حمل و نقل

حمل بار با کشتی چگونه انجام می پذیرد؟

حمل بار با کشتی، به سالیان دور باز می گردد، در آن زمان که ماشین و هواپیما اختراع نگردیده بود انسان برای گذر از مرزها و تجارت و بازرگانی از کشتی ها استفاده می کردند. اما امروزه نیز 70 درصد از تجارت بین المللی با کشتی ها انجام می گیرد. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

حمل بار با کشتی

حمل بار با کشتی(Shipping by ship )

حمل بار با کشتی یکی از مقرون به صرفه ترین رو شهای حمل و نقل بین المللی است. به این گونه است که بیش از 90 درصد از کالا های غیر عمده توسط کشتی های کانتینری حمل می شود. در ارسال کالا ها و بار هایتان در حجم های بالا می تواند روش خوبی باشد.

مزایای حمل بار با کشتی

حمل بار به روش های گوناگون از جمله زمینی، دریایی، ریلی، هوایی می تواند صورت گیرد، اما  سایت تخلیه و بارگیری مسلم قصد دارد مزایای حمل بار با کشتی برای شما عزیزان برشمرد.

 • امنیت و ایمنی بالا
 • عدم نیاز به ترانزیت کالا از کشور های واسطه
 • ثبات نسبی از گذشته تا به امروز
 • عدم نیاز به زیر ساخت پیچیده
 • حمل و نقل انواع کالا های عظیم الجثه، پر خطر، فاسد شدنی و …
 • هزینه مقرون به صرفه به ویژه در مورد بار های حجیم و بزرگ یا در حجم بالا

انواع حمل بار از لحاظ بسته بندی:

حمل بار با کشتی کانتینری (Container ship)
حمل بار با کشتی به صورت فله (Bulk Vessels)
به صورت مخزن دار مانند نفتکش ها (Tankers)
حمل بار با کشتی باریج یا دوبه (کرجی) (Barage Carriers)
به صورت RO_RO
حمل بارهای عمده ( Break Bulk)

حمل بار کانتینری (Container ship):

یکی از مهم ترین روش های حمل بار های تجاری با کشتی های کانتینری است. کانتینر ها در ابعاد و اندازه های متفاوتی ساخته شده و مصارف مختلفی نیز دارند.

حمل بار با کشتی مخزن دار(Tankers ):

این نوع بارگیری که در دسته‌بندی حمل به صورت فله قرار می‌گیرد، بار هایی مانند نفت خام، انواع گاز های LPG، مواد شیمیایی و … در کشتی های مخرن دار قرار می دهند.

حمل بار با کشتی

حمل به صورت فله (Bulk Vessels):

حمل بار به صورت عمده یکی دیگر از روش های بارگیری حمل فله در کشتی ها است. که از نامش مشخص است حمل بار به روش فله صورت گرفته و مزایای آن عدم نیاز به بسته بندی و پلمپ، بارگیری، تخلیه سریع و هزینه حمل به صرفه تری دارد.

چه موادی را می شود در کشتی ها به صورت فله بار گیری کرد؟

دانه های خوراکی، گندم، حبوبات، مصالح ساختمانی مانند سیمان و … می شود به روش فله بارگیری نمود.

حمل بار با کشتی باریج( Barage Carriers):

دوبه ها یک نوع کشتی بوده که بدون موتور هستند و نوعی کشتی باربر به حساب می آید. بیشترین استفاده ای که از دوبه ها می شود، در انتفال بار از کانال ها ی دریایی و رودخانه ها است و دوبه ها برای انتقال بار در مسافت های کوتاه مانند: بین بنادر و جزایر صورت استفاده می شود. از دیگر استفاده دوبه برای سبک سازی و تخلیه و بارگیری انواع بار در لنگرگاه ها و اسکله ها صورت می‌گیرد.

حمل بار های عمده ( Break Bulk ):

دیگر نوبت به بار های عمده، عظیم الجثه و حجیم می رسد این نوع بار ها نیازی به بسته بندی ندارند، مانند آهن آلات، پروفیل ها و لوله هایی که BB می‌گویند. که این نمونه از بارهای حجیم و عمده را با کشتی های مخصوص بار های عمده جا به جا می کنند.

حمل بار با کشتی  به روش RO_RO:

این نوع حمل برای حمل خودرو ها و ماشین ها و وسایل چرخ دار است. طراحی این کشتی ها به گونه ای است که دارای رمپ برای جا به جایی ساده این وسایل است و به جز خودرو ها برای جا به جایی و انتقال تجهیزات و انواع وسایل ریلی می توان با این نمونه کشتی ها انجام داد.

حمل بار با کشتی

انواع حمل بار با کشتی از نظر مسیر حرکت

 • حمل بار با کشتی به صورت مستقیم
 • به صورت غیر مستقیم

حمل به روش مستقیم

در این روش بار مستقیما از یک مبدا مشخص منظورمان همان بندر است به مقصد نهایی حمل می گردد.

حمل به روش غیر مستقیم

در این روش انتقال بار به صورت مستقیم از بندر مبدا به بندر مقصد وجود ندارد. بار به صورت غیر مستقیم منتقل می گردد و حمل به روش های غیر مستقیم با اشکال مختلفی صورت می گیرد. مانند:

 • کراس استافینگ ( cross stuffing )
 • ترانسشیپ ( transshipment )
 • ترکیبی (hybrid)

روش جا به جایی بار با کراس استافینگ ( cross stuffing )

این روش حمل و نقل دریایی بار، به معنای بارگیری مجدد است. در این روش که به شکل غیر مستقیم است. بار یک کشتی در بین مسیر به بار کشتی دیگر منتقل می شود.

چرا از روش استافینگ استفاده می شود؟

یکی از مواردی که ممکن است از این روش استفاده شود این است که بندر مقصد شرایط پهلو گرفتن کشتی های بزرگ را نداشته باشد. در این هنگام بار به بسته های کوچک تر تقسیم می شود و به کشتی کوچک تر منتقل می گردد.

جابه جایی به صورت ترانسشیپ( transshipment )

یکی دیگر از روش های حمل دریایی به صورت غیر مستقیم است، در مواردی استفاده می شود که بار در یک بندر واسط تخلیه و مجدد بارگیری می شود. ممکن است بین بندر مبدا و مقصد هیچ کشتی باری در تردد و رفت و آمد نباشد. در این هنگام بازرگانان و تجار بار خود را به یک بندر واسط در نزدیکی بندر اصلی می فرستند و از آنجا به مقصد نهایی ارسال می کنند.

جا به جایی بار به صورت ترکیبی (hybrid)

در این نوع روش جابه جایی بار این گونه به نظر می رسد که بخشی از مسیر به صورت دریایی و بخش دیگر آن با کامیون، قطار، هواپیما جابه جا می گردد. معمولا کشور هایی که دسترسی به آب‌های آزاد ندارند از این روش استفاده می کنند. به عنوان مثال بار از اروپا وارد بندر چابهار می شود سپس از آنجا به بندر ترکمنستان می رود.

شیوه های حمل و نقل دریایی با توجه به ظرفیت و نوع بار

 • روش خرده بار less container load
 • حمل چارترینگ  chartering
 • حمل با گروپاژ
 • روش حمل فول بار full container load
حمل بار با کشتی

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا