حمل و نقل

کانتینر هوشمند چیست و چه مزایایی دارد؟

کانتینر هوشمند چه تفاوتی با کانتینر های عادی دارد؟ آیا این کانتینر ها برتری خاصی نسبت به کانتینر های عادی دارند؟در مورد آن ها چه اطلاعاتی دارید؟ حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

کانتینر هوشمند

کانتینر (container)

کانتینر یک جعبه بزرگ فلزی است که برای حمل و نقل کالا در واردات و صادرات مورد استفاده قرار می گیرد. نام دیگر آن بارگنج است. این وسیله سبب سهولت در نقل و انتقالات بین المللی شده اند. که در حمل و نقل دریایی، حمل و نقل ریلی_زمینی کاربرد فراوان دارد.

کانتینر هوشمند (Smart container)

کانتینر هوشمند با استفاده از پنل های خورشیدی که در قسمت های بیرونیش تعبیه شده تغذیه می کند. همچنین دارای باتری هستند که انرژی ذخیره می کند.

کارایی کانتینر هوشمند

از آنجایی که ابزار های دستی برای دستیابی پیشرفت حمل و نقل ‌کانتینر بسیار دستی و غیر قابل اعتماد هستند، که پیش بینی دقیق زمان ورود کانتینر ها به بندر را دشوار می کند. این امر می تواند سبب ازدحام در بندر و تاخیر در تخلیه بار برای مرحله بعدی در زنجیره تامین می شود.

فرآیند جمع آوری داده ها بسیار پر هزینه، مستعد خطا و ناقص است و می تواند مورد سو استفاده قرار بگیرد، اما در کانتینر هوشمند می توانند، داده ها را به طور خودکار و در زمان واقعی در حین حمل و نقل منتقل کرده و اطلاعات دقیقی را ارائه دهند. که اپراتور های بندر را قادر می سازد  تا امکانات خود را برای محموله های ورودی، ذخیره سازی و توزیع بعدی برنامه ریزی بهتری داشته باشند،

کانتینر های هوشمند می توانند با استفاده از این فناوری رشد و پیشرفت کنند. اپراتور ها می توانند شرایط داخلی را در صورت لزوم ردیابی و کنترل کنند. که این امر سبب می شود، که دما در پاسخ به نوسانات محیط خارجی کانتینر که ممکن است. در حین حمل و نقل متفاوت باشد، تنظیم شود. از داده های جمع آوری می توان برای نشان دادن این است، که کالا ها در طول سفر خود در آستانه های دمای تنظیم شده باقی مانده اند استفاده کرد. آنها همچنین می توانند حرکت های نزدیک را تشخیص داد و سیستم های جلوگیری از سرقت را فعال کنند.

انواع سیستم های کانتینر هوشمند

  • سیستم جامع اطلاعاتی
  • مدیریت ورود و خروج کانتینر
  • سیستم های مکان یابی
  • سیستم نظارت بر پارامترهای محیطی

حمل و نقل سنتی کانتینر و استفاده از کانتینر هوشمند

در حمل و نقل سنتی آنچه که برای کانتینر ها هنگام ورود و تخلیه در بنادر رخ می دهد. کانتینر ها را می توان در اسکله ها رها کرد یا به پورت اشتباه تحویل داد. این مشکلات همگی پس از وقوع کشف می شوند. کانتینر های هوشمند می توانند این مشکل را با ارائه اطلاعات لحظه ای به مقامات برای تشخیص سریع مسائل حل کنند.

مزایای کانتینر های هوشمند

  • بهبود کارایی و کاهش هزینه ها
  • افزایش ارزش اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی

بهبود کارایی و کاهش هزینه ها

با پیاده سازی یک سیستم خودمختار که به روز رسانی خودکار را ارائه می داد. زمان مورد نیاز برای جمع آوری داده ها در مورد مکان و وضعیت کانتینر را کاهش دهید، با اطمینان از عملکرد بهینه و کاهش احتمال خراب شدن یا از بین رفتن کانتینر ها، بهره وری را افزایش داده و هزینه مربوط به محموله های از دست رفته و یا آسیب دیده را کاهش می دهد.

نکته

با افزایش عمر کانتینر با فناوری و کاهش سرقت و فساد کالا با استفاده از کنترل دما و عملکرد های ضد سرقت، هزنیه مربوط به هدر رفت را به حداقل برسانید.

افزایش ارزش اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی

با ردیابی اطلاعات موقعیت مکانی و وضعیت کانتینر و ارائه داده های واقعی و بهینه سازی باتری کل زنجیره تامین، ایمنی و امنیت محموله را افزایش داده، می توان خدمات مشتری را بهبود بخشید.

کانتینر هوشمند

ریسک های استفاده از کانتینر های هوشمند و راه حل های آنها

  • ریسک اجرا
  • اجتماعی
  • ریسک امنیت

ریسک اجرا

از آنجایی که کانتینر ها از پولاد ساخته شده اند و معمولا در عمق کشتی های حمل و نقل قرار می گیرند، این می‌تواند باعث قطع ارتباط بین کانیتنر و اپراتور شود که سبب می شود که باعث نادرستی یا از بین رفتن داده ها می شود. اما راه حل آن چیست؟ کیفیت انتقال داده به شبکه ارتباطی وابسته است، برای اطمینان از این که داده ها همیشه می توانند منتقل شوند، ممکن است برای بهبود پوشش دهی به شبکه نیاز باشد.

ریسک اجتماعی

اجزای کانتینر های هوشمند ممکن است به تعدیل نیروی کارمندان فعلی منجرب شود.

از آنجایی که کانیتنر هوشمند می تواند داده ها را بلادرنگ به طور خودکار دریافت کنند، روش های سنتی حذف می شود. که این امر می تواند عواقبی مانند فشار منفی و تاثیر بدی بر روی اعتبار برند برای شرکت داشته باشد، اما راه حل چیست؟ با نصب فناوری های جدید کار در کشتی های حمل و نقل فنی تر خواهد شد.

فرصتی برای افزایش مهارت کارمندان برای رفع این نیاز نخواهد بود. شرکت ها همچینین باید یک استراتژی برای مقابله با تغییرات منابع انسانی در برابر هر گونه واکنش احتمالی رسانه ایجاد کنند.

ریسک ایمنی و امنیتی

کانتینر های هوشمند با استفاده از یک سیستم ماهواره ای یا مبتنی بر اینترنت داده تولید می کنند و یا مقامات ارتباط برقرار می کنند. بنابراین، این خطر وجود دارد که داده های جمع آوری شده به دلیل جرایم امنیتی هک شوند یا تغییر یابند. اما راه حل آن چیست؟ موسسات باید از قدرتمند بودن سیستم های خود برای کاهش خطر نقض امنیت سایبری اطمینان حاصل کنند. علاوه بر این دولت ها باید چارچوب های قانونی برای ترسیم الزامات این سیستم ها برای دفع حملات سایبری و محافظت از داده ها تنظیم کنند.

کانتینر هوشمند

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا