حمل و نقل

تجهیزات بندری کدام اند و چه استفاده هایی در تخلیه و بارگیری کالا ها دارند؟

برای جا به جایی کالا و محموله های باری از کشتی ها و انتقال آنها از کشتی به ساحل یا بر عکس، تجهیزاتی در خور نیازمندی هایمان داریم، بنابراین به این تجهیزات مورد نیاز تجهیزات بندری می گوییم. حال باری دیگر نگاه نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

تجهیزات بندری

بندر

بندر محل مجاز تخلیه و بارگیری یا نقل و انتقال و نگهداری محموله ها وارداتی و صادراتی از کشتی ها و واحد های شناور بر روی وسایل نقلیه و شامل مجموعه تأسیسات اداری، اسکله، انبار، محوطه، تجهیزات خشکی و دریایی است.

تجهیزات بندری (Port equipment)

تجهیزات بندری شامل مجموعه ای از ماشین آلات و ابزار هایی است که برای جا به جایی و یا تخلیه کالا ها در بندر، گمرک و انبار های مرتبط با آن مورد استفاده قرار می گیرد.

بندر و جایگاه آن در سیستم حمل و نقل (دریایی و زمینی)

بندر به عنوان نقطه تلاقی دو شیوه حمل و نقل (دریایی و زمینی) و به عنوان دروازه اصلی کشور هایی که راه به آبهای آزاد دارند، است.مهمی از کل سیستم حمل و نقل است و هدف کلی سیستم حمل و نقل، واردات و صادرات و کاهش مخارج نقل و انتقال کالا به بهترین شیوه ممکن است .

تخلیه و بارگیری کالا از کشتی

تخلیه و بارگیری کالا از کشتی و یا بالعکس یکی از قدیمی ترین مشاغلی بوده که بشر با آن آشنا است. عمر این خدمه در حقیقت برابر عمر استفاده از تنه درخت به عنوان وسیله ای، برای انتقال از نقطه ای به نقطه ای دیگر در طول رودخانه توسط بشر اولیه است.

شیوه های حمل و نقل

حمل و نقل به شیوه مختلف زمینی، هوایی، دریایی انجام می گیرد. یکی است. تفاوت بسیار در حجم و مقدار کالا، وزن تولیدات و مواد، نوع بسته بندی و تا حدودی ابزار آلات تخلیه و بارگیری است.

تخلیه و بارگیری

در شیوه حمل و نقل دریایی، تخلیه و بارگیری به فعالیت هایی که در محدوده داخلی محوطه ای اداره بندر تا خن کشتی ها (انبار کشتی) و یا بالعکس از انبار کشتی در روی اسکله و انبارها و دروازه خروجی بندر و گاهی در لنگر گاه ها شروع و خاتمه می یابد، اطلاق می شود. زیرا این فعالیت ها دارای اهداف، مراحل و طرز عمل های مختلفی هستند به آن عملیات تخلیه و بارگیری می گویند .

ابزاری که برای عملیات تخلیه و بارگیری مورد استفاده قرار می گیرند.

 • جرثقیل
 • کامیون
 • کشنده
 • طناب
 • سیم
 • تراکتور
 • لیفتراک
 • و … .

نیروی انسانی و تجهیزات

این فعالیت ها و هر فعالیت دسته جمعی دیگری نیازمند به دو عامل اصلی کار یعنی نیروی انسانی و تجهیزات آن است، نیروی انسانی برای جا به جایی و بسته بندی ها، نظارت، شمارش کالا، رانندگی وسایل و تجهیزات و … به کار برده می شود. ولی همین نیروی انسانی برای سهولت جا به جا کردن کالا و سرعت عمل بخشیدن به عملیات تخلیه و بارگیری به ابزاری نیازمند است.

هدف از کاربرد وسایل و تجهیزات تجهیزات بندری برای تخلیه و بارگیری

وظیفه اولیه این وسایل که از اسم آنها پیدا است. گذاشت و برداشت کالاها از نقطه ای به نقطه دیگر، ما بین انبار کشتی و اسکله و یا بالعکس است یا جا به جایی مقداری کالا از نقطه ای در داخل محوطه و یا انبار های بندری به نقطه ای دیگر در حوزه استحفاظی اداره بندر است.

فاکتور های مهم برای انجام عملیات تخلیه و بارگیری

سریع و ایمن بودن و اقتصادی تر انجام دادن عملیات تخلیه و بارگیری نیز از فاکتور های مهم در بنادر بازرگانی است. بیشتر کشور های دنیا از جمله کشور های صنعتی بسیار مورد توجه بوده و چگونگی تهیه و نصب و کاربرد وسایل و تجهیزات کارآمد و مدرن و خیلی گران قیمت تخلیه و بارگیری بنادر و کشتی ها و برنامه های توسعه اقتصادی سالانه و یا مرحله ای بسیاری از کشور ها قرار می گیرد.

تجهیزات بندری

انواع تجهیزات بندری

 • تجهیزات پیشگیری محافظت
 • تجهیزات بارگیری و تخلیه
 • دوبه یا بانچ

تجهیزات پیشگیری و محافظت

برای مراقبت از اسکله و کشتی در موقع پهلو گرفتن، وسیله خاصی وجود دارد. این وسیله لاستیک های خاصی به نام fender که دارای هسته فلزی هستند . در کنار اسکله نصب می گردند تا در صورت برخورد کشتی به اسکله، نه آسیبی به اسکله و نه به کشتی وارد نشود.

تجهیزات تجهیزات بندری بارگیری و تخلیه

جرثقیل های خاصی برای بارگیری و تخلیه بار کشتی ها در بنادر وجود دارند که علاوه بر آن دستگاه های خاصی به نام مانگوم که مجهز به مکنده های قوی هستند، برای تخلیه و بارگیری مواد فله مثل گندم، روغن و … وجود دارند .

گتتری کرین چیست

برای تخلیه و بارگیری کانتینر ها در بنادر از تجهیزات بندری خاصی به نام گتتری کرین استفاده می گردد. این جرثقیل ها دارای مدل ها و سایز های مختلفی هستند. که طی سالیان گذشته یکی از جدیدترین آنها در بندر شهید رجایی که بزرگترین و مهم ترین اسکله تجاری کشور به شمار می آید نصب گردیده است. این دستگاه قادر است هر کانتینر را در حدود یک دقیقه بر روی کشتی بارگیری، یا از روی آن تخلیه کند. سرعت عمل با این دستگاه سبب صرفه جویی در هزینه ها و زمان می شود.

دستگاه Regis Paker

تجهیزات بندری دیگر به نام دستگاه Regis Paker نیز کار جا به جایی و انتقال کانتینر ها را در محوطه انبار انجام می دهد و همچنین دارای ظرفیت های متفاوتی است.

دوبه یا بانچ

به هنگامی که کشتی وارد آب‌های یک کشور می شود ممکن است اجازه ورود را به دلایل که مسائل امنیتی، محیط زیست، نظامی و … ندهند. این عملیات برای جا به جایی به نام عملیات دوبه کاری انجام می گیرد.

در این عملیات کشتی خارج از محوطه حوضچه ها لنگر می اندازد که کار تخلیه و بارگیری روی آن از طریق حمل کالا به وسیله لنج ها یا شناور هایی به نام دوبه انجام می‌پذیرد. دوبه از جمله تجهیزات بندری است که کالا تا کنار کشتی حمل می شود و در آنجا روی کشتی قرار می گیرد.

تجهیزات بندری

کلام آخر

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا