اصطلاحات

متصدی حمل و نقل دریایی مواد خطرناک کیست و وظایف آن چیست؟

آیا در مورد مسئولیت های متصدی حمل و نقل دریایی مواد خطرناک در کشتی ها آگاهی دارید؟کشتی ها چقدر مقدار به صرفه هستند و چه مقدار با امنیت؟ آیا این روش حمل و نقل مناسبی برای تاجران و بازرگانان در سراسر دنیا است؟ در ادامه نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

متصدی حمل و نقل دریایی

متصدی حمل و نقل دریایی ( Sea freight operator )

یکی از روش های حمل و نقل کالا برای تجار ک بازرگانان حمل و نقل دریایی است. زیرا هم از جنبه سهولت بارگیری و هم از لحاظ هزینه ها به صرفه بوده و برای تاجران که محدودیت زمانی ندارند بسیار مورد توجه و استفاده است. در کشتی ها گاها مواد خطرناکی جا به جا می شوند که نیازمند حضور فردی است، تا این مواد را کنترل و مراقبت کند، به این فرد متصدی حمل و نقل دریایی مواد خطرناک می گویند.

تکالیف متصدی حمل و نقل دریایی مواد خطرناک

موثرترین فرد در جا به جایی کالا در حمل و نقل دریایی به خصوص جا به جایی مواد خطرناک است. از نظر در اختیار داشتن کالا و مواجه شدن، با خطرات دریایی و ایجاد مسئولیت، متصدی حمل و نقل دریایی جایگاه خطیری دارد. متصدی حمل و نقل مواد خطرناک و مستخدمان او باید قوانینی از قبیل مقررات (آی.ام.دی.جی) را رعایت کنند .

مهم ترین قوانین متصدی حمل و نقل مواد خطرناک

  • تهیه کشتی با قابلیت دریا نوردی
  • مراقبت از کالا
  • چیدن و تفکیک کالا
  • عدم قبول کالا های خطرناک بدون رعایت نظامات

تهیه کشتی با قابلیت دریانوردی

تعهد تهیه کشتی با داشتن قابلیت دریانوردی توسط متصدی حمل و نقل در ابتدای سفر به صورت ضمنی در تمام قرارداد های حمل کالا در دریا وجود دارد. در گذشته ضمانت اجرای این امر مسئولیت مطلق متصدی حمل بوده و شامل مسئولیت با وی و ارتباطی با احراز علم یا قصور متعهد نداشته‌است.

متصدی حمل و نقل دریایی

قوانین لاهه مقرر داشته تا متصدی حمل و نقل دریایی  در سفر ۳ عامل را رعایت کند

  • کشتی با قابلیت دریانوردی
  • خدمه و تجهیزات مناسب و آمادگی کشتی
  • تهیه انبار های زیر عرشه، سردخانه، اتاق های یخچال دار و سایر بخش هایی که برای کالا هایی که حمل می شوند امن و به اندازه باشد

مراقبت از کالا

بر اساس مقررات لاهه متصدی حمل و نقل مواد خطرناک مکلف به بارگیری مناسب، چیدن بار، حمل، نگهداری و مراقبت از آن و تخلیه کالا است. متصدی حمل و نقل به چیدن و حفاظت با دقت ماهرانه، هر بخش از محموله است.

چیدن و تفکیک کالا

متصدی حمل و نقل دریایی مواد خطرناک موظف است کالا ها را به شکلی که ماهیت و کیفیت کالا اقتضا می کند چینش کند و با توجه به قوانین  (آی.ام.دی.جی) از دیگر کالا ها جدا نماید. باید خاطر نشان کرد که کالای خطرناک باید به طوری چینش شود که تلاطم و تکانه های دریایی سبب حرکت و جا به جایی محموله ها نشود. از سوی دیگر چینش آنها به گونه ای باشد که باعث تاثیر و اختلال بر روی مواد دیگر نشود.
چینش کالا های خطرناک امری دقیق و فنی است زیرا علاوه بر آن کالا های عادی باید از تهدید کالا های خطرناک ایمنی داشته باشند. انواع کالا هایی که با یکدیگر سازگاری ندارند نباید کنار یکدیگر قرار بگیرند.

عدم قبول کالا های خطرناک بدون رعایت نظامات

در تجارت دریایی اگر دلیل کافی بر عدم تطابق مدارک، بسته بندی، علامت و نشان گذاری کالای خطرناک با مقررات مربوطه موجود باشد متصدی حمل و نقل نباید آن محموله را بارگیری کند. چناچه متصدی با علم یه اینکه محموله فاقد موارد امنیتی است اقدام به بارگیری کند علاوه بر تخطی از قوانین ایجاد خطر برای اشخاص و محیط زیست، مسئولیت خسارات وارده را با اقدام خود تقبل کرده است.

متصدی حمل و نقل دریایی

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا