اصطلاحات

در رابطه با surcharge یا اضافه بار در حمل و نقل دریایی چه می دانید؟

آیا در مورد اضافه بار SURCHARGE اطلاعی دارید؟ به احتمال زیاد در زمان دریافت پیشنهاد کرایه حمل دریایی و قبل از عقد قرارداد با یک خط کشتی رانی در قسمت توضیحات و شرایط نرخ پیشنهادی با عبارت های زیر روبرو خواهید بود. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت مسلم بفرمایید.

 اضافه بار SURCHARGE

اضافه بار SURCHARGE

اضافه بار SURCHARGE یا هزینه اضافی حمل و نقل هزینه اضافی است که برای هزینه های حمل و نقل پایه اعمال می شود. این هزینه‌های اضافی معمولاً به عنوان «هزینه خدمات» یا «هزینه‌های رسیدگی» ظاهر می‌شوند.

شرکت های حمل و نقل، هزینه های اضافی متفاوتی را برای انتقال هزینه های نوسانات قیمت سوخت و سایر هزینه های حمل و نقل به مشتری اعمال می کنند.

شرایط و پیشنهادات اضافه بار SURCHARGE

  • Excluding BAF and CAF
  • Excluding WRR
  • Excluding LSS
  • Excluding EFS

مسائلی چون تغییرات و نوسانات نرخ جهانی ارز، نوسانات قیمت نفت، مسائل زیست محیطی، جنگ و … همواره تاثیر مستقیمی بر روی هزینه های تمام شده یک حمل دریایی دارد. تمام مواردی ک گفته شد توسط سازمان جهانی دریانوردی (IMO) پیش بینی شده اند. تا حاشیه امن هزینه کشتی رانی در شرایط مختلف حفظ شود.

BAF(Bunker adjustments factor) & CAF(currency adjustment factor )

با گذشت سال ها به دلیل نوسانات زیاد نرخ برابری ارز و نوسانات نفتی قیمت نفت در جهان، جهت پیشگیری از متضرر شدن خطوط کشتی رانی، این دو فاکتور به همراه مبلغ کرایه حمل دریایی اعلام می گردد. این ارقام بسته به شرایط روز ، مسیر و مسافت سفر دریایی متغیر هستند. امروزه این فاکتور ها به قیمت ثابتی در آمده اند. که جز هزینه های ثابت شرکت های کشتیرانی هستند و دیگر به عنوان فاکتور جداگانه عموما اعلام نمی شوند.

WAR (WAR RISk SURCHARGE)

این پارامتر برای مسیرها و زمان هایی هستند که به علت وجود یا حتی احتمال وقوع جنگ در آن ها ریسک به مخاطره افتادن یک سفر دریایی وجود داشته باشد. این ریسک شامل تمام هزینه هایی است، که به علت وقوع جنگ، ممکن است کشتی متحمل شود.

 اضافه بار SURCHARGE

LLS (LOW SUPLUR SURCHARGE)

از سال ۲۰۱۹ میلادی، بر اساس تحقیقاتی در خصوص تاثیر آلایندگی کشتی ها بر محیط زیست و همین طور سلامت انسان ها مخصوصا در بنادر نزدیک به شهر های پرجمعیت طی سالیان قبل انجام شده بود‌. سازمان جهانی دریانوردی کلیه شرکت های کشتی رانی را در سراسر جهان ملزم به استفاده از سوخت هایی با میزان سولفور کمتر کرد براساس دستور العملی که در اواخر سال ۲۰۱۹ اجرایی شد، حداکثر میزان سولفور مجاز در سوخت ۳.۵ درصد تعیین شد. لذا به علت این که سوخت کشتی با این مختصات و شرایط، شرکت های کشتی رانی را متحمل هزینه های اضافه کرد. یک اضافه بار SURCHARGE به نام LSS به هزینه های یک سفر دریایی اضافه شد.

نکته:

هزینه وابسته به مسافت و مسیر کشتی متغیر است‌.

EFS (ENVIRONMENTAL Fuel ) اضافه بار (SURCHARGE)

در اوخر سال ۲۰۱۹ میلادی سلسله تصمیمات و دستورالعمل های دیگر هم برای کنترل آلایندگی سوخت کشتی ها برای حفظ سلامت انسان و محیط زیست در نظر گرفته شد.

که شامل کاهش مجدد شاخص سولفور در سوخت تا حد ۰.۵ درصد و نصب دستگاه هایی روی کشتی ها برای رفع آلودگی های مختلف بود و برخی اقدامات دیگر که در آینده به این فرآیند اضافه خواهند شد. لذا اضافه بار SURCHARGE دیگری تحت عنوان EFS منظور شد تا در برگیرنده LSS هم باشد.

GRI(General  Rate Increase )

افزایش عمومی نرخ GRI تعدیل قیمت حمل و نقل دریایی کانتینر توسط خطوط کشتی رانی است. این کار معمولا برای کمک به شرکت هایی کشتی رانی جهت بهبود درآمدشان به عنوان بخشی از چرخه فصلی اجرا می شود. با توجه به یک سال نسبتا پایدار، GRI معمولا یک بار اعمال می شود.

اما مواقعی وجود داشته است که GRI چندین بار در سال اعمال شده است. از لحاظ نظری GRI، را می توان برای قیمت حمل و نقل کانتینری اعمال کرد. اما در سال های اخیر شاهد تاثیر آن بر بیشتر واردات کالا بوده ایم. تصمیم گیری برای پیاده سازی، GRI که به چه میزان و بر کدام مسیر ها تاثیر می گذارد کاملا بر عهده شرکت های حمل و نقل است.

نکته:

یک راه حل بهینه سازی لجستیک است که ابزارهایی را برای حمل و نقل ارائه می دهد تا هزینه های اضافی را به طور دقیق محاسبه کنند تا بتوانند هزینه های حمل و نقل را بهتر مدیریت کنند.

 اضافه بار SURCHARGE

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا