حمل و نقل

ریچتراک چیست و چه کاربردی دارد؟

امروزه با توجه به بالا بود قیمت زمین جهت ساخت انبار ها برای نگهداری مواد اولیه و محصول، اکثر شرکت ها و افراد در هنگام ساخت انبار سعی در ساخت انبار هایی با ارتفاع بالا دارند تا از فضای عمودی انبار ها بیشترین بهره را ببرند، بنابراین با قفسه بندی با ارتفاع های زیاد نیاز به وسیله ای جهت جا به جایی کالا با امکان بارگیری در اتفاع های بلند بیش از پیش احساس می شود. از این رو دستگاه هایی مانند لیفتراک و ریچتراک و همچنین تجهیزات انبارداری بنا به نیاز در امر بارگیری و تخلیه کالا ها و محموله ها در ارتفاع های بالا برای جا به جایی استفاده می نمایند. حال باری دیگر نگاه زیبایتان مهمان مقاله ی دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

ریچتراک

ریچتراک (REACH TRUCKS) 

ریچتراک (REACH TRUCKS) در واقع یک نوع از لیفتراک است، ریچتراک یکی از مهم ترین تجهیزات انبارداری است. که به شما این امکان را می دهد. تا در راهرو های باریک حرکت کنید و در عین حال به ارتفاع قابل توجهی دسترسی داشته باشید، ریچتراک برخلاف لیفتراک برای کار کردن در انبار هایی با راهرو های باریک طراحی شده است.

دو پایه بیرونی دارد. که وزن بار بر روی آن توزیع می شود که یک یا دو چرخ در زیر پایه ها قرار دارد. چرخ حرکتی نیز در زیر موقعیت نشستن اپراتور قرار دارد. اپراتور برای نشستن داخل دستگاه برخلاف لیفتراک از کنار می نشیند.

 ریچتراک در واقع علاوه بر بالا و پایین رفتن شاخک ها، بر خلاف لیفتراک به جلو هم ریچ می کند و قادر است در راهرو هایی با عرض تقریبا ۲۴۰ سانتی متر کار کند.

انواع ریچتراک

 • Pantograph
 • Moving Mast

Pantograph

 • pantograph از طراحی مدل قیچی برای شاخک های خود استفاده می کند.
 • بسیار انعطاف پذیر است و می تواند در هر عملیاتی با حجم زیاد استفاده شود.
 • به نسبت نگهداری کمی نیاز دارد.
 •  قادر به جابه جایی انواع پالت است.

ریچتراک Moving Mast

 • از یک سیستم هیدرولیک استفاده می کند.
 • برای تامین خواسته های شرکت شما در دسترس است.
 • کمتر مستعد آسیب جسمی مرتبط با فشار به کارگر بوده و زیرا خودکار است و شامل یک بالابر قدرتمند است.
 • مانور در راهرو های باریک را به خوبی انجام می دهد.

کاربرد ریچتراک

ریچتراک مناسب ترین دستگاه جهت کار در سرد خانه ها، انبار های مواد غذایی و دارویی و سالن های سرپوشیده است. ریچتراک با مانورپذیری بالا توانایی جا به جایی کالا در نواحی باریک و با دقت بالا را دارا است. طول و شعاع چرخش کمتر، ریچتراک را به یکی از گزینه های مطلوب برای انبار ها تبدیل کرده است. طراحی ایستاده برای حالت راننده، موجب میدان دید وسیع تر و سرعت سوار و پیاده شدن سریع تر گردیده است.

ریچتراک

مزایای استفاده از ریچتراک های Moving Mast نسبت به Pantograph چیست؟

هر دو کاملا شبیه به هم هستند. اما Pantograph امکان دسترسی به عمق دو برابر را نسبت Moving Mast در قفسه ها دارد. که Moving Mast هم با نصب یک الحاقیه می تواند. به این عمق دسترسی برسد Pantograph امکان دسترسی به ظرفیت بالابری بیشتری را دارد.

آیا از ریچتراک ها در فضای بیرون هم می توان استفاده کرد؟

بله در سطوح صاف، اگر چرخ های بزرگتری بر روی آن نصب شود از آن ها می توان در سطوح شیبدار نیز استفاده گردد. باید به این نکته توجه کرد که آن ها دارای باتری الکترونیکی هستند و در باران نمی توان از آن ها استفاده کرد.

تفاوت لیفتراک و ریچتراک چیست؟

دستگاه ریچتراک به علت اینکه جهت جا به جایی کالا در انبار های قفسه بندی شده طراحی شده است از ابعاد کوچکتری نسبت به لیفتراک برخوردار است.
ریچتراک به صورت کاملا برقی طراحی شده است به این صورت که هم حرکت و هم بارگیری و تخلیه توسط این دستگاه به صورت برقی بوده و انرژی خود را از باتریهای قابل شارژ تامین می نماید.
ریچتراک نسبت به لیفتراک از ابعاد کوچکتری برخوردار بوده و همچنین از آلودگی صوتی بسیار پایین تری برخودار است.

تفاوت ریچتراک ها با استاکر ها

 • ارتفاع
 •  محل قرار گیری اپراتور
 • چرخ ها
 • ایمنی کار

ارتفاع:

استاکر ها به دلیل طراحی ای که دارند نهایتا تا ۵ متر قابلیت بالابردن اجسام را دارند. درحالی که ریچتراک ها می توانند تا ۱۲ متر نیز، اجسام را بالا ببرند.

محل قرار گیری اپراتور:

 در ریچتراک محفظه ای امن و راحت برای حضور اپراتور قرار دارد. این محفظه به دو صورت طراحی شده است که در برخی مدل ها اپراتور می‌تواند بنشیند و در برخی مدل ها ایستاده کار را پیش ببرد. اما در استاکر ها یا سکویی برای ایستادن اپراتور طراحی شده است و یا اپراتور باید پیاده به دنبال استاکر برود و کار را انجام دهد‌.

چرخ ها:

چرخ های استاکر از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و از جنس پلی اورتان می باشد که خطر ترکیدگی آن را کاهش می دهد. اما چرخ های ریچتراک بصورت لاستیکی و تیوبی کوچک است.

ایمنی کار:

ریچتراک ها به دلیل داشتن محفظه مناسب برای اپراتور از ایمنی بیشتری نسبت به استاکر ها برخوردار هستند. همچنین بدلیل حفظ تعادل بالا از منظر سقوط اجسام، عملکرد بهتری نسبت به لیفتراک ها دارند.

تفاوت سوخت ریچتراک و لیفتراک

ریچتراک ها فقط به صورت الکترونیکی موجود هستند. که با شارژ کردن باتری آن، می‌توانید از آن به مدت هشت ساعت استفاده کنید. اما لیفتراک ها به سه صورت بنزینی، دیزلی و برقی موجود هستند. 

 •  فضای مورد نیاز
 •  حفظ تعادل
 • مسیر حرکت بازو ها

 فضای مورد نیاز:

ریچتراک ها به دلیل فضای کم مورد نیاز برای فعالیت، معروف هستند. در حالی که لیفتراک ها نیاز به فضای بیشتری برای فعالیت دارند. 

 حفظ تعادل:

لیفتراک ها برای حفظ تعادل نیاز به وزنه ای در پشت دستگاه دارند، اما ریچتراک ها به دلیل نوع طراحی از تعادل خوبی برخوردار هستند.

مسیر حرکت بازو ها:

لیفتراک ها فقط به صورت عمودی توانایی بالا و پایین بردن اجسام را دارند. درحالی که ریچتراک ها علاوه بر بالا و پایین بردن، توانایی جلو و عقب بردن اجسام را نیز دارند.

ریچتراک

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا