اصطلاحات

سوئیفت چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

سوئیفت چیست و چه کاربردی دارد؟ چنانچه در هر حوزه صنعت و بازرگانی کار می کنید احتمالا با SWIFT آشنا بوده و برخورد داشته اید. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

سوئیفت

سوئیفت

جامعه جهانی ارتباط مالی بین بانکی SWIFT یک سیستم پیام رسانی پرداخت الکترونیکی است، که توسط بانک ها و موسسات مالی در سراسر جهان استفاده می گردد و دارای یک استاندارد برای قابلیت و اطمینان و امنیت در معاملات مالی محسوب می شود. توسط بیش از ۱۱۰۰۰ موسسه در ۲۰۰ کشور جهان مورد استفاده قرار بگیرد. سوئیفت در واقع انتقال الکترونیکی وجوه را انجام نمی دهد. بلکه به عنوان یک سیستم اطلاع رسانی است. که شبکه جهانی موسسات مالی را قادر می سازد تا وجوه خود را مبادله کنند. SWIFT به عنوان پیشروترین شبکه پیام رسانی مالی جهان، در ژانویه ۲۰۲۱ به طور متوسط ۴۲.۱ میلیون پیام در روز ثبت کرد.

چه کسی از سوئیفت استفاده می کند؟

سوئیفت به طور گسترده در بازار های مالی، بازار سرمایه و بانک ها استفاده می شود. اگرچه در ابتدا فقط برای تسهیل معاملات طراحی شده بود، اما قالب پیام انعطاف‌پذیر و مقیاس پذیر آن امکان گسترش در زمینه های دیگر مانند اوراق بهادار، خزانه داری، معاملات و معاملات سیستم را می دهد. SWIFT در حال حاضر برای انواع موسسات مالی خدمات ارائه می دهد.

انواع مؤسساتی که سوئیفت به آنها خدمات می دهد.

 • سپرده گذاری ها
 • بانک ها
 • خزانه های شرکت
 • دلالان اوراق بهادار
 • صرافی ها
 • سازمان های مدیریت دارایی
 • کارگزاری ها

نکته

سوئیفت علاوه بر تسهیل مجموعه ای از خدمات مالی، برای جلوگیری از نقض قوانین بین المللی نیز کمک می کند. سازمان ملل متحد و کشور های عضو آن ممکن است دسترسی به سوئیفت را به عنوان راهی برای اعمال تحریم های بین المللی محدود کنند، به طور مثال بانک های کشور ایران از سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ به دلیل تحریم های هسته ای علیه ارتباطش با SWIFT قطع شد.

کد سوئیفت چیست

کد های سوئیفت توالی اعداد و حروفی هستند که SWIFT برای شناسایی موسسات مالی از آنها استفاده می کند. هر موسسه مالی دارای یک کد منحصر به فرد ۸ تا ۱۱ کارکتر است. که به آن کد شناسایی بانک BIC  یا کد ۹۳۶۲ ISO نیز گفته می شود. هر کد SWIFT توسط چندین کد از پیش تعیین شده بر اساس اطلاعات موسسات مالی تعیین می شود .

سوئیفت

کد های سوئیفت

 • کد موسسه ۴ کارکتر
 • code کشور ۲ کارکتر
 • کد مکان ۲ کاراکتر
 • code انشعاب جداگانه ۳ کارکتر

نحوه پرداخت سوئیفت چگونه است

سوئیفت پرداخت ها را ارسال نمی‌کند بلکه این سازمان پیام های را بین موسسات مالی سراسر جهان ارسال می کند. موسسات مالی از این گزینه برای ارسال و دریافت پیام و دستورالعمل های مربوط به انتقال پرداخت استفاده می کنند. هنگامی که آنها رابطه برقرار می کنند. بانک های SWIFT حساب های مشترک nostro/vostro  با یکدیگر ایجاد می کنند.

سوئیفت چه خدماتی را ارائه می دهد

در حالی که پرداخت های بین المللی بخش عمده از کارایی سوئیفت را نشان می دهد. سوئیفت همچنین مجموعه وسیعی از خدمات دیگر را برای کمک به مشاغل و مصرف کنندگان در انجام تجارت بین المللی و کسب اطلاعات بیشتر در معاملات ارائه می دهد.

برخی از خدمات سوئیفت

 • داشبورد های هوش تجاری که فعالیت های پیام رسانی و تجارت را در زمان واقعی نشان می دهد.
 • پشتیبانی از برنامه های مجهز به سوئیفت مانند تجارت فارکس، پرداخت بین بانک ها و زیر ساخت های بازار بانکی و اوراق بهادار .
 • نرم افزار اتصال مالی مبتنی بر پیام های SWIFT مانند: alliance messaging hub و swift(sil interaction layer
  قابلیت گزارش دهی برای کمک به موسسات مالی برای رعایت تحریم های بین المللی، مقررات مشتری خود را بشناسید kyc) و مقررات مبارزه با پولشویی aml)).

سوئیفت در بردارنده چه چالش هایی است

چالش اصلی سوئیفت حجم زیاد تراکنش ها و هزینه های مربوط به آن است. اینکه بانک ها دستور العمل دستی برای هر معامله واردکنند عملی نیست. SWIFT نرم افزار را برای خودکار سازی این فرآیند ها، اما با هزینه های بالاتر ارائه می دهد. اگر SWIFT بتواند راهی بهینه تر و ارزان‌تر برای ارایه خودکار در مقیاس وسیع پیدا کند چالش بزرگی از مشتریان خود را حل خواهد کرد .

سوئیفت

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا