اصطلاحات

مرور زمان در گمرک چیست؟

آیا در مورد مرور زمان در گمرک اطلاعاتی دارید؟ حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

مرور زمان

مرور زمان در گمرک ( The passage of time for the customs )

با توجه به موضوع ماده ۱۶ قانون امور گمرکی مرور زمان پیش بینی مهلتی که از طرفین برای استرداد و مطالبات در نظر گرفته شده باشد.
مرور زمان برای رفع اثر اشتباه محاسبه و سایر موارد گمرکی در مرحله ترخیص کالا رخ می دهد، بوده و مدت زمان قانونی آن ۸ ماه است. طی این مدت هر دو طرف گمرک و صاحب کالام موظف هستند تا نسبت به مطالبه کسر دریافتی از طریق گمرک و یا مطالبه اضافه پرداختی اقدام کنند. ابتدا و شروع مرور زمان تاریخی که سند ترخیص صادر شده است.

زمان استفاده از مرور زمان در گمرک

مرور زمان برای گمرک زمانی پیش بینی می گردد. که ما بین صاحب کالا و گمرک اختلاف و یا اشتباهی بین وجوهات پرداختی و دریافتی به وجود بیاید.
زمانی که گمرک هنگام ترخیص کالا متوجه می شود. خطایی در موقع ترخیص کالا به دلیل تسریع در انجام تشریفات گمرکی رخ داده و یا کالا در مسیر سبز قرار دارد. در این بین وجوه کمتری را به صاحب کالا پرداخت و یا دریافت کرده است. مرور زمان پیش می آید.

در این حالت گمرک و یا صاحب کالای مطالبه در صورت دریافت وجه کمتر از صاحب کالا یا استرداد دریافت وجه بیشتر از صاحب کالا دریافت می کند..

مرور زمان

آخر سر اجازه ترخیص کالا زمانی به گمرک می دهند که ایرادی از لحاظ پرداختی به گمرک از طرف صاحب کالا وجود نداشته یا اینکه مجوز ترخیص کالا با مقررات عمومی صادرات و واردات کالا هایی منطبق است. اجازه خروج کالا با صدور گواهی ترخیص به منزله آن است که صاحب کالا تمام تعهدات راجع به اظهار نامه گمرکی و قوانین مربوط به ترخیص را به طور کامل و صحیح پرداخت نموده است.

نکات مهم در مرور زمان

  • مبدا   
  • انقطاع 
  • تعلیق
  • اسقاط

مبدا مرور زمان

روزی که پروانه گمرکی به امضای رئیس یا قائم مقام گمرک محل تسلیم اظهارنامه می رسد. همان تاریخ مبدا مرور زمان در نظر گرفته می شود. این تاریخ در ذیل پروانه های گمرکی به همراه مهر و امضا درج شده است. برای اینکه از مبدا مرور زمان اطمینان حاصل شود باید به این قسمت پروانه های گمرکی مراجعه کرد.
چنان چه بعد از صدور پروانه برای کالا، که در آن تاریخ مبدا درج شده وجوه دیگری جهت تشریفات گمرکی و حتی امضای پروانه گرفته شود. برای آن قبض درآمد یا قبض سپرده نیز صادر شد، در این موقع باید تاریخ صفر جدید (موخر) مبدا مرور زمان قرار می گیرد.

نکته

اختلافاتی این چنینی که در مورد نوع کالا همراه با اسناد نادرست بعد از ترخیص کالا اتفاق می افتد، مهلت مرور زمان هم متفاوت خواهد بود و مبدا مرور زمان هم متفاوت تاریخ صدور سند نبوده بلکه زمان خروج کالا از گمرک تاریخ آن خواهد بود .

انقطاع

عملی که سبب می گردد تا مرور زمان جاری نشود انقطاع می گویند. با انجام این عمل سبب می شویم تا هرچند ماه یا چند سال بگذرد. در دعوی و همچنین پروانه باز باشد. تا رسیدن به نتیجه نهایی مورد رسیدگی قرار بگیرد و در نتیجه مرور زمان جاری نگردد.

شرایط انقطاع

  • در مهلتی که به عنوان مرور زمان در نظر گرفته شده به عمل آماده باشد.
  • موضوع در مورد یک سند ولا غیر باشد .
  • ذکر کردن شماره کوتاژ اظهارنامه و شماره پروانه در درخواست کتبی .
  • درج نام گمرکی که مبدا اختلاف بوده و اظهار نامه و یا پروانه ای در آنجا صادر شده است .
  • ذکر مبدا با قید عدد و حروف

تعلیق

اگر یک یا چند روز و یا چند ماه از مهلت مرور زمان در نظر گرفته نشده و به شمارش نیاید را به اصطلاح تعلیق می گویند .

اسقاط

منظور از اسقاط مجوز زمان این است که کسی که مورد خطاب طرف دیگر دعوی در مبحث مطالبه یا استرداد باشد، از حق ایراد مرور زمان صرف نظر کند. نکته مهمی که در مورد اسقاط مروز زمان وجود دارد حق استفاده صاحب کالا از اسقاط مروز زمان به نفع گمرک است. اما نماینده قانونی او در صورتی می تواند از این حق استفاده کند که در وکالت نامه صراحتا بیان شده باشد دیگر اینکه گمرک و یا اشخاصی که عهده دار وصول بیت المال هستند حق استفاده از اسقاط مرور زمان را ندارند.

مرور زمان

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا