اصطلاحات

شیپینگ اوردر چیست؟

شیپینگ اوردر چیست؟ از جمله سوالاتی است که برای افرادی که قصد حمل و نقل دریایی دارند پیش خواهد آمد. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید‌.

شیپینگ اوردر

شیپینگ اوردر ( Shipping Order )

شیپینگ اوردر از دو واژه جدا از هم shipping و order تشکیل شده که واژه شیپینگ (shipping) به معنای کشتی و اوردر (order) به معنای دستور دادن است. معمولا از شیپینگ اوردر برای حمل و نقل دریایی استفاده می‌شود.

مراحل شیپینگ اوردر

 • بازاریابی و معرفی سرویس های حمل شرکت به مشتریان به وسیله بازاریاب ها به صورت تلفنی 
  و یا حضوری.
 • تماس مشتری با مسئولین فروش و بازار یاب ها برای مطلع شدن از قیمت ها.
 • برای پیدا کردن بهترین نرخ با کمترین زمان ترانزیت و بهترین سرویس دهی کشتی از خطوط کشتی رانی مختلف و همچنین بررسی برنامه حرکت کشتی ها و مسیر آن ها توسط مسئولین فروش شرکت های حمل و نقل بین‌المللی نیاز به پیگیری است.
 • اعلام نرخ به مشتری توسط مسئولین فروش به عنوان ‌( freight quotaition ) و درخواست تایید نرخ از طرف مشتری ، (freight rate confirmation) بهتر است،به صورت کتبی انجام شود و در آن مدت اعتبار نرخ کرایه حمل به همراه ذکر مشخصات کالا و بسته بندی آن نیز ذکر گردد.) باید درخواست گردد و مشتری نیز مکتوب نامه اعلام نرخ را تایید و ارسال کند‌.
 • پس از تایید نرخ توسط مشتری ارسال درخواست رزرو کانتینر از طریق (booking request) از طریق ایمیل به کشتی رانی مورد نظر که این درخواست ها شامل مواردی است.
 • اعلام یک شماره رزرو کانتینر (‌booking no) توسط خط کشتی رانی در پاسخ به درخواست.
 • اعلام شماره رزرو به مشتری و نماینده او در محل قرارگیری ( به صورت مکتوب و ذکر کلیه شرایط و نرخ توافق )
  و ارسال تمامی تعهد ها توسط مسئولین فروش.
 • پیگیری بخش ترافیک با مشتری یا نماینده او جهت اطلاع از زمان تقریبی تحویل اسناد به دفتر کشتی رانی در محل تحویل بار
 • پیگیری (ETA) و زمان حرکت (Cut Of Time) و اعلام آن به مشتری جهت تحویل اسناد قبل از زمان بسته شدن، لیست کشتی. به دلیل اینکه زمان ها تقریبی است و امکان تغییر دارد معمولا چند بار چک می شود‌.
 • پس از تحویل اسناد به خط کشتی رانی توسط نماینده یا خود مشتری باید جهت دریافت دستور حمل (Order/Shipping Shipping /Instruction) از مشتری پیگیری می شود.
 • پس از ارسال شیپینگ اوردر باید با دفتر کشتی رانی هماهنگی شود تا محموله در لیست اولین کشتی (First Arrived Vessel ) قرار گیرد کاز کشتی جا نماند.
 • پیگیری تلفنی با کشتی رانی جهت دریافت پیش نویس بارنامه و اطلاع از نام کشتی ها و ای تی ای ( ETA ) کشتی جهت اطلاع نداشتن مشتری، از وضعیت بار کارمندان بخش ترافیک در هر لحظه باید وضعیت محموله را بدانند و مشتری را مطلع سازند.
 • دریافت پیش نویس بارنامه از خط و ارسال آن به مشتری پیگیری جهت بررسی و تایید آن.
 • پیگیری جهت دریافت بارنامه تاریخ دار که در آن قید شده باشد ( Shipping On Board Dated) و نیز دریافت صورت حساب (Invoice)، از کشتی رانی پس از حرکت کشتی و سپس صدور صورت حساب توسط بخش حسابداری شرکت و ارسال بارنامه تاریخ دار و صورت حساب به مشتری انجام می‌گیرد ‌.
 • تسویه صورت حساب خط کشتی رانی را شرکت و دریافت مبلغ صورت حساب از مشتری که دریافت اصل ارجینال بی ال (Original B/L) یا نانه تلکس ریلیز (Telex Release)  از خط کشتی رانی، طبق درخواست مشتری و تحویل آن به شیپر صورت می گیرد .

بارنامه چیست

سندی که تعیین می کند کالا از یک مبدا به مقصدی مشخص به وسیله حمل و نقلی که در قرارداد ذکر شده در ازای مبلغی توافق شده برای حمل کالا ارسال شود. به تعبیری دیگر بارنامه ( Bill of Landing ) قرار دادی است بین فرستنده کالا با مسئول انتقال کالا که فرستنده طبق مفاد قرارداد کالا را تحویل مسئول انتقال می دهد.

شیپینگ اوردر

انواع بارنامه

هر کالایی برای جا به جایی و حمل و نقل، نیاز به وسیله مخصوص به خود را دارد؛ از این رو نوع آن بستگی به نوع وسیله نقلیه ای که آن را حمل می کند دارد. از جمله آن ها می توان به بارنامه های دریایی، هوایی، زمینی یا جاده ای، راه آهن، چارتر و … را نام برد.

تلکس ریلیز چیست

در تلکس (Telex) اختصار کلمه ( Telegraph Exchange Service ) است. فروشنده اصل بارنامه را در اختیار شرکت حمل کننده کالا می دهد و از آن شرکت می خواهد که کالا را به مقصد مشخص شده ریلیز کند. بعد از تحویل دادن بارنامه به شرکت حمل کننده کالا، مالکیت آن کالا از فروشنده سلب امتیاز می شود و در تصرف و اختیار خریدار قرار می گیرد. اما شرکت حمل کننده کالا به نمایندگی تحویل کالا در مقصد بوده و به خریدار یا همان صاحب کالا اطلاع می دهد که بارنامه دست آنها است.

شیپینگ اوردر

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا