اصطلاحات

اسکله چیست و انواع اسکله و تجهیزات بندری

اسکله ها محلی است، برای پهلوگیری کشتی ها برای تخلیه و بارگیری با استفاده از تجهیزات بندری در سواحل، بنابراین هر کدام از آنها دارای انواع و کاربرد هایی است. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

اسکله

اسکله (the wharf)

اسکله مکان مشخصی در بندر یا بندرگاه است. که برای پهلوگیری کشتی ها در زمانی که در دریا نیستند و دنبال مکان ثابت برای تخلیه بار و لنگر هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها دارای قسمت جلوی عمودی هستند که امکان جا به جایی ایمن و فضای آزاد را فراهم می کند و سپس می توان امر تخلیه و بارگیری، همچنین پیاده و سوار شدن مسافرین از کشتی را انجام داد.

اصطلاح اسکله

اسکله اصطلاحی است که در بنادر برای مکان مشخصی که ممکن است یک کشتی در آن لنگر انداخته باشد یا بخواهد در آن لنگر بیاندازد، به طور معمول کشتی خواهند در آن بارگیری کنند و یا تخلیه بار را انجام دهند، مورد استفاده قرار می گیرد.

اسکله ها چگونه مشخص می شوند

آن ها توسط مدیریت تاسیسات به عنوان مثال مدیریت بندر، که وظایف را شکسته و وظیفه هر ارگان یا قسمت را به آن اختصاص می دهد، تعیین می شوند. کشتی ها توسط این مقامات به آن اختصاص می یابند.

مکان های موجود در یک بندر

اغلب آنها در کنار چندین اسکله دیگر یا اسکله ثابت مخصوص بنادر بزرگ، اسکله های شناور مخصوص بندر های کوچک و دریاها قرار دارند. اسکله ها عمومی هستند و یا مخصوص انواع کشتی هایی که از آنها استفاده می کنند.

اندازه اسکله ها چگونه است

اندازه آنها ها از ۵ تا ۱۰ متر یا ۱۶ تا ۳۳ فوت برای یک قایق کوچک در دریایی تا بیش از ۴۰۰ متر یا ۱۳۰۰ فوت برای بزرگ ترین نفت کش ها متفاوت است. قاعده کلی این است که طول یکی از آنها باید تقریبا ۱۰ متر بیشتر از طولانی ترین کشتی باشد که در اسکله لنگر انداخته است.

انواع اسکله

بر اساس انواع کشتی و قایق درخواست لنگر انداختن در آن قسمت اسکله، انواع آن طراحی و قابل بارگیری می شوند.

لیستی از انواع اسکله ها

 • عرشه متحرک
 • شناور
 • شمع های ردیفی
 • وزنی
 • رورو

اسکله عرشه متحرک

در این نوع ساختار عمودی محکم ایجاد می شود. که حاوی مواد پر کننده است که تا انتها به ساختار منتقل می شوند. آنها را می توان با استفاده از ساختار دیوار گرانشی که در آن دیوار جلویی سازه از وزن و اصطکاک خاص خود برای پر کردن استفاده می کند یا با یک ساختار شمع ورق که در آن یک صفحه لنگر برای نگهداری وزن خاک استفاده می شود، استفاده کرد. در این نوع برای قسمت های مناسب بوده که احتمال جزر و مد در آن قسمت باشد.

اسکله شناور

نوع شناور برای قسمت هایی که جزر و مد شدیدی رخ می دهد. مورد استفاده قرار می گیرد و برای مناطق دور از ساحل مناسب است. این نوع توسط شمع هایی پشتیبانی می شوند که کمی در ساحل از وسعت طبیعی زمین یا دورترین سطح خاک پر شده اند.

اسکله شمع های ردیفی

ای مدل از طریق کوبیدن یا حفاری شمع های مورد نظر برای کشتی و قایق مورد لنگر در آن اسکله در بستر مورد نظر سکون می یابند و با استفاده از نیروی مقاوم خاک و سایر نیرو های کمکی از جمله مهار بندی جانبی در برابر نیرو محرک کشایینده دریا و سربار های جانبی و ثقلی مقاومت نمایند. دیوار های ورقه ای می توانتد از سپر فولادی کوبیدنی، شمع های ردیفی و ترکیب شمع های ردیفی و صفحات ورق ها و ترکیب آنها برای ساخت مواد پایه محکمتر ساخته شوند.

اسکله وزنی

برای به حداکثر رساندن فضای پهلو گیری در طول ساحل آب نما استفاده می شوند. مدل های انگشتی اغلب برای کشتی های کوچک و متوسط مرتبط با سفر مسافران استفاده شود. در انواع وزنی همچنین می توانند برای محموله های خطرناک مانند محموله های  نظامی استفاده گردند.

اسکله رورو

این نوع به منظور بارگیری و تخلیه وسایل نقلیه از کشتی یا به درون کشتی ها از یا به بندر استفاده می شوند.

اسکله

انواع اسکله های رورو

 • وزنی
 • سپری یا ورقه ای
 • شمع و عرشه
 • شناور
 • عرشه متحرک

انواع اسکله بر اساس محموله کشتی ها

 • فله
 • کانتینر
 • کانتیراسیون
 • آماده بارگیری
 • عمومی
 • مایع
 • مارینا
 • مدل های مخفی برای ناو های جنگی

فله

برای جا به جایی محموله های خشک و یا مایع استفاده می شود. کشتی ها با استفاده از بیل مکانیکی، تسمه نقاله و خطوط لوله بارگیری می شوند.

کانتینر

برای جا به جایی ظروف و وسایل شکستنی استاندارد استفاده می شوند. شناور ها توسط جرثقیل های کانتینری بارگیری و تخلیه می شوند که به طور خاص برای این کار طراحی شده اند. این اسکله ها مساحت وسیعی از زمین برای جا به جایی کانتینر ها در نزدیکی اسکله ها شامل می شوتد و همچنین تجهیزات قابل توجهی را در اسکله برای تسهیل حرکت سریع کانتینرها در داخل و خارج کشتی ها در اختیار دارند.

کانتیراسیون

برای حمل محموله هایی کوچکتر بار عمومی استفاده دارند. این نوع در بنادر کوچکتر یا بنادری که بار های ویژه پروژه مشترک رایج است.

آماده بارگیری

نوع آماده بارگیری همه زمان در اسکله هستند و ممکن است زمانی تعداد آنها بسیار زیاد و زمانی هم خالی از کشتی و قایق باشد. شناور هایی که روی قلاب قرار می گیرند می توانند از این ها به عنوان نقاط میانی استفاده عملیاتی و شب پره در پهلوگیری دریایی استفاده کنند.

عمومی

این مدل برای استفاده کشتی ها برای انتظار کوتاه مدت تا زمانی که اسکله بارگیری یا تخلیه در دسترس نباشد این اسکله ها می توانند امکان اولیه سوخت، تامین و تاسیسات برای حفظ خدمه و کشتی تا زمان دسترسی به اسکله مقصد برخوردار باشند.

مایع

برای حمل محصولات مرتبط با نفت و گاز استفاده می شود. این نوع در دریای آزاد قرار می گیرند تا منطقه عملیاتی امن خود را از، بقیه عملیات بندر حفظ کنند.

مارینا

زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که صاحبان وسایل تفریحی سوار بر قایق های خود شوند. اسکله های مارینا اغلب با قابلیت های مدولار برای تنظیم اندازه آن برای اشکال و اندازه های مختلف صنایع تفریحی ساخته می شوند‌.

اسکله مخفی برای ناو جنگی

مناسب برای کشتی های جنگی با نیروی هسته ای و بخشی از پایگاه عملیاتی نیروی دریایی یا محوطه خاص و قسمت بازسازی. این مدل ها دارای بخش جدایی ناپذیر از مقررات ایمنی خود دارای بخش فیزیک سلامت دائمی، یک سازمان نظارت اضطراری محلی و یک طرح ایمنی محلی است.

اسکله

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا