تجارت

روش های کاهش هزینه نهایی برای ترخیص کالا

چه راهکاری برای کاهش هزینه ترخیص کالا ارائه شده است؟ با انجام چه نوع مدیریتی می‌شود بخشی از هزینه مبادلات کالا را کاهش داد؟ کاهش هزینه های ترخیص چه تاثیری بر رشد و رونق تجارت خواهد داشت؟ حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

کاهش هزینه ترخیص کالا

کاهش هزینه ترخیص کالا (Reducing the cost of clearance)

کاهش هزینه ترخیص کالا کمک زیادی به شرکت های تجاری و صاحبان کالا در بخش های مختلف می کند. به دلیل آنکه فرآیند واردات و صادرات کالا، هزینه های زیادی را در بر می گیرد. که هزینه ترخیص کالا گمرک بخش مهمی از آن محسوب می شود. یکی از دغدغه های تاجران کاهش هزینه ترخیص کالاها است. تا از این طریق بتوانند برنامه ریزی های مالی تجارت خود را بهتر مدیریت کنند.

ضرورت کاهش هزینه ترخیص کالا

فرآیند گمرکی دارای پیچ و خم های زیادی بوده و هست. بنابراین بدون داشتن آگاهی کامل و تخصص های لازم، نمی توان به این عرصه ورود نمود. در صورتی که قوانین را ندانید و اطلاعات کافی نداشته باشید متحمل هزینه های زیاد و اضافی و حتی ضررو زیان نیز می شوید. به عنوان مثال هر گونه تاخیر در امر حمل و نقل می تواند هزینه های زیادی را به وارد کننده وارد نماید.

محاسبه هزینه ترخیص کالای وارداتی

هزینه های گمرک و ترخیص کالا بر اساس نوع کالا، حجم کالا، چگونگی ترخیص و عوامل دیگری محاسبه می گردند. یکی از موارد مهم در ترخیص کالا وزن و حجم آن کالا است. این دو عامل مهم ترین پارامتر های ترخیص کالا از گمرک در نظر گرفته شده است.

مواردی که بر هزینه های گمرکی موثر اند؟

 • خدمات تخلیه
 • بارگیری
 • تعرفه آزمایشگاه
 • کارشناسی
 • انباردار
 • بازرسی کالا
 • بارنامه
 • قبض انبار
 • و … .

هزینه های گمرکی چگونه تعیین می گردند

هزینه های گمرکی توسط هیئت وزیران کشور تدوین می گردند و سپس به گمرکات در نقاط مختلف ابلاغ می گردد. مسئولین گمرک نیز موظف هستند تا هزینه ها را طبق دستور العمل های ابلاغ شده دریافت نمایند.

کاهش هزینه ترخیص کالا

راهکار هایی برای کاهش هزینه ترخیص کالا

 • طبقه بندی کالا به صورت اصولی
 • تعیین نظام تعرفه ای
 • تعیین ارزش کالا
 • انتخاب کارگزار گمرکی متخصص
 • کاهش هزینه با مدیریت زمان
 • استرداد و عوارض مالیات
 • تسهیل در اسناد مربوط به حمل
 • دریافت مشاوره برای کاهش هزینه ترخیص کالاها

طبقه بندی کالا به صورت اصولی

از جمله موارد مهم برای کاهش هزینه نهایی ترخیص کالا انتخاب کد تعرفه درست و دقیق برای کالا است. تخصص، داشتن تجربه کافی و اشراف به مقررات دسته بندی کالا ها، درک درست از مفهوم HC برای طبقه بندی های تعرفه ی کالا بسیار مهم است.
چنانچه با رعايت اصول طبقه بندی درست تعرفه کالا، واردکننده حداقل حقوق گمرکی را پرداخت می کند که خیلی از هزینه های مانند جریمه بر او تحمیل نمی شود.

تعیین نظام تعرفه ای

در برخی از موارد هزینه های ورودی یکی کالا با دیگر ها کالا های متفاوت است یا تعرفه یک کشور با دیگر کشور ها برای یک کالای خاص متفاوت است. بنابراین کسب آگاهی و اطلاعات لازم برای تعریف نظام تعرفه ای و در نتیجه کاهش هزینه ترخیص کالا ضروری است.

تعیین ارزش کالا

از جمله موارد مهم برای کاهش هزینه ترخیص کالا اعلام ارزش دقیق کالا به گمرک است. در این صورت حقوق واردات و مالیات به طور دقیق و طبق تعرفه هر کشور مربوطه محاسبه می شود. اهمیت تعیین ارزش کالا برای حقوق گمرکی به دلیل متغیر بودندکه انجام محاسبات گمرکی بسیار با اهمیت است.

انتخاب کارگزار گمرکی متخصص

هزینه کارگزاری به دو صورت تقسیم می گردد. این دو صورت یکی مستقیم و دیگری غیر مستقیم است. برای جلوگیری از بروز هر گونه خطا و اشتباه در کد تعرفه و … لازم است، از کارگزار قابل اطمینان و متخصص کمک گرفته شود. انتخاب کارگزار بی تجربه نه تنها تاثیری بر کاهش هزینه نهایی ترخیص کالا دارد بلکه امکان دارد زیان و ضرر های زیادی را متوجه تجارت شما نماید.

کاهش هزینه ها از طریق مدیریت زمان

کارگزاران می توانند مدیریت درست زمان نقش مهمی در کاهش هزینه ترخیص کالا داشته باشند. ضمانت های معوق یکی از سیاست های کشور های مختلف، برای کاهش هزینه نهایی ترخیص کالا با اختصاص زمان بیشتر برای پرداخت عوارض بیشتر است. در این صورت واردات محصول رونق بیشتری می گیرد.

استرداد و عوارض مالیات

ممکن است هنگام ورود یک کالا برای شما عوارض و مالیاتی تعیین گردد. در این صورت برای کالایی که به عنوان مثال به صورت موقتی وارد شده است می توان مبلغ پرداختی را به وارد کننده پس داد.

تسهیل در اسناد مربوط به حمل و نقل

یکی از روش های موثر برای کاهش هزینه ترخیص کالا توجه به نقش مهم کارگزاران در این زمینه است‌. در واقع کارگزاران با اشرافی که بر مسائل مربوط به حمل و نقل بین المللی دارند می توانند با تسهیل در اسناد مربوطه هزینه ها را کاهش دهند.

دریافت مشاوره برای کاهش هزینه ترخیص کالا

شرکت های با تجربه و معتبری که، در زمینه حمل و نقل فعالیت می کنند بهترین مشاوران شما در عرصه واردات و صادرات و کاهش هزینه فرآیند های پیچیده گمرکی هستند. شرکتی که با داشتن افراد کار بلد و متخصص بتواند به شما این امکان را بدهد که فرآیند واردات کالا، از ترخیص گرفته تا آزادسازی و تخلیه در شرایطی سلامت و ایمن و با کمترین هزینه انجام شود.

نکته

فرآیند هزینه ترخیص کالا شامل تمام مواردی می شود که در فرآیند گمرکی پرداخت می گردد‌.

کاهش هزینه ترخیص کالا

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا