اصطلاحات

به چه اسنادی، اسناد مثبته گمرکی می گویند؟

در مورد اسناد مثبته گمرکی اطلاعی دارید؟ آیا تا به حال با این چنین اصطلاحی در امور مربوط به واردات و صادرات در گمرک برخورد داشته اید؟ حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

 اسناد مثبته گمرکی

اسناد مثبته گمرکی (positive customs documents)

اسناد مثبته گمرکی به اسنادی می گویند که موید ورود کالا به ترتیب مجاز آن به کشور، که برای ورود این کالا ها انجام تشریفات قطعی گمرکی در خصوص آنها و ترخیص از گمرک با صدور سند و پرداخت کلیه وجوهی که منجر به ورود قطعی کالا می شود انجام بگیرد .

اسناد مثبته گمرکی و اسناد نادرست

اسنادی که در خصوص کالا های صادر شده ارائه می شود. به نوعی اسناد مثبته به شمار می آیند. اسنادی که وارد کننده یا صاحب کالا طبق قوانین و مقررات گمرکی ارائه می دهد باید با خصوصیات کالا یکی باشد و تشریفات گمرکی و ترخیص کالا در مورد آن به طور کامل و قطعی انجام گیرد.

در مورد اسناد نادرست منظور اسناد یا سیاهه هایی است که در آن خصوصیات و مشخصات کالا به طور صحیح و مختصر ذکر نشده باشد.

هم چنین صاحب کالا نسبت به خصوصیات کالا طبق قوانین و مقررات دولتی و زبان دولت به صراحت بیان نکرده و کالای دیگری را با حقوق گمرکی و سود گمرکی و با عوارض کمتر اظهار نموده است.

اسناد مثبته گمرکی در موارد سو ظن به کالای قاچاق شامل چه مواردی می گردد؟

طبق لایحه ۱۱۷ با ۱۲۳ رای موافق و ۱۰ رای ممتنع و یک رای مخالف در جلسه، علنی چهارشنبه دوم شهریور مجلس شورای اسلامی اینگونه اعلام شد، که اسناد مثبته گمرکی که در موارد احتمالی قاچاق می توان به آن استناد کرد عبارت اند از موارد زیر :

  • پروانه صدور موقت
  • پروانه ورود موقت
  • پروانه کالای مرجوع شده
  • پروانه کاپوتاژ
  • پروانه ترانزیت خارجی
  • پته عبور داخلی
  • قبض خرید کالا از گمرک
  • قبض سپرده به‌موجب ترخیص
  • پته گمرکی
  • پروانه ورود گمرکی

اسناد و اوراق بهادار دولتی

طبق موضوع ردیف سه بند الف)، اسنادی شامل اسناد خزانه واوراق قرضه دولتی یا تضمین شده از طرف وزارت دارایی است که به صورت قانونی بتواند مجوز انتشار یا تضمین داشته باشد را، اسناد و اوراق بهادار دولتی گویند.
بند ب)، ماده ۸ قانون پولی و بانکی کشور مصوب ۱۳۵۱/۰۴/۱۸ مطالبات بانک مرکزی ایران از وزارت خانه ها و شهرداری ها، موسسات وابسته به دولت و سایر ارگان های مربوطه که به طور بازرگانی اداره می شوند باید از طرف وزارت دارایی تضمین داشته باشد.

 اسناد مثبته گمرکی

اسناد و اوراق راکد

طبق تبصره یک از ماده یک آیین نامه تشخیص اوراق زائد و ترتیب امحای آنها طبق مصوبه تاریخ ۱۳۵۱/۰۲/۱۶  کلیه نوشته ها، گزارش ها، صورت جلسه ها، نامه ها، نمونه ها، صورت مجلس ها، قرارداد و عهدنامه، ابلاغیه ها و فرمانیه ها، فرم ها، دفاتر پرونده ها، قبوض و نسخه ها، بارنامه ها، مدارک و سوابق تحصیلی، نمودارها، نقشه ها, عکس ها، کلیشه ها، فیلم ها، میکرو فیلم ها، صفحه ها و نهادهای ضبط شده و سایر اسنادی که توسط دستگاه ها و مقامات دولتی وابسته به دولت جهت اجرای قوانین و وظایف قانونی تهیه و یا دریافت و نگهداری می شوند را اسناد و اوراق راکد می گویند.

تعریفی دیگر از اسناد و اوراق راکد

طبق تبصره ۱ ماده ۱ از آیین نامه تشخیص اوراق زائد و ترتیب امحای آنها مصوب ۱۳۵۱/۰۲/۱۶ موارد ذکر شده چنان چه برای انجام دادن وظایف و مسولیت های قانونی و اداری جاری از طرف وزارت خانه یا موسسه مربوطه غیر قابل استفاده مستمر تشخیص داده شود نیز به عنوان اسناد و اوراق راکد شناخته می شود‌.

کابوتاژ (cabotage)

زمانی که شما قصد دارید کالا یی را از نقطه ای به نقطه دیگر از کشور ( انتقال کالا از گمرک یک کشور به گمرک دیگر همان کشور انتقال دهید) ارسال کنید و از نظر اقتصادی به صرفه باشد و از راه دریا یا رودخانه های مرزی کشور انتقال انجام شود کاپوتاژ یا کابوتاژ یا کران بری صورت گرفته است.

اسناد و مدارک فرهنگی اسلامی

طبق اساسنامه تبصره ماده دو، سازمان مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی در تاریخ ۱۳۶۷/0۴/0۲ تمام آثار اعم از مکتوب، سمعی، بصری و سایر آثار ارزشمندی که محتوای کلی آنها در مورد انقلاب اسلامی باشد و آثاری که در ارتباط با تحولات جهانی ناشی از انقلاب در آن موجود است را نیز به عنوان اسناد و مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی شناخته می شود .

 اسناد مثبته گمرکی

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا