اصطلاحات

در مورد THC یا شارژ حمل و نقل ترمینال دریایی چه می دانید؟

آیا در مورد THC یا شارژ حمل و نقل ترمینال اطلاعاتی دارید؟ چنانچه در حوزه حمل و نقل، صادرات و واردات مشغول به فعالیت باشید با این اصطلاحات می بایست آشنا باشید. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

شارژ حمل و نقل ترمینال

تاریخچه THC یا شارژ حمل و نقل ترمینال

در روز های اولیه حمل و نقل کالا و تجارت از طریق دریا، صاحب کشتی برای بارگیری و تخلیه بار خود به نام stevdors در بندر پرداخت می کرد. Stevdors یا همان استودورها کارگران بندری هستند که در عملیات عمومی اعم از کمک به پهلو گیری یا تخلیه کشتی هایی که از بندر خارج می شوند، کارکرد تجهیزات بندر مانند: جرثقیل، بارگیری و تخلیه بار و … شرکت دارند. با توسعه صنعتی، نو آوری های فناوری بیشتر به وجود آمد. بنادر برای رسیدگی به انواع بار های مختلف ورودی و خروجی، ترمینال های جداگانه ای تولید کردند. هر کدام از این ترمینال ها تجهیزات متفاوتی داشتند که محموله را می توانستند با کارایی بیشتری اداره کنند. با گذشت زمان مشاغلی که با دست انجام می شد مکانیزه شده و بنادر نیز شارژ ترمینال برای خط حمل و نقل را شروع کردند.

THC یا شارژ حمل و نقل ترمینال(Terminal Transport Charge)

THC یا شارژ حمل و نقل ترمینال به هزینه های تخلیه و بارگیری در محوطه کانتینری بارگیری و صفافی به وسیله حمل، بارگیری حمل به پای کشتی و بارگیری به کشتی می گویند. این هزینه ها بر اساس نرخ که از سوی سازمان بنادر و دریانوردی اعلام می شود. اگر اینکوترمز که در ایران به اینکو ترم معروف است یک کالا از نوع CFR ،FOB ،DDP ،DDU ،DAP ،CPT ،CIF باشد. فروشنده موظف است هزینه THC در مبدا را به خط کشتی رانی پرداخت نماید.

نکته

هزینه پرداخت THC یا شارژ حمل و نقل ترمینال در بندر تخلیه کالا تحت همه اینکوترمز ها بر عهده صاحب کالا است.

هزینه حمل و نقل پایانه THC یا شارژ حمل و نقل ترمینال

زمانی که کالا به پایانه های می رسد، مقامات مبلغ معینی برای خدمات خود دریافت می نمایند. این گونه هزینه ها به نام THC شناخته می شوند. خدمات THC شامل بارگیری و تخلیه، جا به جایی، نگه داری و ذخیره سازی محموله ها است. هر کدام از این بنادر دارای چند پایانه و ترمینال است که وظیفه آن ها جا به جایی انواع محموله ها و کالا های مختلف است .

نکته

قوانین و الزامات به طور کلی در کشور های مختلف متفاوت است، در نتیجه THC یا شارژ حمل و نقل ترمینال ها یکسان نخواهد بود.

انواع خدمات THC یا شارژ حمل و نقل ترمینال

  • کار یدی
  • پهلوگیری
  • نگه داری
  • امکانات ترمینال
شارژ حمل و نقل ترمینال

هزینه های THC شامل چه مواردی می گردد؟

هزینه های THC یا شارژ حمل و نقل ترمینال شانل تمام شارژ های محلی ترمینال است و از این رو از بندر به بندری دیگر متفاوت است. THC شارژ شده از بندر شانگ های چین با هزینه بندر در سنگاپور شارژ شده متفاوت است.
به همین ترتیب هزینه THC در بندر هامبورگ، آلمان یا رتردام هلند تفاوت دارد. به این دلیل است که ترمینال های مختلف ممکن است از نظر فنی تجهیزات پیشرفته و مختلفی را برای جا به جایی انواع مختلف بار داشته باشند. عملیات یک ترمینال باری، به طور خاص نیاز به هزینه مالی بسیار زیادی دارد. کارکنان ترمینال باید حقوق و دستمزد خود را پرداخت کنند، زیرساخت ها و تجهیزات باید سرویس و نگه داری شوند، مالیات و هزینه های اضافی به دولت باید پرداخت شوند، هزینه های بازاریابی خدمات و … تمام این موارد در حمل دریایی THC تاثیر گذار خواهد بود .

انواع هزینه های THC یا شارژ حمل و نقل ترمینال

  • هزینه های حمل و نقل پایانه های مبدا
  • پایانه های مقصد
  • هزینه های حمل و نقل پایانه ترانشیب


هزینه حمل و نقل ترمینال توسط اپراتور ترمینال به شرکت های حمل و نقل تحویل می شود. شرکت حمل و نقل این هزینه را به فروشنده یا مشتری که محموله کانتینر را از طریق ترمینال ارسال یا دریافت می کند، می پردازد. هزینه THC در بندر مبدا، بنادر حمل و نقل و همچنین بندر تخلیه قابل پرداخت خواهد بود. این امر بستگی به توافق بین خریدار و فروشنده دارد، هزینه های رسیدگی ترمینال در مبدا OTHC و هزینه های رسیدگی در ترمینال مقصد DTHC یا توسط فروشنده یا خریدار پرداخت می گردد.
آنها این پرداخت را معمولا به شرکت حمل و نقل انجام می‌دهند زیرا این امر در هزینه حمل و نقل آنها لحاظ می گردد.

نکته

تجهیزات از جمله کانتینر یخچال دار، بار خارج از حد ظرفیت OOG، محموله مواد خطرناک HAZMAT و THC های مختلفی شارژ می شوند. زیرا هر یک از این نوع بار ها به تجهیزات حمل و نقل متفاوتی احتیاج دارند و روش های جا به جایی آنها متفاوت است.

شارژ حمل و نقل ترمینال

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا