرولیک در آن قرار دارد.
 • چرخ های جلو با قابلیت چرخش 360 درجه
 • شاسی هرمی جلوی جک پالت
 • شاخک ها
 • چرخ های عقبی
جک پالت

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا