تجارت

تشخیص کلاهبرداری در ترخیص کالا از شرکت های خارجی (چینی)

با پیشرفت علم و تکنولوژی، انجام امور تجاری و بازرگانی در سراسر دنیا بسیار آسان و قابل دسترسی شده است. اما نکته‌ی قابل ذکر این است همانطور که علم پیشرفت می کند افراد کلاهبردار و سودجو نیز هم پا با این تکنولوژی ها چه در بستر اینترنت به صورت غیر حضوری و چه در شرایط حضوری خود را به روز رسانی می کنند و ترفند ها و شگرد های زیادی را برای فریفتن افرادی که اطلاعات کافی ندارند یا با قوانین تجاری و صادرات و واردات کشوری آشناییتی ندارند می پردازند و این افراد طعمه خوبی برای کلاهبرداری آنها به شمار می آیند. در ادامه نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای در رابطه با آگاهی از کلاهبرداری های مختلف از تاجران در کشور های مختلف که توسط شرکت تخلیه و بارگیری مسلم آماده کرده است بفرمائید.

کلاهبرداری

کلاهبرداری (Scam)

کلاهبرداری جرمی است که در آن فرد با روش های غیر عادلانه و متقلبانه سعی در فریب افراد دارد و با این روش ها مال دیگری را به نفع خود یا فرد دیگری می بردو به اصطلاح کلاهبرداری می کند.

با چه روش هایی می شود از کلاهبرداری تجاری جلوگیری کرد.

 • در قرارداد ها حتما بند داوری قید شود.
 • از سابقه و اعتبار فعالیت شرکت مورد نظر اطمینان لازم را کسب کنید.
 • بعد از دریافت اطلاعات و مشورت های لازم با بخش حقوقی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران یا مرکز داوری اتاق قرارداد تجاری با طرف جینی عقد قرارداد انجام دهید.
 • هرگونه اعلام تغییر شماره حساب طرف معامله به صورت رسمی و از طریق مکاتبه رسمی نمایید.
 • تا آنجایی که امکان دارد از روش های نقدی ( واریز کردن مقداری از مبلغ پیش از دریافت کالا ) جدا خودداری کنید که با توجه به شرایط تحریمی انتقالات ارز ایران این بخش کار آسانی نخواهد بود.

کلاهبرداری شرکت های چینی

چگونه می شود تشخیص داد کالایی که از چین وارد شده است صحیح نیست؟

 • کالای سفارش داده شده در شرایط مطلوب با استاندارد های درج شده در پروفرما اینویس هم خوانی ندارد و یکی نیست. در اکثر اوقات کالاهای بی ارزش با کیفیت های پایین به جای کالای اصلی فرستاده می شود.
 • شخص فروشنده مدعی می شود که هزینه ی واریزی شمارا دریافت نکرده و مدعی این می شود که احتمالا حساب الکترونیکی شما هک شده و این مدت با شخص دیگری مکاتبات انجام داده اید.
 • شرکت چینی یا خارجی وجود خارجی ندارد به این معنی است که شرکتی با این نام و نماد ثبت نشده و تنها یک صفحه اینترنتی است و متاسفانه در این صورت شما با شخصی که کلاهبردار اینترنتی است مکاتبه داشته اید.
کلاهبرداری

مراجع حل اختلاف در چین

 • وکلای خبره
 • مراکز حل اختلاف و مراکز داوری در دو کشور
 • دفاتر حقوقی اتاق بازرگانی چین در 30 استان

پیش فاکتور یا پروفرما اینویس (Proforma Invioce) چیست؟

به زبان ساده پروفرما اینویس همان پیش فاکتور است. به طور مثال وقتی می خواهید خریدی عمده از فروشگاه ها یا بنگاهی را انجام دهید. آن تامین کننده یک پیش فاکتور از خریدتان به شما می دهد که اطلاعات دقیقی از خریدتان مانند: تعداد، نوع، نام، قیمت و … از محصولتان در اختیار شما قرار می دهد. حال پروفرما اینویس همان سندی است که در معاملات بین المللی از فروشنده برای خریدار صادر می شود. وقتی طرفین قرارداد با یکدیگر آشنا شدند و رو در رو ملاقات و مذاکراتشان را انجام دادند بعد از توافق سند پیش فاکتور از سوی فروشنده برای خریدار فرستاده می شود. که این سند متشکل شده از تمامی توافقات و شرایط اولیه خرید، که بین خریدار و فروشنده بسته می شود. این سند از سوی فروشنده به درخواست و برای خریدار صادر می شود.

کلاهبرداری

وکیل امور گمرک ( customs lawyer )

هنگامی که ترخیص کالا و امور گمرکی برای شما مشکلی پیش آید که نتوانید شخصا برای ترخیص کالای خود اقدام کنید نیاز دارید به وکیلی که به وکالت شما به انجام امورات گمرکی بپردازد به این فرد که وظیفه ترخیص کالا به وکالت از موکل خود انجام می دهد وکیل امور گمرکی ( customs lawyer ) می گویند. با داشتن وکیل انجام پروسه ترخیص راحت تر و سریعتر انجام می پذیرد. یکی از مزایای داشتن وکیل این است که نیاز به حضور موکل نیست که این امر باعث می شود خطا ها و تعلل هایی که ممکن است در روند ترخیص کالا به وجود نیاید یا بسیار کم شود.

وظیفه وکیل گمرک چیست

 • امضای اوراق و اسناد دفاتر و اظهارنامه ها
 • پرداخت حقوق و عوارض گمرک
 • دفاع از حق و حقوق موکل
 • ترخیص و تحویل کالا
 • و … .

نکته:

بهترین وکیل کسی است که در حیطه و حوزه گمرکی اطلاعات به روز و کاملی داشته باشد. بتواند رویه ها ی موجود در گمرک را بشناسد. آگاه و متخصص باشد. فعالیت در حوزه گمرگ کمی سخت و خاص است بنابراین وکیل امور گمرک بودن کمی سخت تر از وکلای موضوعات در زمینه های مختلف وجود دارد. گمرک یک سازمان دولتی با قوانین و مقررات خاصی است که وکیل امور گمرک باید با اطلاع از این قوانین درباره ترخیص کالا، ترانزیت، عوارض، صادرات و واردات و … آشنا باشد. رسیدگی به امور سازمان، کمیسیون های رسیدگی به امور گمرک وجود دارد که وکیل امور گمرک باید به این پروسه های کمیسیونی آشنایی کامل و تجربه های مربوط به آن را داشته باشد.

سخن آخر

با تعاریفی که از امکان کلاهبرداری شرکت های چینی یا سایر شرکت های خارجی شد. تجار گرامی بایستی در برابر کمین های کلاهبرداری خود را چون فولاد از اطلاعات و کمک هایی هم چون وکیل، وکیل گمرک استفاده و آب دیده کرده تا در دام کلاهبرداران نیوفتند. شرکت تخلیه و بارگیری مسلم تمام تلاش خود را برای آگاهی رساندن به شما عزیزان علاقه مند به تجارت و بازرگانی بین الملل، کرده تا در دام افراد سودجو نیوفتاده و با اطمینان و هوشیاری کامل در سراسر دنیا تجارت داشته باشید.

کلاهبرداری

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا